1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Nesneleri Model “Model space” ve Kağıt “Paper space” Alanları arasında Taşıma

Şimdi şöyle bir durumu inceleyelim; çiziminize bir metin eklediğinizi farz edin, fakat daha sonra bu metinin sadece başlık öbeğinizde “title block” bir not kutunda olması gerektiğine karar verdiniz.

Veya, metini başlık öbeğinize “title block” eklediniz ve daha sonra bu metnin başlık öbeğinizde “title block” değil de çiziminizin bir parçası olması gerektiğine karar verdiniz.

Nesneleri model alanından “model space” kağıt alanına “paper space” veya tersi yönde CHSPACE komutu ile taşıyabilirsiniz. Bu iş çok kolaydır:

  1. Yerleşim “layout” sekmesine tıklayın. CHSPACE komutunu kullanabilmek için, bir yerleşim “layout” sekmesinde olmanız gerekir.
  2. Taşımak istediğiniz nesneyi seçmek için nesnenin bulunduğu alanda olmanız gerektiğinden, bu alanda olduğunuzdan emin olun.
  • Şayet nesneyi kağıt alanından “paper space” model alanına “model space” taşımak istiyorsanız, o nesneyi seçmek için kağıt alanında “paper space” olmanız gerekir. Şayet kağıt alanında “paper space” değilseniz, kağıt alanı “paper space” sekmesine çift tıklayarak kağıt alanına “paper space” geçiniz.
  • Şayet nesneyi model alanından “model space” kağıt alanına “paper space” taşımak istiyorsanız, o nesneyi seçmek için model alanında “model space” olmanız gerekir Şayet model alanında “model space” değilseniz, model alanı “model space” sekmesine çift tıklayarak model alanına “model space” geçiniz.
  1. Ev “Home” sekmesine gidin. Düzenle “Modify” panelinde Alanı değiştir “Change Space” komutunu çalıştırın.

Ev “Home” sekmesi ⇒ Düzenle “Modify” paneli (genişletilmiş olarak)⇒ Alanı değiştir “Change Space”

  1. Taşımak için bir veya daha fazla nesne seçin “ select one or more objects” bilgi isteği geldiğinde, taşımak istediğiniz nesne veya nesneleri seçin.
  2. Seçiminiz bitti,ğinde Enter’a basın. AutoCAD seçilmiş nesneleri diğer alana taşıyacaktır.

İpucu: Taşımak istediğiniz nesneleri komutu başlatmadan önce de seçebilirsiniz. Sonra komutu verdiğinizde sizden başka bir bilgi istenmeden nesneler taşınacaktır. Bu kadar kolay işte.

Komut satırında aşağıdaki mesajları göreceksiniz:

Komut satırında aşağıdaki mesajları göreceksiniz:

  1. Nesne(ler) Kağıt Alanından “PAPER space” Model Alanına “MODEL space.” değişti.

2. Nesneler görünebilirliği sağlamak için 1.31642071267405 oranında ölçeklendi.

Komut seçtiğiniz nesneleri ölçekleyerek alan taşıması yapacaktır! CHSPACE komutu yardım listelemesi için, nesneleri uygun oranda ölçekleyerek diğer alana taşıyacaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revit’te Klip Düzleminde Plan Görünümü Kesme

Revit’te modelinizin belirli bir klip düzleminin altındaki parçalarının görünürlüğünü kontrol edebilirsiniz. Bunun için: Proje Tarayıcısı …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.