1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Mevcut Bloğa Nesneler Ekleme

Program Tanımı

Bu program, gerektiğinde ayrı olarak kullanılabilecek AddObjectsToBlock alt fonksiyonu kullanılarak oluşturulmuştur. Kod, bu alt fonksiyonun doğru argümanlar ile nasıl çağırılacağını gösterir ve aynı zamanda işinize yarayacağını umuyorum.

Alt fonksiyon, kullanıcı tarafından sağlanan bir Seçim Setinde “SelectionSet” bulunan tüm nesneleri belirtilen bloğun blok tanımına dahil eder. Blok tanımındaki yeni nesnelerin konumları, sağlanan referans ekine göre belirlenir.

Blok tanımının değiştirilmesinden sonra, aktif görüntü bakışı “viewport”, bloğun tüm yerleştirmeleri için değişiklikleri görüntülemek amacıyla yeniden oluşturulacaktır.

 

Program tüm Kullanıcı Koordinat Sistemlerinde KKS “UCS” ve Görünüşlerde çalışır.

Kullanıcının nesneleri blok tanımlarından kaldırmasını sağlamak için bir Kaldırma “Remove” işlevi de programa dahil edilmiştir.

Çalıştırma Talimatları

AutoLISP Programı Nasıl Çalıştırılır?

AutoLISP Dosyasını Kaydetme

Herhangi bir AutoLisp programını çalıştırmadan önce, program dosyasının (örneğimizde .lsp dosyasının) sistemde bulunduğundan emin olmalıyız.

Şayet benim sitemden programlar indiriyorsanız, AutoLISP dosyasını kaydetme yöntemi kullandığınız internet tarayıcısına bağlı olabilir. Örneğin, IE8 internet tarayıcısı dosyayı doğrudan bilgisayarınıza kaydetmenizi isteyebilir, ancak Firefox internet tarayıcısının dosya içeriğini tarayıcıda görüntülemenize izin verdiğine inanıyorum. Bu durumda menüden Dosya “File” altında » Sayfayı Farklı Kaydet “Save Page As“ komutu seçtikten sonra Kayıt Tipi “Save as Type” panelinden Tüm Dosyalar “All Files” tipini ayarlamalı veya içeriğini bir Not Defteri “Notepad” dosyasına (.txt) kopyalayıp; dosyayı ‘Dosyaismi.lsp‘ olarak kaydetmelisiniz.

(Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Dosya Türü’nün “File Type” Tüm Dosyalar “All Files” olarak ayarlandığından emin olun).

Kaynak kodu kaydetmek için kullanılan dosya adının keyfi olduğunu ve programı herhangi bir şekilde etkilemeyeceğini unutmayın; ancak, kullanıcıların çoğunluğu kolaylık sağlamak için fonksiyon sözdizimini kullanır.

Programı Yükleme

·         Yöntem 1: AppLoad Aracını Kullanma

AutoCAD komut satırına, APPLOAD yazıp Enter tuşuna basın (alternatif olarak Araçlar “Tools” menüsü içerisinde » Uygulama Yükle “Load Application” komutunu da seçebilirsiniz).

Daha önce kaydedilmiş olan program dosyasını seçin ve programı mevcut çizim oturumuna yüklemek için Yükle “Load” düğmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde görünen Uygulama Yükle “Load Application“ iletişim kutusunu kapatmak için, Kapat “Close” düğmesine basın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere komut satırı, programın gerçekten yüklenmiş olup olmadığını ve yazarın dahil etmeye karar vermiş olduğu yükleme mesajlarını gösterecektir.

·         Yöntem 2: ACADDOC.lsp Dosyasını Kullanma

AutoLISP programı yüklemenin başka bir yolu, ACADDOC.lsp dosyasına bir çağırma kodu eklemektir.

AutoCAD her yeni bir çizim açıldığında, ACADDOC.lsp dosyası için Destek Klasör Yollarını arayacak ve bulduğu ilk dosyayı yükleyecektir.

İlk önce bir ACADDOC.lsp dosyasının var olduğunu kontrol etmeliyiz. Bunu yapmak için, AutoCAD komut satırına aşağıdaki kodu yazıp Enter tuşuna basın:

 

(findfile “ACADDOC.lsp”)

Şayet bu işlem bir dosya klasör yolunu geri döndürürse, mevcut ACADDOC.lsp dosyasına gidin ve aşağıdaki adımlarla, dosyanın içeriğini değiştirin.

Aksi durumda, yeni bir Not Defteri belgesi (veya başka bir düz metin editörü) açıp; yeni bir ACADDOC.lsp dosyası oluşturarak AutoCAD Destek Dosya Klasör Yolunda bulunan bir klasöre ACADDOC.lsp olarak kaydedebilirsiniz.

ACADDOC.lsp dosyasına aşağıdakine benzer bir satır ekleyin:

(load “C:\\Klasörüm\\LISPDosyam.lsp” “LISPDosyam Yüklenemedi.”)

Şayet LISP dosyası AutoCAD Destek Dosya Klasör Yolunda bulunmuyorsa, LISP dosyasının yerleştirilebilmesi için tam bir dosya yolu gerekir; Bu durumda yolu belirlerken iki adet ters bölü (\\) karakteri kullandığınızdan emin olun.

Bittiğinde, yeni bir çizim açın; LISP dosyanız veya dosyalarınız yüklenecektir.

Not: Şayet bu yöntem, açılışta birçok LISP dosyasını yüklemek için kullanılırsa çizimin daha yavaş açılmasına neden olur.

·         Yöntem 3: Visual LISP Entegre Geliştirme Ortamını (VLIDE) Kullanma

VLIDE, kod yazarken ve yüklenirken birçok hata ayıklama hizmeti sunduğundan, bu yöntem öncelikle kod geliştiricilerine yöneliktir.

Bu yöntemi kullanarak bir program yüklemek için, AutoCAD komut satırına VLIDE yazıp Enter tuşuna basın. Daha sonra görüntülenen pencerede Dosya “File” menüsü altında > Dosya Aç “Open File” (alternatif olarak Ctrl + O) komutunu seçin ve önceden kaydedilmiş dosyayı seçin.

Şimdi Araçlar “Tools “ menüsü altında > Metni Düzenleyiciye Yükle “Load Text in Editor“ (alternatif olarak, Ctrl + Alt + E) komutunu seçin.

Programı Çalıştırma

Şayet program başarıyla yüklendiyse, şimdi programı geçerli çizim oturumunda çalıştırmaya devam edebilirsiniz.

Programı çağırmak için sözdizimi (komut adı), yazarın yükleme iletilerinde veya program başlığında belirtilmiş olabilir. Bu konumlardan birinde bulunamazsa, kullanılacak komutu belirlemek için kaynak kodun kendisini inceleyebilirsiniz.

Sözdizimi c: ifadesinden sonra bir defun fonksiyon çağrısında bulunur, örneğin:

 

(defun c:Komutum ( )

Yukarıdaki örnekte, programı çalıştıran komut Komutum olacaktır.

Şayet defun fonksiyonundan sonra c: ifadesi görünmezse, bu fonksiyonun bir alt fonksiyon olduğunu ve başka bir programdan çağrılmak üzere tasarlandığını gösterir.

Komut sözdizimi bilindiği zaman, programı çağırmak için, AutoCAD’in komut satırına o sözdizimi yazılabilir.

Bu makalemde anlattığım kodu burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.