1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Mimari Ölçü Stili “Dimension Style” Yaratma

AutoCADde İhtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak ölçüleri “dimensions” arıyor musunuz? Çiziminizde çizdiğiniz ölçülere “dimensions” sürekli küçük düzenlemeler yapmanız gerekiyor mu? Şayet ölçüler “dimensions” ile iyi arkadaş değilseniz, ölçü stillerini “dimensions style” kullanarak çizim esnasında daha rahat olabilirsiniz.

Bu makalede, mimari ölçü stili “dimension style” yaratacağız.  Niçin mimari ölçü stili “dimension style”? Çünkü ön tanımlı ölçü stili “dimension style” mekanik ölçü stili “dimension style” olup, bu ön tanımlı ölçü stilini “dimension style” mimari ölçü stiline “dimension style” çevirerek, ölçü stillerinin “dimension styles” birçok özelliğini değiştirme ve tecrübe etme olanağını bulacağız.

Not: Bu makalede kullandığım nümerik değerler benim seçimim olup, hiç bir standarda sahip değildir. Fakat sizler şayet çalıştığınız firmanın veya meslek alanının standartları varsa, o standartları takip edin.

Aşağıdaki adımları takip edin:

Herhangi bir mimari çiziminizi açın. Şayet elinizde mimari çizim yoksa yeni bir çizim başlatın ve menüden Düzenlenin “Format” altında Birimleri “Units” seçerek mimari birimlere “arhitectural units” ayarlayın. Boyu 40′ ve eni 30′ olan bir dikdörtgen çizin ve ZOOMExtents komutunu kullanın ve çizdiğiniz dikdörtgenin ekranınızda en büyük haliyle görüntülenmesini sağlayın. Ölçüler için dikdörtgeninizin alt tarafında biraz boş alana ihtiyaç duyacağınız için, ZOOM ↵ Out komutunu kullanarak çizdiğiniz dikdörtgenden biraz uzaklaşın.

Şayet yeni bir çizim yaratarak başladıysanız, ismini Ölçü vereceğiniz yeni bir tabaka “layer” yaratın ve bu tabakaya renk olarak çizdiğiniz dikdörtgenin renginden farklı bir renk seçin. Bu ölçü isimli tabakayı “layer” aktif tabaka “layer” yapın. Nesne yakalamalarının OSNAP açık ve sürekli yakalama modunun uç nokta “end point” olarak seçilmiş olduğundan emin olun.

Ölçü Stili Yöneticisini “Dimension Style Manager” açmak için, Menüden;

Ölçülendirme “Dimension” sekmesini tıklayarak, Ölçü stili “Dimension Style” komutunu seçin.

Ölçülendirme “Dimension” ⇒ Ölçü stili “Dimension Style” komutu

veya Ölçülendirme “Dimension” araç çubuğundan Ölçü stili “Dimension Style” düğmesine tıklayın.

Yeni “New” düğmesine tıklayın. Yeni Ölçü Stili yarat “Create New Dimension Style” iletişim kutusunda, yeni stil ismi “new style name” olarak arch_96 yazın ve devam “continue” düğmesine tıklayın.

Devam “Continue” düğmesine tıklayın.

Yeni Ölçü Stili: arch_96 “The New Dimension Style: arch_96” iletişim kutusu açılacaktır.

  1. Çizgiler “Lines” sekmesine tıklayın.

Yeni Ölçülendirme Sitili "New Dimension Style" Çizgiler "Lines" sekmesi

Şekil-1: Çizgiler “Line” Sekmesi

Not: Çizgiler “Lines” kısmında, ölçünün çizgilerinin rengini, çizgi tipini ve çizgi kalınlığını değiştirebilirsiniz. Biz bu örnekte değiştirmeden bırakalım.

2. Semboller ve Oklar “Symbols and Arrows” sekmesine tıklayın ve ölçülendirmede kullanılacak birinci ve ikinci ölçü işaretinin ne olacağını seçin. Biz mimari tik arhitectural tick” seçelim. Ok büyüklüğünü “Arrow size 2.5 girelim ve OK düğmesine tıklayalım.

