1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

LINE Komutu ve Çizgi “Line” Nesnesi

Başlığı okuduğunuz zaman bu kadar basit bir konu hakkında da makale mi yazılır diyebilirsiniz. Fakat diğerlerinde olduğu gibi bu makalemde de çok faydalı bilgiler bulacağınıza emin olabilirsiniz.

 Sekil-1

Kullanıcıların LINE komutu ile ilgili bilmedikleri çok az şey olduğuna inanmakla birlikte; bilmeniz gereken bazı yanlış kanıların olduğuna da eminim. Bu makalemde sizlerle LINE komutu ile ilgili bilinmesi gereken tüm her şeyi paylaşacağım.

Normal Kullanım

LINE komutunu çalıştırdıktan sonra,  çizginin başlangıç ve bitiş noktalarını belirlemeniz için uyarılar (veri istemleri) alırsınız. Bu bilgiler istendiği zaman, başlangıç ve bitiş noktalarını girin. Böylece çiziminizde havalı yeni bir çizginiz olacaktır. LINE komutu kullanıcı tarafından iptal edilene kadar çizilen son çizginin bitiş noktasını yeni çizginin başlangıç noktası olarak kabul ederek tekrarlanmaya devam eder. Bir çizgiler serisinin çizimi esnasında çizdiğiniz son çizgiyi geri almak (silmek) için, ‘U’ harfine basma seçeneğine veya son çizilen çizgiyi dizinin ilk çizgisi ile birleştirerek kapalı bir şekil meydana getirerek komutu sonlandırmak için, ‘C’ harfine basma seçeneğine sahipsinizdir.

Special Kullanım

Bir çizgi çizerken başlangıç noktası vermek zorunda olmadığınızı biliyor muydunuz?  Bu AutoCAD nesne çizimleri için oldukça standarttır. Şayet veri istemi (uyarı) geldiğinde Enter tuşuna basarsanız,  AutoCAD girmiş olduğunuz son noktadan başlamak istediğinizi kabul edecektir. Yani, şayet birkaç çizgi çizdiyseniz ve komutu sonlandırdıysanız, fakat daha sonra çizmiş olduğunuz son çizginin bitiş noktasından başlayarak çizmeye devam etmek isterseniz, LINE komutu başlatın ve birinci noktayı belirleyin: “Specify first point:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde Enter tuşuna basın.

Tamam, o kadar da özel bir kullanım değil ama bende yeni fikirlerin oluşmasına önderlik ediyor. Şimdi en son çizdiğiniz nesnenin bir YAY olduğunu kabul edelim. Şayet LINE komutunu çalıştırır ve birinci veri istemi (uyarı) geldiğinde Enter tuşuna basarsanız, çizginin başlangıç noktası sizin de beklediğiniz gibi son çizmiş olduğunuz Yay’ın bitiş noktası olacaktır. Fakat çizgi Yay’a teğet olacak şekilde kısıtlanacaktır.

Diğer Bilgiler

Genelde ön tanımlı kullanım olarak LINE komutunun mu veya PLINE komutunun mu daha iyi olduğu üzerine sürekli bir tartışma vardır. PLINE komutu çizim dosyamızın ebatını büyütmek pahasına da olsa bizlere ilave fonksiyonlar sunmaktadır. Bu kesinlikle doğru olmadığı için, sürekli çizgilerin daha büyük dosya ebatına sebep oldukları yanlışlığını gidermek istiyorum. Evet, şayet tek bir sürekli çizgiyi tek bir çizgi ile karşılaştırırsanız, sürekli çizgi daha fazla bilgi içerdiği için, daha fazla disk alanı kaplamaktadır. Fakat şayet bir çizgiler dizisini aynı çizgiler dizisini oluşturan bir sürekli çizgi ile karşılaştırırsanız, farklı bir sonuç ile karşılaşırsınız. Bunun sebebi sürekli çizginin noktaları koordinatlar listesi olarak depolamasıdır (saklamasıdır). Her ne kadar çizgiler de aynı şeyi yapıyor olsalar da çizgiler dizisi diziyi oluşturan çizgi parçalarının bitiş noktaları bir başka parçanın başlangıç noktası olduğundan, yani parçaların uç noktaları üst üste olduğu için, birçok tekrar eden koordinat anlamına gelmektedir. Yani bu bağlamda bir sürekli çizgiye sahip olmak sürekli çizgi noktaları daha verimli depoladığı (sakladığı) için, daha değerlidir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Altlıklar “Underlay” Hakkında

Revit’te koordinasyon ve inşaat için farklı kotlardaki bileşenlerin ilişkisini anlamanız gerektiğinde Altlıklar “Underlays” yararlıdırlar. Video: …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.