1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

LAYMRG Komutu – AutoCAD ‘de Tabakaları “Layers” Birleştirme ve Silme

Geçenlerde bana telefonla ulaşan bir site üyemiz bana belirli bir tabakadaki tüm nesneleri başka bir tabakaya almanın kolay bir yolu olup olmadığını sormuştu. Bu bana sizlerin de bilmeniz gerektiğini düşündüğüm çok faydalı LAYMRG komutunu hatırlattı ve bu makaleyi yazmaya ve o kullanıcımıza anlattıklarımı tüm site kullanıcıları ile paylaşmaya karar verdim.

LAYMRG AutoCAD’de tabakaları “layers” işleyen ve size bir veya daha fazla sayıda tabakayı birleştirme olanağı sağlayan; böylelikle birleştirilen bu tabakalardaki tüm nesneleri seçtiğiniz nihai tabakaka “layer” toplayan çok kullanışlı bir komuttur. Bu komuttan sonra artık hiç bir nesne içermeyen eski tabakalar “layers” silinirler.

Sekil-1

Tek başına bu özellik çok faydalıyken, ayrıca bu komut çiziminizdeki istenmeyen tabakaların temizlenmesinde de gerçekten faydalı olabilir. Hepimizin başına şöyle bir olay gelmiştir – tuvalet ihtiyacı ya da sigara molası için bilgisayar başından kalkıyorsunuz; geri geldiğinizde çiziminizde bir tabaka “layer” açılmış ve bu tabakayı silme isteğiniz sürekli olarak ret ediliyor! Muhtemelen bu istenmeyen tabaka “layer” çizimdeki bir öbeğin “block” içinde kullanılıyordur veya belki de bu istenmeyen tabaka “layer” bir öbeğin içindeki bir öbeğin içinde kullanımdadır ve bu istenmeyen tabakayı “layer” kullanan nesnenin nerede olduğunu belirlemek gerçekten bir kâbus olacaktır.

Bu sorunu çözmenin en kolay yolu bu istenmeyen tabakayı çizimde ön tanımlı olarak 0 tabakası ile birleştirmektir. Böylece silinemeyen tabakadan “layer” kurtulabilir bu tabakada bulunan tüm nesneleri 0 tabakasına taşımış olursunuz.

Bugünlük de bu kadar – gerçekten LAYMRG her zaman hatırlamanız gereken çok faydalı bir komuttur!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AutoCAD’den AutoCAD Mimariye “AutoCAD Arhitecture” Geçiş İçin Hızlı Bir Başlangıç

Şayet mimari görevlerinizi daha önce AutoCAD ® programı ile tamamladıysanız ve AutoCAD Mimari’ye “AutoCAD Architecture …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.