1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Nesneleri Hızlıca Düzenlemek için Çok Fonksiyonlu Tutamaçları Kullanma ve Kontrol Etme

Çok fonksiyonlu tutamaçlar size bir nesnenin veya bileşenin özelliklerini düzenleme olanağı sunan küçük bağlamsal menülerdir. Nesneleri hızlıca düzenlemek için bu tutamaçları kullanabilirsiniz.

Örneğin, bir dikdörtgen çizdiğiniz zaman, dikdörtgenin her köşe noktası size yeni bir köşe noktası ekleme, köşe noktasını silme veya o köşe noktasını sündürme olanağı sağlayan çok fonksiyonlu tutamaçlara sahiptirler.

Sekil-1

Benzer şekilde, dizi de size dikdörtgensel dizideki satırların sayısını veya kutupsal dizideki öğeler arasındaki açıyı düzenleme olanağı sağlayan çok fonksiyonlu tutamaçlara sahiptir.

Sekil-2

Bir Çok fonksiyonlu Tutamaç Nasıl Kullanılır?

Birçok fonksiyonlu tutamacı kullanmak için, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Nesneyi seçin.
  2. İmleci bir tutamacın üzerine getirip bekleyin.
  3. Görünen seçeneklerden bir tanesini seçin.

Ayrıca tutamaca tıklayarak tutamacı “aktif” hale getirebilir ve aktif tutamaca sağ tıklayabilirsiniz. Bu şekilde diğer kısa yol menü öğeleri ile birlikte çok fonksiyonlu tutamaç seçeneklerini de göreceksiniz.

Çok fonksiyonlu tutamaçlar bize ilk sunulduklarından bu yana çok geliştirildiler. Örneğin, dikdörtgenin merkez tutamacı size artık dikdörtgenin kenarını bir yaya dönüştürme olanağı da sağlamaktadır.

Hangi Nesneler Çok fonksiyonlu Tutamaçlara Sahiptirler?

Çok fonksiyonlu tutamaçları kullanmanın anahtarı hangi nesnelerin çok fonksiyonlu tutamaçlara sahip olduğunu bilmekten geçer. İşte size aşağıda bununla ilgili bir özet liste:

  • 2B “2D” Nesneler: Çizgiler, Sürekli çizgiler, yaylar, eliptik yaylar, çubuklar, diziler ve taramalar. Ayrıca ölçüler ve çoklu kılavuzlar
  • 3B “3D” Nesneler: 3B yüzler, kenarlar ve köşe noktaları

Çok fonksiyonlu Tutamaçları Sistem Değişkeniyle Kontrol Etme

GRIPMULTIFUNCTIONAL sistem değişkeni size çok fonksiyonlu tutamaçların nasıl çalışacağını kontrol etme olanağı sunmaktadır. Yukarıda anlatmış olduğum davranışı sunan ön tanımlı ayar 3 dür; Bu 1 ve 2 ayarlarının birleşimidir. Diğer ayarları aşağıdaki listede bulacaksınız:

  • 0: Çok fonksiyonlu tutamaç seçenekleri bulunmamaktadır
  • 1: Tutamaç davranışını değiştirmek için, Ctrl tuşuna basarak seçeneklere ulaşım sağlar. (Ctrl-döngüleme)
  • 2: İmleci bir tutamacın üzerine getirip beklediğiniz zaman, gördüğünüz tutamaç menüsünü kullanarak seçeneklere ulaşım sağlar.

Siz de Çok fonksiyonlu Tutamaçları Kullanıyor musunuz?

Siz de bu özelliği kullanıyor musunuz? Ya da bu özellik sizin için yeni mi? Yorum yazın ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın!

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Plan Görünüşünün Derinliğini Ayarlama Hakkında

Revit’te bir modelin parçalarını kesme düzleminin altında görüntülemek için, Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametresini kullanın. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.