1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

LISP ile Çizime Uluslararası Mimari Çizim Standartının Olmasını Zorunlu Kıldığı Tabakaları “Layer” Ekleme

sekil-01

CAD standartları söz konusu olduğunda standart tabaka “layer” isimleri ve (renk ve çizgi tipi) gibi özellikleri en popüler konulardan bir tanesidir. Tabakalar “Layer” ile ilgili BS 1192, ISO 12567 gibi bir çok standart bulunmaktadır.

Şayet bana sorarsanız, size standart tabakalarınızı kendi şablon dosyanızda ve kendi standartlar dosyanızda saklamanızı tavsiye ederim. Bununla birlikte, şayet önceden standart tabakalarınızı hiç yaratmadıysanız, standart tabakalarınızı şablonunuza elle eklemek zaman alacaktır.

Aşağıdaki AutoLISP programını indirip çalıştırarak Uluslararası Mimari Çizim Standartının (UMS) “(IADS)” çizimde olmasını şart koştuğu tabakaları otomatik olarak oluşturabilirsiniz. AutoLISP programını yeni bir çizim dosyasında çalıştırdıktan sonra, gerekli tüm tabakalar yaratılacaktır ve sonrasında bu yeni çizim dosyasını kendi şablon dosyanız (.dwt) olarak kaydedebilirsiniz.

Burayı tıklayarak AutoLISP programını indirebilirsiniz.

AutoLISP Programını Yükleme ve Çalıştırma

Rar dosyasını indirdikten sonra:

  1. Öncelikle rar dosyasını sabit diskinize çıkartmalısınız. Windows Araştırıcıda “Windows Explorer”, rar dosyasını seçip sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Buraya Çıkart… “Extract here…” seçeneğini seçin. LISP dosyasını AutoCAD Destek Dosya Araştırma Klasör Yolunda “AutoCADSupport File Search Path” olan LISP klasörünüze kopyalayın.
  2. Dosyayı LISP klasörünüze kopyaladıktan sonra, AutoCAD’de yükleyebilirsiniz. Şayet Autolisp dosyalarının nasıl yükleneceğini bilmiyorsanız, burayı tıklayın.
  3. AutoLISP programını yükledikten sonra, komut satırına IASlayers yazıp Enter tuşuna basarak çalıştırabilirsiniz. Şayet  AutoCAD sürümünüz 2012 veya daha üst bir sürümse, AutoComplete komutu size yardımcı olacaktır.
  1. Tüm tabakaların yaratılması biraz zaman alabilir. Bu yüzden sabırlı olun ve programın çalışmayı bitirmesini bekleyin.

sekil-02

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.