1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Kullanıcı Arayüzünün “User Interface” Yönetimi–Şerit “Ribbon” ve Menu Çubuğu

AutoCAD 2009 komutları girmenin tamamen farklı bir yolu olan şerit “ribbon” özelliğini bizlerle tanıştırmıştı. Bazı kullanıcılar bu şerit özelliğini çok beğendiler fakat bazıları hiç hoşlanmadılar. Bununla birlikte, şeriti “ribbon” kullanmak istiyorsanız (ki buna zorunlu değilsiniz), kelimenin tam anlamıyla size en iyi çalışma ortamını sağlayacak olan melez kullanıcı arayüzü “user interface” yaratabilirsiniz

Menüleri kullanmaya devam etmek istemenizin bir nedeni kullanmaya devam etmek zorunda olduğunuz üçüncü taraflar tarafından hazırlanmış olan (AutoCAD’i kullanan programlar veya kuruluşlar) menüleri kullanma gerekliliğiniz olabilir.

Bir site üyemiz olan Mechanical_engineer şöyle yazmış: “AutoCAD 2002’den AutoCAD 2009’a büyük bir sıçrama yaptım ve hala şerite yerleştirilmemiş durumda olan bazı imalatçı araç çubuklarını kullanıyorum. Bu araç çubuklarındaki komutları hem araç çubuğunda hem de şeritte “ribbon” görüntületmek için, aşağıdakileri yaptım:

  • (Aktif kullanıcı arayüzü “user interface” ayarlarımı bir profil adı altında kaydettim.)
  • Acad Klasik “Acad Classic” çalışma ortamına geçiş yaptım ve kullandığım tüm araç çubuklarını ekranda görünür yaparak ekranda bulunmalarını istediğim yerleri ayarladım.
  • Yeni kullanıcı ara yüzümü elde etmek için, komut satırına _Ribbon yadım ve Enter tuşuna bastım.
  • Artık istediğim tüm araç çubuğu komutlarım hem araç çubuğunda ve hem de şeritte yer alıyor.

Ayrıca şeritin sekmeleri ve panel başlıkları için yer kazanmak amacıyla şerit “ribbon” ara yüzünü küçültebilirsiniz de.

İstediğiniz görünümü elde ettiğinizde, yeni çalışma ortamını kaydetmek için, durum çubuğundaki Çalışma ortamı Değiştir “Workspace Switching” düğmesine tıklayın ve Geçerli çalışma ortamı olarak Kaydet “Save Current As” seçeneğini seçin.

Diğer bir seçenek de, menü çubuğunu açık ve kapalı duruma getirmektir. Bu yolla, şerit “ribbon” ile birlikte çalışabilir; fakat gerekli olduğunda menü çubuğuna dönüş yapabilirsiniz. MENUBAR sistem değişkeninin 1 değeri menü çubuğunu görünür yaparken 0 değeri menü çubuğunu kapatır.

Hakan isimli site kullanıcımız, menü çubuğunu açık ve kapalı duruma getiren ve bu işlemi bir klavye kısa yoluna (Shift+Z) atayan küçük bir fonksiyondan bahsetmiş. İşte bahsettiği fonksiyon aşağıda:

$M=$(if,$(eq,$(getvar,menubar),0),^C^Cmenubar;1;,^C^Cmenubar;0;)

Bu klavye kısa yolunu yaratmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Özel Kullanıcı Ara yüzü “Custom User Interface“ iletişim kutusunu açmak için, komut satırına cui yazın ve Enter tuşuna basın.
  2. İletişim kutusunun sol alt tarafında bulunan Komut Listesi “Command List” panosunda, Yeni Komut Düğmesi Yarat “Create a New Command” düğmesine tıklayın.

Sekil-1

3. İletişim kutusunun sağ tarafında bulunan Özellikler “Properties” panosuna, bu yeni komut için, bir isim ve açıklama girin.

Sekil-2

4. Uzun Dizgi Düzenleyicisi “Long String Editor” iletişim kutusunu açmak için, Makro “Macro” tıkladıktan sonra sağ tarafta bulunan Üç nokta () simgesine tıklayın.

5. [ $M=$(if,$(eq,$(getvar,menubar),0),^C^Cmenubar;1;,^C^Cmenubar;0;) ] ifadesini girin.

6. Komut Listesi “Command List” panosuna geri dönün, yeni komutu kolayca bulmak için, komutlar aşağı açılır listesinden Özel Komutlar “Custom Commands” seçeneğini seçin ve yeni komutunuzu işaretleyerek seçin.

7. Tüm Cui Dosyalarını Özelleştirme “Customizations in All Cui Files” panosunda, Klavye Kısa yolları “Keyboard Shortcuts” öğesini yanındaki artı (+) simgesine basarak genişletin.

8. Yeni komutu Klavye Kısa yolları “Keyboard Shortcuts” öğesi altındaki Kısayol Anahtarları “Shortcut Keys” öğesi içerisine sürükleyin.

9. Şayet gerekiyorsa, Özellikler “Properties” panosunda, Kısayol Anahtarları “Shortcut Keys” kısmındaki Ulaşım “Access” kısmını genişletin. Kısayol Anahtarları “Shortcut Keys”  iletişim kutusunu açmak için, üç nokta () simgesine tıklayın.

10. Kısa yol olarak kullanmak stediğiniz klavye tuşlarına basın. OK tuşuna tıklayın.

11.Çiziminize geri dönmek için, Uygula “Apply” tuşuna tıkladıktan sonra OK tuşuna tıklayın.

Artık, menü çubuğunu açık ve kapalı duruma getirmek için, tanımlamış olduğunuz klavye tuşlarını kullanabilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.