1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Kendi CAD Standartlarınızı Oluşturma

Sekil-01

Daha önceki bir Kendi AutoCAD Şablonunuzu Hazırlama isimli makalemizde, kendi şablon dosyamızı hazırlamış ve bu yeni şablonu ön tanımlı şablonumuz olarak ayarlamıştık. Belki niçin şablon yaratıyoruz ki diye kafanız karışmıştır. Herhangi bir tabaka veya stil yaratmak zorunda olmadan nesnelerimizi yaratmak için araç paletlerini kullanabiliriz.

Birincisi, şablonlar paletlerden daha fazla bilgi barındırabilirler ve paletleri kullanmadan yaratmanız gereken nesneler vardır. İkincisi, şablonları kendi CAD standartlarımızı tanımlamak için kullanabiliriz.

Kendi şablon dosyamızı yarattığımız zaman, aslında bu şablon dosyası içerisini şirketimizde kullandığımız tüm ortak bilgileri yerleştirmiş oluruz. Yanı şirketimizdeki tüm kullanıcılar gerekli tabakaları “layer” ve stilleri “styles” yaratmaya ihtiyaç duymaksızın bu şablon dosyasını kullanabilirler. Fakat şayet çok elemanlı bir grupta çalışıyorsak, bazı kullanıcılar şirket standartlarını ihlal edebilirler. Bu sorunu çözmek için, çizim dosyalarımızı cad standartlar dosyamız ile ilişkilendirebiliriz. Böylece şirketin çizim (veya tasarım) grubunun yarattığı tüm çizimleri aynı standarda getirmiş oluruz.

Kendi CAD Standartlarınızı oluşturmak için, kendi şablonunuzu kullanarak yeni bir çizim dosyası yaratın ve bu dosyası .dws olarak kaydedin.

Alternatif olarak, şayet standart olabileceğini düşündüğünüz bir dosyaya sahipseniz, o dosyayı açıp .dws olarak kaydedebilirsiniz. Fakat en iyi uygulamanın standartlarınıza sahip bir şablon dosyasına sahip olmak olduğunu unutmayın. Şayet şablon dosyanız ( .dwt ) standart dosyanızda ( .dws ) tanımlanmamış olan farklı tabakalara “layer” sahip olursa, her yeni çizim yarattığınızda çiziminizin şirket standartlarını ihlal ettiği uyarısını alırsınız!

Şimdi standart olarak kullanacağımız bir dosya tanımlamak zorundayız. Sonrasında bu dosyayı istediğimiz gibi yapılandıracak ve AutoCAD ‘e bu dosyayı kullanmasını söyleyeceğiz.

Cad standartları yapılandırması dosyaya özeldir. Yani, o anki geçerli (aktif) çiziminizi bir standart ( .dws ) dosyası ile ilişkilendirebilirsiniz. … Sonrasında yeni bir çizim dosyası yarattığınız zaman, bu yeni dosya artık o standart ( .dws ) dosyası ile ilişkili olmayacaktır. Peki yarattığımız her yeni çizim dosyasının standart ( .dws ) dosyası ile ilişkili olmasını istiyorsak, ne yapmamız gerekir? Doğru! Standart ( .dws ) dosyamızı şablonumuz içinde tanımlayabiliriz!

Bunun için, şablon ( .dwt ) dosyanızı açın. Şeritin Yönetim “Manage” sekmesi içerisinde Cad Standart “Cad Standard” panelindeki Yapılandır “Configure” komut düğmesini seçin.

Sekil-02

Açılan Standartları Yapılandır “Configure Standards” iletişim kutusunda,  +düğmesine tıklayın ve .dws dosyanızı ekleyin. OK düğmesine tıklayın.

Sekil-03

Şablonunuzu kaydedin. Bundan sonra, bu şablonu kullanarak her yeni çizim yarattığınız zaman, yeni çizim .dws dosyanızla ilişkilendirilmiş olacaktır.

Şimdi de CAD standardı özelliğinin nasıl çalıştığına bakalım. Yeni bir tabaka “layer” yaratın ve bu tabakaya “layer” alelade bir isim verin. Ekranınızın sol alt köşesinde açılan ve size standart ihlali olduğunu söyleyen bir uyarı mesajı göreceksiniz.

Sekil-04

Durum çubuğunda sağ tarafta bulunan Standartlar Kontrolünü Çalıştır “Run Check Standards” düğmesine tıklayın. AutoCAD Standartlar Kontrolü “Check Standards” iletişim kutusunu açacaktır. Bu iletişim kutusu size problemin ne olduğunu gösterecektir. O nesneyi standartlarınıza uygun başka bir tabakaya “layer” taşıyabilirsiniz. Sadece listeden seçin ve Düzelt “Fix” düğmesine tıklayın.

Sekil-05

AutoCAD’in 2010 sürümüne kadar, CAD standardı sadece aşağıdaki stilleri ve öğeleri kontrol edebiliyordu:

  1. Ölçü stillerini “Dimension styles”
  2. Tabakaları “Layers”
  3. Çizgi tiplerini “Line types”
  4. Yazı stillerini “Text styles”

Evet, biliyorum çok sınırlıydı; fakat sadece başlangıçtı. Gelecekte çok daha fazlasının olacağını görmeyi bekliyorum.

CAD standartlarını niçin kullanmamız gerektiğini anlatan birçok kaynak bulunmaktadır. Bu makalemde bunu tartışmayacağım. Sadece şunu söyleyebilirim. Şayet AutoCAD ortamında üretkenliğinizi arttırmakta ciddiyseniz, kendi CAD standartlarınızı oluşturmalısınız.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.