1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Kendi AutoCAD Şablonunuzu Hazırlama

Sekil-01

AutoCAD’de şablonları kullanmak üretkenliğinizi arttıracaktır. Sadece AutoCAD programında değil aynı zamanda Revit, Inventor ve Microsoft Word, Excel gibi diğer programlar içinde bu geçerlidir. Bu makalemde, sizlere kendi şablon dosyanızı hazırlama ile ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm detayları anlatacağım.

Şablon Nedir? ve Niçin Kullanılır?

Şablon bir çizime  (veya bir dokümana) başlarken kullanacağınız bir dosyadır. Ön tanımlı olarak hemen hemen tüm yazılımlar bu dosyayı bize sunarlar. Fakat ön tanımlı olarak yazılımların kurulumları ile gelen şablonlar sadece temel ayarları içermektedirler ve genelde bizim kriterlerimizin tümünü karşılayamazlar.

AutoCAD’i başlattığınız zaman, ön tanımlı olarak acad.dwt şablon dosyası kullanılır. Bu dosya uygun bir çizim yaratmak için gerekli olan minimum bilgileri barındırır. Bu şablon inç birimlerini kullanmaktadır. Benim gibi metrik birimlerle çalışan kullanıcılar birimleri mm olarak değiştirmek zorundadırlar. Sonrasında aşağıdaki işlemleri de yapmak zorundayımdır:

  1. Gerek duyduğum tabakaları “layers” yaratma ve bu tabakaların “layers” özelliklerini ayarlama.
  2. Yazılar “Text”, ölçüler “dimensions” ve kılavuzlar “leaders” gibi diğer açıklama nesneleri için stilleri yaratma.
  3. Baskı için yerleşimli “layout” ayarlama.
  4. Ben genelde yapmıyorum ama bazı kullanıcıların blok sembolleri yarattıklarını görüyorum. Ben blokları bir blok kütüphanesi içerisinde tutmayı tercih ediyorum.
  5. Sonrasında da çizime başlıyorum.

Her yeni çizime başladığım zaman, ne kadar çok şey yapmak zorunda olduğumu düşünün. Bir ayda kaç saatim bu şekilde boşa gidiyor? Ya bir yılda kaç saat? Sizce o kadar bol zamanım var mı? Tabi ki yok. O yüzden kendi şablon dosyamı oluşturdum ve direkt olarak 5 numaralı adımla başlıyorum.

Şayet sizde gereksiz hazırlıklar ile uğraşmadan direkt olarak çizmeye başlamak istiyorsanız, makalede anlatacaklarımı uygulamalısınız. Kendi şablon dosyamız içerisinde ihtiyaç duyduğumuz genel ayarları ve stilleri ayarlayacağız ve her çizime başladığımızda AutoCAD’in bu şablon dosyası ile açılmasını sağlayacağız.

Yeni bir dosya yaratın. Ya menüden Dosya “File” altında Yeni “New” komutunu seçin ya da komut satırına NEW yazıp Enter tuşuna basın. Hızlı Erişim araç çubuğundaki Yeni Çizim “New Drawing” komut düğmesini KULLANMAYIN. AutoCAD şablonları .dwt dosya uzantısını sahiptirler.

Şimdi, bu öğreticide kullanmak üzere bir metrik şablon bulun. Ayrıca daha sonra emperyal şablon üzerinde de anlatılanları deneyebilirsiniz.

Tabakaları “Layers” Hazırlama

Tabakalar “Layers” temel yapılandırmalardan bir tanesidir. Yaratacağımız şablon dosyamıza bazı tabakalar ekleyeceğiz. Daha önceki makalelerimden bir tanesinde yarattığımız Plan isimli çizim dosyasını hatırlıyor musunuz? O dosya duvarlar, kapılar ve aks isimli tabakalara sahipti. İşte o dosyadaki tabakaları bu şablon dosyamıza içe aktaracağız.

