1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Nesneleri Nesnelerin” — Önüne “in Front of veya Arkasına “Behind” —Taşıma: ÇİZİM SIRASI

AutoCAD‘de Çizgiler, dikdörtgenler ve çemberler gibi basit nesneler çizdiğiniz zaman, hangi nesnenin önde (üstte) veya arkada (altta) olduğunun tüm nesneler kafes çerçeve “wireframe“ olduğu için çok önemi farkı yoktur. Bir nesne tam olarak diğerinin üzerinde olmadığı müddetçe ki bu iyi bir uygulama olarak düşünülemez tüm nesneleri görebilirsiniz.

Fakat çizime resimler, katı dolgulu (tarama ”hatch”) nesneleri iliştirdiğiniz veya yazılar yarattığınız zaman, hangi nesnenin hangisinin önünde veya arkasında olduğu önemlidir. Çünkü bu nesneler diğerlerini örtebilirler.

Örneğin, bir resmi bir katı dolgulu “solid fill” taramanın “hatch” üstünde (önünde) göstermek isteyebilirsiniz.

Draworder-1

Burada ÇİZİM SIRASI “DRAWORDER” vardır, fakat resmi en üstte (en öne) getirmek için en kolay yol için aşağıdakileri takip edin:

  1. Resmi seçin. (Resmin kenarlarına tıklayın.)
  2. Resmi sağ tıklayın.
  3. Açılan kısa yol menüsünden Çizim Sırası “ Draw Order”> Öne Getir “Bring to Front” seçeneğini seçin.

İşte aşağıda sonucu görüyorsunuz.

Draworder-2

Tabiki nesnelerin görüntülenme sırasını değiştiren daha başka komutlar da vardır. Bunlar:

  • HATCHTOBACK komutu çizimdeki tüm taramaları “hatches” diğer nesnelerin arkasına (altına) götürür. Taramaların çizim sırasını tek tek belirleyemezsiniz. Bu komut aynı zamanda katı dolgular “solid fills” için de uygulanabilir.Bu komutun kullanımı taranmış “hatched” nesnelerin seçimini kolaylaştırır.
  • TEXTTOFRONT komutu çizimdeki yazıları, etiketleri ve ölçüleri diğer nesnelerin önüne (üstüne) getirir. Öbekler ve harici referanslar “xref“ içerisindeki yazı ve ölçülerin bağımsız olarak öne (üste) getirilemeyeceğini unutmayın. Hangi tip yazıların öne (üste) geleceğini belirleyebilirsiniz. Fakat bağımsız yazı nesnelerini belirleyemezsiniz. Yani ölçüleri öne (üste) getirmek ölçünün tüm öğelerini öne (üste) getirir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığı Hakkında

Revit’te Görüş Aralığı “View Range”, bir plan görünüşündeki nesnelerin görünürlüğünü ve görüntülenmesini kontrol eden bir …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.