1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Metrik Çizimim için Emperyal Şablon Kullanırsam Neler Olur

Şayet metrik çizim için emperyal şablon “template” kullanırsanız neler yanlış olur? Hiçbir şey yanlış olmaz. Fakat yapacak daha çok şeyiniz olacaktır. Şayet tecrübeli bir AutoCAD kullanıcısıysanız, bu sizin için büyük bir sorun olmayacaktır. Ama eğer yeni başlayan biriyseniz, her şeyin ters olduğu hissine kapılabilirsiniz. İlk iş gününüzde çok fazla komut kullanmak veya çok fazla değişken/ özellik değiştirmek istemezsiniz değil mi?

Şimdi çizimleriniz için uygun şablonu kullanırsanız, işlerin nasıl daha kolay olabileceğini görelim:

İkisini de karşılaştıralım!

İki yeni çizim oluşturun.

AutoCAD‘de iki çizim oluşturmaya çalışalım. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, büyük A düğmesini tıklayın ve açılan menüden Yeni “New” seçeneği altında> Çizim “Drawing” seçeneğini seçin.

AutoCAD kullanmak istediğiniz şablonu seçmenize izin veren Şablon Seç “Select Template” iletişim kutusunu açacaktır. İlk dosya için acad.dwt şablonunu seçin. Bu, AutoCAD’in varsayılan şablondur. AutoCAD‘i çalıştırdığınız zaman, gördüğünüz yeni çizim bu dosyayı varsayılan olarak kullanır.

Şayet kolaylıkla ayırt etmek isterseniz, onu imperial.dwg olarak kaydedebilirsiniz. Acadiso.dwt şablonunu kullanarak başka bir çizim oluşturun ve Metric.dwg olarak kaydedin. Döşeme “Tile” görüntüleme yöntemini kullanarak ekranınızda her iki çizimi de döşeyin.

Çizgi tipi “Linetype”

Her iki çizim için nokta çizgi “dashdot” çizgi tipini yükleyin ve bu çizgi tipini varsayılan yapın.

Emperyal şablon ile işe başlayalım. 1000 × 1000 ebatlarında bir dikdörtgen çizin. Metrik sistemde çalışırken, bu 1000×1000 mm ebatlarında bir dikdörtgen olduğu anlamına gelir. İkinci çizimde aynı ebatlarda dikdörtgen çizin.

Çizmiş olduğunuz dikdörtgeni metrik şablonla oluşturulmuş çizimde görebilirsiniz, dikdörtgen çizim alanınızda görünecektir. Fakat emperyal şablonla oluşturulmuş çizimde, yazı tipini görebilmekle birlikte; dikdörtgen çok büyük olduğu için, çizim alanınızda görünmeyecektir. Fakat bu bir sorun değildir. Şayet ZOOM Extend komutunu kullanırsanız, çizmiş olduğunuz dikdörtgen çizim alanınızda görünecektir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.