1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Kendi AutoCAD Paletinizi Yaratma

Sekil-01

Autodesk AutoCAD’de paletleri bizlere çok uzun zaman önce bizlere sunmuştu. Şayet hafızam beni yanıltmıyorsa, yıl 2004 sürüm 2005 idi. Paletler tekrar kullanılabilir içeriklerimizi yönetmenin (ve yaratmanın) çok kolay bir araçtılar. Yarattığımız tüm dinamik blokları ve blokları bu araçlar üzerine yerleştirebilecektik.

Sonrasında, çizim yaparken bu tekrar kullanılabilir içeriğe bu paletler üzerinden ulaşabilecektik.

Araç Paletlerini Anlama

Sekil-02

Araç paletleri blokları, taramaları ve diğer özel araçları yönetmek için, kullanılmaktadırlar.

Şayet AutoCAD’in ilk kurulumu ile yüklenen paletleri kullanıyorsanız, AutoCAD bloklarının, taramalarının ve diğer araçlarının koleksiyonunu görürsünüz. Bu araçlar çok fazla uğraşmadan kendi çalışma ortamını özelleştirmek isteyen kullanıcılar için çok pratik bir yoldur. Daha önceden yaratmış olduğunuz bloklarınızın bilgisayarınızda hangi klasörde olduğunu bulmaya çalışmaksızın sadece tek bir bloklarınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu araç paletlerini kullanarak farklı tipte, farklı ölçekte çizgileri, ölçüleri de yönetebilirsiniz. Bu sebeple kullanımı basit fakat çok güçlü olan bu araç paletlerini seviyorum.

Şimdi aşağıdaki örneğe bir göz atacak olursak, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bir araç paleti üzerine aynı tarama “hatch” deseninin farklı ölçeklerde kullanacağım farklı ölçekleri için 2 simge yerleştirdim. Böylece, HATCH komutunu çalıştırmaksızın, tarama desenini aramadan ve ölçek ayarlaması yapmadan sadece araç paleti üzerindeki düğmeleri tıklayıp tarama bölgesini seçerek işimi hallediyorum.

Sekil-03

Ayrıca bu araç paletleri simgelerini (komutlarını) sadece taramalar “hatch” için değil; aynı zamanda ölçüler “dimensions” ve çizgiler “lines” için de hazırlayıp kullanabilirsiniz.

Kendi Paletlerimizi Yaratma

Araç paletinizin açık olduğuna emin olun. (Şayet açık değilse, komut satırına TOOLPALETTES yazarak Enter tuşuna basın). Araç paletleri penceresi açılacak ve pencerenin sol tarafındaki çubukta birçok grup ismi göreceksiniz. MimariArhitecture” isimli palete tıklayarak aktifleştirin. Paletin içerisinde birçok mimari simge (komut) göreceksiniz. Bu gruba yeni simge (komut) ekleyeceğiz.

Araç paletleri penceresinin sağ tarafında ARAÇ PALETLERİ-TÜM PALETLER “TOOL PALETTES-ALL PALETTES” yazan başlık çubuğuna sağ tıklayın ve Paletleri Özelleştir “Customize Palettes” seçeneğini seçin. Aşağıdaki şekilde görünen Özelleştir “Customize” iletişim kutusu açılacaktır.

Sekil-04

Bu Özelleştir “Customize” iletişim kutusunda iki sütun bulunmaktadır. Sol taraftaki Paletler: “Palettes” sütunu mevcut olan tüm paletleri listelerken; sağ taraftaki sütun palet gruplarını “paletttes group” listeler. Mimari “Architectural” palet grubu Mimari “Architectural” isimli tek bir araç paletine sahiptir. Bu Mimari “Architectural” isimli palet grubunu kendi araç grubumuz olarak kullanacağız.

