1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Kaydedilmiş GörüntülerGörüntü Yapılandırmaları Arasında Hızlıca Geçiş Yapma

Hiç çok büyük çizimlerde çalıştınız ve çizimin bir alanında diğer bir alanına gitme ihtiyacınız oldu mu? Ya da tasarımınız görüntünüze paralel olmadığı için, sıklıkla görüntü bakışınızı “viewport” döndürme ihtiyacı duydunuz mu? Bu tür çok büyük ve karmaşık çizimler üzerinde çalışırken çizgi çizmek için bile görüntü yaklaşma “zoom in” ve görüntü uzaklaşma “zoom out” yapma ihtiyacı duyarken zor zamanlar yaşamış olabilirsiniz.

Şayet görüntüleri kaydederseniz, zaman kazanabilir ve sonrasında ihtiyacınız olduğunda bu görüntüleri kolayca yükleyebilirsiniz.

Kullanıcı Koordinat Sistemini KKS “UCS” Kaydetme

Görüntüleri döndürmek kullanıcı koordinat sistemine KKS “UCS” oldukça bağlıdır. Bir çok kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS” ayarı ile çalışmamız gerektiği zaman, bu ayarları kaydetmek oldukça akıllıca bir iştir. Bunu isimlendirilmiş kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS” aracını kullanarak yapabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bu araç şeritin Görüntüler “Views” sekmesinin Koordinatlar “Coordinates” panelindedir.

Sekil-01

Araç düğmesine tıkladığınız zaman, AutoCAD bir iletişim kutusu açacaktır. Sadece iletişim kutusunda ön tanımlı olarak isimsiz KKS  “unnamed UCS” olarak gelen kullanıcı koordinat sistemine KKS “UCS” açıkça anlamlandırabileceğiniz bir isim verin. Bu kullanıcı koordinat sistemine ve görüntülere Görüntü-1, Görüntü-2 ve  KKS-1, KKS-2 gibi istediğiniz bir ismi verebilirsiniz; fakat daha açıklayıcı isimler vermek birçok isimlendirilmiş kullanıcı koordinat sistemi ve görüntü ile çalışırken aradığınızı bulmada size yardımcı olacaktır. Yeni oluşturduğunuz bu yeni isimlendirilmiş kullanıcı koordinat sistemini şeritin Görüntüler “Views” sekmesinin Koordinatlar “Coordinates” panelindeki aşağı açılır listede görürsünüz; böylece istediğiniz zaman kullanıcı koordinat sistemini KKS “UCS” kolayca değiştirebilirsiniz.

Sekil-02

Görüntüleri Kaydetme

Bir görüntüyü kaydederken hangi ayarları kaydetmiş oluruz?

Bir görüntüye isim verip kaydettiğiniz zaman, aşağıdaki ayarlar da kaydedilirler:

  1. Büyütme miktarı “Magnification”, merkez noktası ve yönü
  2. Görüntüye atamış olduğunuz kategori (isteğr bağlıdır)
  3. Görüntünün konumu (Model sekmesi veya belirli bir yerleşim “layout” sekmesi
  4. Görüntünün kaydedildiği andaka çizimdeki tabaka görünürlükleri “layer visibility”
  5. Kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS”
  6. 3 boyutlu 3B “3D” perspektif görünüm
  7. Görsel stiller
  8. Arka plan

Görüldüğü üzere kaydedilebilecek çok ayar vardır!

Şimdi çalışmak istediğiniz alana görüntü yaklaşma “zoom in” yapabilirsiniz. Ya da şayet döndürülmüş bir görüntüde çalışmak istiyorsanız, görüntüyü şimdi döndürebilirsiniz. Kısacası, görünümde istediğiniz her şeyi değiştirebilirsiniz.

3 boyutlu 3B “3D” çizimlerde, çiziminize kamera yerleştirdiğiniz zaman, kamera otomatik olarak kaydedilmiş görüntüye kaydedilecektir. Fakat 2boyutlu 2B “2D” çizimlerde, kamerayı elle kaydetmeliyiz. Bunun için, aşağıdaki şekilde görünen şeritin Görüntüler “Views” sekmesindeki İsimlendirilmiş Görüntüler “Named views komut düğmesine tıklayın.

Sekil-03

Açılan iletişim kutusunda, Görüntü İsimi “ViewName” kısmına yeni bir isim yazın. Bu görüntü ile birlikte tabaka görünürlüklerini ve kullanıcı koordinat sistemini KKS “UCS” de kaydebileceğinize dikkat edin.

Sekil-04

Ayrıca bu görüntüyü isimlendirilmiş bir KKS “UCS” ile de ilişkilendirebilir; görsel stilleri ayarlayabilir ve arka plan belirleyebilirsiniz. Oldukça iyi değil mi? Artık görüntülerinizi istediğiniz ayarlarla hızlıca değiştirebilirsiniz.

Görüntü Bakışı “Viewport” Yapılandırmasını Kaydetme

Kaydetmemiz gereken bir ayar daha var. Ekranınızda aynı anda birden fazla görüntüyü görmek isteyebilirsiniz. Bunu görüntü bakışlarınızı “viewport” yapılandırarak yapabilirsiniz. AutoCAD’de görüntü bakışlarınızı “viewport” yapılandırmak için, birçok araç bulunmaktadır. Şeritin Görünüm “View” sekmesindeki aşağı açılır listeden standart görüntü bakışları “standard viewport” yapılandırması aracını kullanabilirsiniz.

Sekil-05

Veya ihtiyacınıza göre görüntü bakışlarını “viewport” ayırabilirsiniz.

Sekil-06

Bunu neden yapmak mı isteriz? 3 boyutlu 3B “3D” modellerde, bunu görüntüler arasında hızlıca geçiş yapmak ve tüm modelin nasıl göründüğüne göz atmak için, kullanırız. Aynen yukardaki şekilde gördüğünüz gibi, görüntü  uzaklaşma “zoom out” ve görüntü yaklaşma “zoom in” yapmadan birbirlerinden uzak iki alanı hızlıca görmek ve o alanlarda işlem yapmak için, kullanırız. Arıca çizimin tamamındaki değişiklikleri de görebiliriz. Takiki, her bir görüntüde farklı kullanıcı koordinat sistemine KKS “UCS” sahip olabiliriz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.