1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Model Alandan Ölçekli Çıktı Alma

Geçenler bir site kullanıcımız bana model alandan belirli bir ölçekte nasıl baskı alınacağını sordu.

Sekil-1

Normal olarak, ben kağıt alandan “paper space” baskı alınmasını tavsiye ediyorum. Çünkü kağıt alan “paper space” çiziminizi kağıt üzerine serme ve bir antet bloğu yerleştirme için size çok daha iyi ve kullanışlı araçlar sunmaktadır. Fakat tabiki de model alandan da baskı alabilirsiniz. Aslında bu model alandan da baskı alma tekniği yıllar önce  AutoCAD’de baskı almak için orijinal yöntemdi.

Model alandan da baskı almak için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Model sekmesindeyken, Hızlı Erişim araç çubuğundan veya Çıktı “Output“ sekmesinden Bastır “Plot” düğmesine tıklayın. Bu işlem  PLOT komutunu çalıştıracak ve Bastır “Plot” iletişim kutusu açılacaktır.
  2. Şayet gerekiyorsa, İsim “Name” aşağı açılır listesinden yazıcınızı/baskı makinenizi seçin.
  3. İletişim kutusunun sol alt köşesindeki Baskı Ölçeği “Plot Scale” kısmına bakın. Üsteki resimde gördüğünüz gibi ön tanımlı olarak, Kağıda Sğdır “Fit to Paper” işaretleme kutusu işaretlidir.
  4. Bu işaretleme kutusundaki işareti kaldırın.
  5. Ölçek “Scale” aşağı açılır listesine tıklayın ve istediğiniz ölçeği seçin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ben 1/4″ = 1′-0″ ölçeğini seçtim.
  6. Sonucun nasıl olacağını görmek için, Ön izleme “Preview” düğmesine tıklayın. Ön izleme penceresinden çıkmak için, X (Close) düğmesine tıklayın. Bastır “Plot” iletişim kutusuna geri dönersiniz.
  7. Baskı işlemini başlatmak için, OK düğmesine tıklayın.

Sekil-2

Siz model alandan baskı alıyor musunuz? Şayet alıyorsanız, niçin kağı alanı(yerleşimi) “layout” kullan mıyorsunuz? Çok ciddiyim. Nedenlerinizi lütfen yorum yazarak bizlerle paylaşın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.