1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Makro ile AutoCAD Komutu Kullanırken Tabakayı “Layer” Değiştirme

AutoCAD’in tabaka “layer” özelliği, çizimlerinizdeki nesneleri yönetmek için mükemmel bir özelliktir. Bu konuda sevilmeyen şey, çizmeden önce çoğunlukla geçerli (aktif) tabakayı “current layer” değiştirmemiz gerektiğidir. Örneğin, bir ölçü çizmek istediğimizde, geçerli (aktif) tabakayı “current layer” ÖLÇÜ İsimli tabakaya “layer” değiştirmeliyiz. Sonra başka nesneler çizmemiz gerektiğinde, geçerli (aktif) tabakayı “current layer” tekrar değiştirmek gerekecektir.

Bunu otomatik olarak yapmak için bir makro komutu oluşturabilirsiniz. Tabii ki, LISP de kullanabilirsiniz. Ama makro hakkındaki iyi şey, AutoCAD LT‘de de kullanabilmenizdir.

Komut Makrosu

Şayet AutoCAD komut makrolarına aşina değilseniz, bu mükemmel öğreticiyi okuyabilirsiniz.

Bu makalemde odaklandığımız konu (Ölçü “Dimension”  komutunu kullanırken geçerli (aktif) tabakayı ÖLÇÜ isimli tabakaya değiştirme) için, makro kodu çok basittir:

^C^C-layer;set;ÖLÇÜ; _DIMLINEAR

Yukarıdaki kodda ÖLÇÜ metnini kendi ölçü “dimension” tabakanızın “layer” ismi ile değiştirin. Bu makronun çalışması için, bu tabaka “layer” isminin çiziminizde bulunması zorunludur!

Makroyu Kullanma

Makroyu kullanabileceğiniz çeşitli yollar vardır. En kolay yol, bu makalemde anlattığım gibi makroyu araç paletlerine yerleştirmektir.

Şayet AutoCAD KAYÖ “CUI” konusuna aşinaysanız, komutu bir şerit sekmesine veya araç çubuğuna yerleştirebilirsiniz. Bunu bir kısa yol olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin bu makroyu etkinleştirmek için CTRL + D tuşlarını kullanmak gibi.

Daha Gelişmiş Makrolar

Yukarıdaki makro harika çalışacaktır. Makronun, komut bittikten hemen sonra geçerli (aktif) tabakayı “current layer” bir önceki tabakaya “layer” geri döndürmesini sağlayabiliriz. Böylece DUVAR tabakası ile çalışırken, ÖLÇÜ tabakasında bir ölçü yarattıktan, sonra geçerli (aktif) tabaka “current layer” DUVAR tabakasına geri döner.

Bu makro şöyle olacaktır:

^C^C-layer;set;ÖLÇÜ; _DIMLINEAR;\\\LAYERP

Bu makro, ÖLÇÜ tabakasında ölçü “dimension” oluşturmanıza izin verecektir. Ardından geçerli (aktif) tabakayı “current layer” bir önceki haline geri getirecektir. Ancak, şayet ölçüyü çizmeden önce ESC tuşuna basarsanız, geçerli (aktif) tabakayı “current layer” bir önceki tabakaya “layer” geri döndürme işlemi gerçekleştirilmez.

Sizin en sevdiğin makro komutu nedir?

Peki ya siz? Komut makrolarını kullanıyor musunuz? Şayet cevabınız EVET ise, bu makalenin yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşır mısınız?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.