Tasarım Merkezini “Design Center” açın. Şeritin Görünüm “View” sekmesi içerisinde >Paletler “Palettes” panelindeki Tasarım Merkezi “Design Center” komut düğmesini tıklayabilir veya komut satırına ADCENTER yazdıktan sonra Enter tuşuna basabilirsiniz.

Tasarım Merkezi “Design Center”  temelde Windows Araştırıcıya “Windows Explorer” benzemektedir. Dosyanızı araştırıp bulun. Windows Araştırıcıda “Windows Explorer” klasör ağacını dosya ismine kadar genişletebilirsiniz. Fakat Tasarım Merkezinde “Design Center”, bir AutoCAD çizim dosyası içindeki nesneleri direkt olarak görürsünüz. Tasarım Merkezinde “Design Center”, sol taraftaki klasör ağacından AutoCAD çiziminizin bulunduğu klasörü seçin; sağ taraftaki panoda o klasörün içerisindeki tüm dosyaları göreceksiniz. Burada çiziminizin ismine çift tıkladığınız zaman, çiziminizin içerisindeki nesne grupları (Bloklar “Blocks”, Tabakalar “Layers”, Ölçü Stilleri “Dimension Styles” v.b.g.) görüntülenir. Tabakalar “Layers” nesne grubu ismine çift tıklayın ve görüntülenen tüm tabakaları seçerek çizim alanınıza sürükleyin ve bırakın. Tasarım Merkezini  “Design Center”  sol üst köşesindeki çarpı (x) işaretine tıklayarak kapatın.

Sekil-02

Artık tüm tabakalarınız kendi şablon dosyasına aktarıldılar. Komut satırına LA yazıp Enter tuşuna basarak tabakaların kendi şablon dosyanızda olduğunu kontrol edin. Hepsi ordalar değil mi? :)

Ölçü “Dimension” ve Tablo “Table” Stillerini Hazırlama

Ölçü “Dimension” ve Tablo “Table” stillerinin nasıl yaratılacağını detaylı olarak anlatmayacağım. Şayet AutoCAD’de yeniyseniz, bu yaratma işlemini bilmiyorsanız ve öğrenmeye hevesliyseniz, bu makalenin altına yotum yazarak öğrenmek istediğinizi belirtirseniz, Ölçü “Dimension” ve Tablo “Table” stillerinin nasıl yaratılacağını ayrı bir makalede detaylıca anlatırım. Fakat birçoğunuzun bu konuyu bildiğini düşünüyorum.

  1. Bir ölçü stili “dimension style” yaratın. Çizimimizi 1:50 ölçeğinde bastırmayı planladığımız için, stilinize 1-50 Scale ismini verin; bu ölçü stilinde “dimension style”, yazı yüksekliği “text height” ve ok ebatı “arrow size” 150 birim, ölçü çizgisinden uzaklık “offset from dimline” 40 birim olmalıdır. Yazı yüksekliği “Text height” ve ok ebatı “arrow size” 300 birim, ölçü çizgisinden uzaklığı “offset from dimline” 80 birim olan ve 1-100 Scale ismini vereceğiniz diğer bir ölçü stili “dimension style” daha yaratın. Şayet genelde kullandığınız başka ölçü stilleri “dimension style” varsa, onları da yaratın.
  2. 1-50 Scale için bir tablo stili “table style” yaratın. Bu tablo stili “table style” için, yazı yüksekliğini “text height” 150 ve boşlukları “margin” 50 birim olarak ayarlayın.

Geometrik Kısıtları “Constraint” Anlama

Hem ölçü stili “dimension style” hem de tablo stili “table style” için, 1:50 ölçek için hazırladığınız yeni stilleri geçerli (aktif) stiller olarak ayarlayın.

Yerleşimi “Layout” Hazırlama

Ayarlama yapacağımız son genel ayar Yerleşim “Layout” yaratmadır. Şayet sorun yaşarsanız, AutoCAD’de Yeni bir Yerleşim “Layout Yaratma isimli makalemi okuyun. En çok kullandığınız kağıt ebatları için, yerleşimleri “layouts” yaratın. Ben bu makale için 1:50 ölçek için (A3 isimli) ve 1:100 ölçek için A1 isimli iki yerleşim yarattım.

