1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Koşullu Ölçeklendirmeye “Annotation Scale” Giriş

Koşullu ölçeklendirme “Annotation scaling” ilk kez AutoCAD’in 2008 sürümünde bizlere sunulmuştu. Ben bu özelliği çok seviyorum. Bu özellik AutoCAD yerleşimlerine “layout” birçok fayda eklemiştir. Bu özellikten önce kullanıcıların AutoCAD’de yapmaları gereken bazı ilave işler vardı. Fakat artık, çizimlerimizi farklı ölçeklerde sunmak çok kolay ve hızlı hal geldi. Şayet bu özelliği tam olarak öğrenme ile ilgileniyorsanız, bu makaleyi okumak başlamak için harika bir yol olacaktır.

Öncelikle açıklamalar “annotations” nedir?

Açıklamalar “Annotations” çiziminizdeki modeli oluşturan geometri olmayan tüm nesnelerdir. Bunları ölçüleri “dimension”, açıklamalar olarak yazıları “text”, sembolleri ve kesitleri ifade eden tarama desenlerini “hatch pattern”, malzemeleri “materials” göstermek için, kullanırız.

Açıklamalar “Annotations” ile ilgili problem çiziminizi farklı ölçeklerde sunma ihtiyacı duyduğunuz zaman, gündeme gelir.

Sekil-01

Yukarıdaki şekilde sol ve sağ tarafta gördüğünüz iki plan aynı modelin farklı iki ölçekteki farklı iki görüntü bakışıdır “viewport”. Şayet modelimizi çizdikten sonra 1:100 gibi belirli bir ölçek için hazırladıysak, çizimi 1:200 ölçeğinde sunmamız gerektiği zaman, yazılar, taramalar ve diğer açıklamalar “annotations” beklediğimizin yarı ebatında görüneceklerdir. Şayet sizde benim kullandığım çizimi kullanarak devam etmek istiyorsanız, burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

AutoCAD kullanıcıları açıklamaları “annotations” yerleşimde yaratırlardı. Ancak bazı sorunlar vardı:

  1. Yazılar “Text” ve ölçüler “dimension” için çalışırken; taramalar “hatch” için çalışmıyordu.
  2. Şayet farklı görüntü bakışlarında “viewport” gösterecekseniz, aynı nesne için birden fazla açıklama “annotation” yaratmanız gerekiyordu. Yazıların “Text” içeriğini değiştirmeniz gerektiği zaman, tüm yazıları tek tek elle değiştirmek zorunda kalıyordunuz. Bazen de değişmesi gereken bazı yazılar değiştirilmeden kalıyorlardı.
  3. Görüntü bakışını “Viewport” taşıdığınız zaman, bazı açıklamalar “annotations” taşınmadan eski yerlerinde kalabiliyorlardı.

Yani, şayet sizde bu problemleri yaşıyorsanız, muhtemelen bu özelliği çok seveceksiniz.

Bu çizimi bilgisayarınıza indirin ve açın. Aynı çizimi kullanmaya devam edeceğiz. Aktif ölçeğinizi koşullu ölçeklendirme “annotation scale” listesinden değiştirin. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz koşullu ölçek  “annotation scale” listesi durum çubuğundadır. Koşullu ölçeği  “Annotation scale” 1:100 olarak değiştirin. Önce çizimimizi 1:100 ölçekte ayarlayacağız.

Sekil-02

Şimdi, şeritin Açıklama “Annotate” sekmesinin Ölçüler “Dimensions” panelinin panel bağlığının en sağ tarafındaki küçük ok simgesini tıklayarak veya komut satırına DIMSTYLE yazıp Enter tuşuna basarak Ölçü stili Yöneticisini “Dimension Style Manager” açın. İletişim kutusunun sol tarafında Stiller “Styles” listesinin en üstünde  ‘1-100 3mm‘ isimli bir stil görüyor olmalısınız. Bu stilin üzerine sağ tıklayın ve stili ‘3 mm’ olarak yeniden isimlendirin. İletişim kutusunun sağ tarafında bulunan Düzenle “Modify” düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere açılan iletişim kutusunun UYDUR “FIT” sekmesinde, ölçülendirme özellikleri için ölçek “scale for dimension features section” kısmında bulunan Koşullu “Annotative” işaretleme kutusunu işaretleyin.

Sekil-03

  1. Yazı “Text” sekmesinde, Yazı Yüksekliği “Text height” değerini 3 ve Ölçü çizgisinden Öteleme “Offset from dimline” değerini 1 olarak değiştirin.

Sekil-04

2. Semboller ve Oklar “Symbols and Arrows” sekmesinde, Ok ebatı “Arrow size”,Merkez işareti “Center mark” ve Boşluk ebatı “Break size” değerlerini 2.5 olarak değiştirin.

Sekil-05

OK düğmesine tıkladıktan sonra Kapat “Close” düğmesine tıklayarak Ölçü Stili Yöneticisini “Dimension Style Maneger” kapatın.

Ölçülerin yazıları ve okları çok küçük olduğu için, hiçbir ölçülendirmeyi göremiyorsunuz. Ölçüler kayboldu diye hemen paniğe kapılmayın. Değişiklikleri uygulamak için, ölçülerimizi güncellemeliyiz.

Sekil-06

Şeritin Açıklama “Annotate” sekmesinin Ölçüler “Dimensions” panelindeki Güncelle “Update” komut düğmesini tıklayarak çizimdeki tüm ölçüleri güncelleyin. AutoCAD size Nesneleri Seç: “Select object:” uyarısını verdiği zaman, komut satırına ALL yazıp Enter tuşuna basın. Artık ölçülerinizi doğru olarak görüyor olmalısınız.

Şimdi, bu ölçülere başka ölçekler ekleyeceğiz. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi durum çubuğundaki Koşullu ölçek değiştiği zaman açıklama nesnelerine ölçek ekle “Add scales annotative objects when annotation scale changes” düğmesine tıklayarak aktifleştirin.

Sekil-07

Koşullu ölçeği  “Annotation scale” 1:200 olarak değiştirin. Ölçülerin yazılarının 1:200 ölçeği için ayarlandığını görüyor olmalısınız! Ölçekleri otomatik olarak ekle “Automatically add scales” düğmesini tekrar kapalı duruma getirin. Ölçeği 1:50 ölçeğine değiştirin. Ne oldu? Hiçbir şey.

Yerleşim “Layout” sekmesine geçin. Sol taraftaki görüntü bakışını “viewport” seçin ve ölçeği 1:100 olarak değiştirin. Sol taraftaki görüntü bakışının “viewport” seçimini temizlemek için Esc tuşuna basın. Sağ taraftaki görüntü bakışını “viewport” seçin ve ölçeği 1:200 olarak değiştirin.

Her iki görüntü bakışındaki “viewport” ölçülerin yazı yüksekliklerini karşılaştırın. Görüntü bakışları “Viewport” farklı ölçeklere sahip olsalar bile, ölçülerin yazı yükseklikleri her zaman aynıdır. Bu sayfayı bastırdığınız zaman, tüm görüntü bakışlarındaki “viewports” yazılar 3 mm yüksekliğinde olacaklardır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.