Yeni Ölçülendirme Sitili "New Dimension Style" Semboller ve Oklar "Symbols and Arrows" sekmesi

Şekil-2: Semboller ve Oklar “Symbols and Arrows” Sekmesi

Not: Semboller ve Oklar “Symbols and Arrows” kısmında, ölçünün ölçülendirmede kullanılacak birinci ve ikinci ölçü işaretlerini değiştirebilirsiniz. Biz bu örnekte birinci ve ikinci ölçü işaretinin ne olacağını seçin. Biz mimari tik arhitectural tick” seçelim.

3. Asıl Birimler “Primary Units” sekmesine tıklayın ve ölçülendirmede kullanılacak birim sistemini seçin. Biz mimari  “arhitectural”birim sistemini seçelim ve OK düğmesine tıklayalım.

Yeni Ölçülendirme Sitili "New Dimension Style" Asıl Birimler "Primary Units" sekmesi

Şekil-3: Asıl Birimler “Primary Units” Sekmesi

Not: Asıl Birimler “Primary Units” kısmında, ölçülendirmede kullanılacak ölçü birim sistemini ayarlayabilirsiniz. Biz mimari birim sistemini “arhitectural units” seçelim.

4. Artık yeni ölçü sitilimiz dimension style” hazır. Şimdi çizdiğimiz dikdörtgeni bu ölçü sitilini kullanarak ölçülendirelim.

 

Aşağıdakileri takip edin:

a)      Şeritin Ev “Home” sekmesinin Açıklamalar “Annotation” panelinden veya menünün Ölçülendirme “Dimensions” sekmesinden doğrusal ölçü “lineer dimension” komutunu seçin.

b)      Dikdörtgenin sol alt köşesine tıkladıktan sonra (zaten siz köşeye yaklaşınca sarı renkli küçük kare şeklindeki nesne tutamacı görüntülenecektir.) (bu dikdörtgenin sol alt köşesini tam olarak tuttuğunuzu gösterir.)  imleci sağa doğru kaydırarak sağ alt köşeye tıklayın (zaten siz köşeye yaklaşınca sarı renkli küçük kare şeklindeki nesne tutamacı görüntülenecektir.) (bu dikdörtgenin sağ alt köşesini tam olarak tuttuğunuzu gösterir.) daha sonra ölçünün yatay çizgisinin dikdörtgenin alt kenarından biraz ayrılması için farenizi aşağı doğru çekerek ölçünün yatay çizgisinin yerini belirleyin.

c)      Tekrar, şeritin Ev “Home” sekmesinin Açıklamalar “Annotation” panelinden veya menünün Ölçülendirme “Dimensions” sekmesinden doğrusal ölçü “lineer dimension” komutunu seçin.

d)     Bu sefer Dikdörtgenin sağ üstt köşesine tıkladıktan sonra (zaten siz köşeye yaklaşınca sarı renkli küçük kare şeklindeki nesne tutamacı görüntülenecektir.) (bu dikdörtgenin sağ üst köşesini tam olarak tuttuğunuzu gösterir.)  imleci aşağı doğru kaydırarak sağ alt köşeye tıklayın (zaten siz köşeye yaklaşınca sarı renkli küçük kare şeklindeki nesne tutamacı görüntülenecektir.) (bu dikdörtgenin sağ alt köşesini tam olarak tuttuğunuzu gösterir.) daha sonra ölçünün yatay çizgisinin dikdörtgenin yan kenarından biraz ayrılması için farenizi sağa doğru çekerek ölçünün yatay çizgisinin yerini belirleyin.

Ölçülendirilmiş Diktörtgen

 

 

Şekil-4: Çizdiğimiz boyu 40′ ve eni 30′ olan bir dikdörtgenin ölçülendirilmiş son hali.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Açıklamalar “Callouts“ ve Sayfalar Hakkında

Revit’te projenin doküman seti içerisinde bir görüntüden diğerine gidebilirsiniz. Açıklamalar “Callout”, tutarlı belge setleri oluşturmak …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.