1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Kot Noktalarından Eş Yükselti Eğrileri Yaratın

Topograflar, harita mühendisleri ve mimarlar sıklıkla arazinin (arsanın) görünüşten yüksekliğini göstermek için eş yükselti eğrilerine ihtiyaç duyarlar. SPLINE komutunu kullanarak bunu çok kolay yapabilirsiniz.

Öncelikle, kolayca görünebilen bir nokta sitili ayarlayın. Ev “Home sekmesi içerisinde> Yardımcılar “Utilities” Panelinde Taslak ve Açıklama “Drafting & Annotation” çalışma ortamı aşağı açılır listesinden, Nokta Sitili “Point Style” komutunu çalıştırın. (Bu DDPTYPE komutu veya PDMODE sistem değişkenidir.)

Daha sonra noktaları çiziminize yerleştirmek için POINT komutunu kullanın. Şayet bir harici dosyada kaydedilmiş noktalar listesine sahipseniz, PDMODE sistem değişkenini ayarlayan ve POINT komutunu başlatan bir betik dosyası yaratabilir ve tüm noktaları çiziminize yerleştirebilirsiniz. Bu harici dosyanın düzgün ve doğru olarak düzenlenmesi gerekecektir. Burada esas önemli olan nokta verilerinizi metin tabanlı (Notepad gibi) bir programda her satırda bir tane noktanın X,Y ve Z koordinatlarının bulunduğu bir veri dosyası hazırlamalısınız.

Son olarak, noktaları çıtçıtlamak “snap” için NODE nesne çıtçıt değişkenini (komutunu) kullanarak çiziminize yerleştirdiğiniz noktaları SPLINE komutu ile birleştirin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Plan Görünüşünün Derinliğini Ayarlama Hakkında

Revit’te bir modelin parçalarını kesme düzleminin altında görüntülemek için, Derinlik Kırpma “Depth Clipping“ parametresini kullanın. …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.