1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Nesneleri Seç: “Select Objects:” Veri İsteminin (Uyarısının) Sırları

Sekil-1 

Komutları esas aldığımızda, gizli seçim seçeneklerinin bize faydalı olabileceklerinin farkına vardım. İşte bu gizli seçim seçenekleri şunlar:

Son “Last”

Bu gizli seçim seçeneklerinden sıkça kullandıklarımdan bir tanesi Son “Last” tır. Bu seçenek en son yaratılan nesneyi seçer. AutoCAD’de sıkça kullandığımız bir şey de bir nesne yaratmak ve sonra yarattığımız bu nesneyi taşımak veya kopyalamaktır. Düzenleme komutunu başlattıktan sonra, Nesneleri Seç: “Select objects:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, L yazın ve Enter tuşuna basın. Seçimi bitirmek içinse, tekrar Enter tuşuna basın ve en son yarattığınız nesne seçilmiş olarak düzenleme komutuna devam edin.

Tümü “All”

Tümü “All” seeneği çizimdeki donuk olmayan (dondurulmamış “thawed” ve kilitli olmayan “unlocked” tabakalar “layers” üzerindeki tüm nesneleri seçer. Bu seçenek sadece o anki aktif alanınız (model veya kağıt) üzerindeki nesneleri seçer. Bu seçenek aslında çizimdeki tüm nesnelere topluca uygulanacak değişiklikler için çok faydalıdır. Sadece tümü “all” yazın ve Enter tuşuna basın. Sadece A yazmamalısınız. Çünkü A Ekle “Add” seçeneğini çalıştırır.

Kaldır “Remove” ve Ekle “Add”

Bazen çok fazla nesne seçersiniz ve baştan başlamadan bir veya birkaç nesneyi seçim setinden çıkartmak istersiniz. Bunun için R yazıp Enter tuşuna basabilir ve çıkartmak istediğiniz nesneleri seçerek çıkartmaya başlayabilirsiniz. Şayet daha sonra seçim setinize nesne ekleme ihtiyacı duyarsanız, A yazıp Enter tuşuna basın.

Shift tuşuna basılı tutarak nesneyi seçme Çıkart “Remove” seçeneği ile aynı işleve sahip olmakla birlikte, ben Çıkart “Remove” seçeneğinı kullanmayı daha basit buluyorum.

Seçim setine eklediğiniz son nesneyi Geri al “Undo” seçeneğini kullanarak da çıkartabilirsiniz. (Fakat şayet yaptığınız son eylem bir nesneyi seçim setinden çıkartmak ise, Geri al “Undo” seçeneği o nesneyi tekrar seçim setine ekleyecektir!)

Sizin gizli seçim ipuçlarınız da var mı? Varsa yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AutoCAD’den AutoCAD Mimariye “AutoCAD Arhitecture” Geçiş İçin Hızlı Bir Başlangıç

Şayet mimari görevlerinizi daha önce AutoCAD ® programı ile tamamladıysanız ve AutoCAD Mimari’ye “AutoCAD Architecture …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.