Sekil-03

Dosyanızı .dwt şablon dosyası olarak kaydedin.

Sekil-04

Ön tanımlı .dwt Dosyasını Ayarlama

Hemen hemen işimizi bitirdik! Yapmamız gereken son şey AutoCADe yeni hazırladığımız .dwt dosyasını kullanmasını söylemektir. Bunu yapmak için, birçok yol bulunmaktadır. Bunlar:

Başlangıç Menüsünü Kullanma

STARTUP sistem değişkenini değerini 1 olarak ayarlayın. Bu size her yeni çizim başlattığınızda istediğiniz şablonu seçme olanağı sunan bir iletişim kutusu görüntüleyecektir.

Sekil-05

Bu AutoCAD’in eski sürümlerinde ön tanımlı ayar idi. Nedenini bilmiyorum; ama Autodesk bunu değiştirme kararı aldı ve yeni sürümlerde bu sistem değişkeninin değerini ön tanımlı olarak 0 olarak ayarladı. Şayet birçok şablona sahipseniz ve çizmeye başlamadan önce şablonunuzu seçmek istiyorsanız, STARTUP sistem değişkenini değerini 1 olarak kullanmak iyi bir seçimdir. Bu yöntem AutoCAD’in tüm sürümlerinde çalışmaktadır. En azından ben bu yöntemi AutoCAD’in R.10 sürümünden beri kullanıyorum ama daha eski sürümler için geçerli olup olmadığını bilmiyorum.

Alternatif olarak, bunu da yapabilirsiniz:

AutoCAD 2009 Sürümünde ve Daha Eski Sürümlerde

Acad.dwt dosyanızın yedeğini alın. Yarattığımız şablon dosyasını ön tanımlı Şablon “Template“ klasörüne koyunve bu yeni şablon dosyasını acad.dwt olarak isimlendirin.

AutoCAD 2010 Sürümünde ve Daha Yeni Sürümlerde

Seçenekler “Options” iletişim kutusunun Kullanıcı Tercihleri “User Preferences” sekmesine gidin. Başlangıç Ayarı “Initial Setup” düğmesine tıklayın. (1. Sayfada) endüstrinizi “Industry”, (2. Sayfada) çalışma ortamınızı “workspace” ve (3. Sayfada) ön tanımlı “default” dwt dosyanızı seçmenize olanak sağlayan bir sihirbaz açılacaktır.

QNEW Komutu için Ön tanımlı .dwt Dosyasını Ayarlama

Son olarak, QNEW komutu için ön tanımlı “default” şablonunuzu ayarlayın. Bu ön tanımlı “default” şablon komut satırına QNEW yazıp Enter tuşuna bastığınız veya Hızlı Erişim Araç çubuğundan Yeni “New” düğmesine tıkladığınız zaman AutoCAD’in yeni çizim için kullanacağı şablon dosyasıdır. Bu ön tanımlı “default” şablon dosyasını ayarlama için, Seçenekler “Options” iletişim kutusunun Dosyalar “Files” sekmesine gidin. Şablon Ayarları “Template Settings” öğesinin altında QNEW komutu için Ön tanımlı Şablon Dosyası “Default Template File for QNEW” öğesinin hemen altında bulunan klasör yolunu seçin ve sağ tarafta bulunan Araştır “Browse” düğmesini tıklayarak yarattığımız yeni şablon dosyasını araştırıp bulun.

Sekil-06

Artık işimiz tamamdır!

Şablonumuzu Deneme

Yeni bir çizim başlatın ve tabaka “layer” listenizi, ölçü stillerinizi “dimension styles”, tablo stillerinizi “table styles” ve yerleşimlerinizi “layouts” kontrol edin! AutoCAD programını kapatın ve tekrar çalıştırıp; yeni bir çizim başlatın; şablon dosyanızın çalıştığını göreceksiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.