Sol taraktaki sütunun üzerine sağ tıklayın ve açılan menüden Yeni PaletNew Pallete” seçeneğini seçin. Bu yeni paleti My Architectural Objects olarak yeniden isimlendirin. Sağ taraftaki sütunda Mimari “Arhitectural” isimli palet grubunu bulun. My Architectural Objects isimli yeni paletiniz bu grubun altında olmalıdır. Şayet değilse, yeni paletinizi bulun ve Mimari “Arhitectural” isimli palet grubunun altına sürükleyin. Kapat “Close” düğmesine tıklayarak iletişim kutusunu kapatın.

Palete AutoCAD Nesneleri Ekleme

Paletimize nesneler eklemeden önce, size nesneler, bloklar ve dosya konumları hakkında bazı bilgiler vermeliyim.

Çizgiler “Lines”, ölçüler “dimensions” ve taramalar “hatches” gibi AutoCAD nesneleri için dosyayı saklamanız gerekmez. Fakat konu blokları araç paletiniz üzerine yerleştirmeye geldiği zaman, bloğunuzun kaynak dosyasını kaybetmemeniz gerekmektedir. Başka bir deyişle, o dosya sizin kütüphanenizdir ve araç paleti üzerindeki bir araca tıkladığınız zaman, o blok yüklenecektir ve bu yüzden bloğun bulunduğu dosya sisteminizde olmak zorundadır. Yani bloğun bulunduğu dosyalarınızı nereye koyacağınızı iyi planlamalısınız. Şayet o dosyayı bir sunucu üzerine koyacaksanız, paletlerinize araçları eklemeden önce blok dosyalarınızı sunucu üzerine koyun.

Yeni bir çizim başlatın ve yeni bir tabaka “layer” yaratın. Bu yeni tabakaya Aks Çizgisi ismini verin. Renk “Color” olarak macenta rengini seçin ve çizgi kalınlığı “lineweight” olarak 0 seçin. Çizgi tipi “Linetype” olarak merkez “center” çizgi tipini kullanın.

Sekil-05

Komut satırına LTS yazıp Enter tuşuna basın ve 10 yazıp tekrar Enter tuşuna basın. Aks Çizgisi isimli tabakayı “layer” o anki geçerli (aktif) tabaka “current layer” olarak ayarlayın ve çizim alanınıza herhangi bir çizgi çizin.

Şimdi, çizdiğiniz çizgiyi seçin ve tutup yeni paletiniz üzerine sürükleyin. Araç çubuğu üzerinde bu yeni araç ön tanımlı olarak, Line olarak isimlendirilecektir. Araca sağ tıklayın ve Yeniden İsimlendir “Rename” seçeneğini seçin ve Aks_Çizgisi ismini verin.

Sekil-06

Şayet aracınızın daha bilgi verici görünmesini istiyorsanız, aracın mevcut simgesini (jpg veya bmp biçiminde) bir imaj ile değiştirebilirsiniz.

Kendi bloklarınızı bu yeni My Architectural Objects isimli paletiniz üzerine sürükleyip bırakın.

Sekil-07

Araçları Test Etme

Şayet çok sayıda aracınız ve bloklarınız varsa, daha sonra bunları düzenleyebilirsiniz. Şayet ihtiyaç duyarsanız, daha çok palet yaratabilirsiniz. İşinizi tamamladıktan sonra, yeni bir çizim başlatın.

  1. Tabaka Yöneticisini “Layer Manager” açarak sadece (ön tanımlı olan) 0 isimli tabakadan “lar” başka tabaka “layer” olmadığını kontrol edin.
  2. Az önce yarattığımız Aks_Çizgisi isimli aracı kullanarak bir çizgi çizin. Çizdiğiniz çizgi Aks Çizgisi isimli tabakanın üzerine çizilecektir! Bu tabakayı sizin yaratmanıza gerek kalmayacaktır. İsterseniz, Tabaka Yöneticisini “Layer Manager” açarak tabakanın yaratıldığını görün. Araç paletleri kendi CAD standartlarınızı oluşturmanız için çok faydalıdırlar.

Çok kolaymış Değil mi?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.