1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Kapsam Kutularını Yaratma ve Kullanma Video

revit kapsam kutuları

Kapsam kutularını “Scope box” kullanarak referans kotları (datum) kırpın ve referans kot (datum) elemanlarının görünürlüğünü kontrol edin.

Bu video aşağıdakileri konuları gösterecektir:

  1. Kapsam kutularının amacını ve kullanımını anlama.
  2. Bir projenin farklı bölümlerinin görünüşlerini kontrol etmek için, kapsam kutuları “scope box” oluşturma ve atama.
  3. Kapsam kutularına “Scope box” ızgaralar atama.
  4. Kapsam kutularının “Scope box” görünürlüğünü ayarlama.

Not: Bu video REVİT 2018 sürümü kullanılarak kaydedilmiş olup; yazılımın daha yeni bir sürümü kullanırken, işlevsellik ve kullanıcı ara yüzünde farklılıklar görebilirsiniz.

VİDEO

Video Açıklaması

(Izgaralar ve kotlar gibi) referans kot (datum) öğelerinin ve görünüş bölgelerinin kırpılmasını kontrol etmek için, kapsam kutularını “scope box” kullanırsınız. Bir kapsam kutusuna  “scope box” bir ızgara veya kot atadığınızda, referans kot (datum) öğesinin 3 boyut 3B “3D” uzantısı, kapsam kutusunun  “scope box” sınırına ayarlanır ve bu sınır tarafından kontrol edilir. Bir görünüşe kapsam kutusu  “scope box” uyguladığınızda, görünüşün kırpma bölgesi uzantısı kutusunun sınırı tarafından denetlenir.

Bu örnekteki projede, binamızın, birbirine açılı 2 kanadı vardır. Binanın her kanadının görünüşlerini kontrol etmek için, kapsam kutuları  “scope box”  yaratacak ve bunları görünüşlere atayacağız. Kapsam kutuları  “Scope box”, görünüşleri okumayı ve iki kanadın ızgaralarının nerede kesiştiğini anlamayı kolaylaştıracaktır.

Görünüş “View” sekmesindeki Kapsam Kutusu “Scope Box” komut simgesini tıklayın. Şayet isterseniz, şeritteki Seçenekler “Options” çubuğundaki İsim “Name” metin kutusuna yazarak kapsam kutusunu “scope box” isimlendirin. Kapsam kutusunu “Scope box” binanın yatay kanadının etrafına yerleştirmek için tıklayın. Benzer bir şekilde başka bir kapsam kutusu “scope box” yartın ve ardından döndürüp binanın açılı kanadının etrafına yerleştirin.

Şimdi ızgaraları kapsam kutularına “scope box” atayın. İlk olarak, atanacak ızgaraları seçin. Bu örnekte, yatay kanadın ızgaralarını seçin. Özellikler “Properties” paletinde, Izgaraları Ana Bina kapsam kutusuna “scope box” atayın. Görünüşte, ızgaraların boyutlarında bir değişiklik göreceksiniz. Kapsam kutusu “scope box” artık ızgaraların 3 boyut 3B “3D” uzantılarını kontrol edecek ve 2 boyut 2B “2D” uzantıları, ön tanımlı ofset değerine bağlı olarak kapsam kutusu sınırından uzağa ayarlanacaktır. Benzer bir şekilde, açılı kanat için ızgaraları diğer kapsam kutusuna atayın.

Görünüşün kırpmasını denetlemek için bir görünüşe kapsam kutusu uygulayın. Yatay bağımlı “Horizontal dependent“ görünüşü etkinleştirin ve Özellikler “Properties“ paletinde kapsam kutusunu “scope box” Ana Bina olarak ayarlayın. Görünüşün kesimi, kapsam kutusunun sınırına ayarlanır. Görünüş Kontrol çubuğundaki kırpma bölgesinin görünürlüğünü kapatın. Açılı kanadın görünüşüne benzer şekilde bir kapsam kutusu uygulayın. Bu durumda görünüş, görünüş kırpmasını uygulama çerçevesiyle hizalamak için, döndürülür. Görünüşün Yönlendirme “Orientation“ özelliği, kapsam kutusuna “scope box” göre ayarlanır.

Her görünüşteki ızgaraları temizlemek için, kapsam kutularının  “scope box” görünürlüğünü geçersiz kılabilirsiniz. Bir kapsam kutusu  “scope box”  seçin ve Özellikler “Properties” paletinde Görünür Görünümler “Views Visible“ öğesi için Düzenle “Edit” düğmesine tıklayın. Açılan iletişim kutusunda, kapsam kutusunu “scope box” veya kapsam kutusuna atanmış referans kot (datum)  öğelerini görmek istemediğiniz görünüşte geçersiz kılmayı Görünmez “Invisible” olarak ayarlayın. OK düğmesine tıklayın. Binanın diğer kanadından gelen referans kotlar (datum) artık görünmez olacaklardır.

Referans kot (Datum) öğelerinin boyutlarını ve görünüşlerinin kırpılmasını kontrol etmek için, kapsam kutularını “scope box”  kullanın. Kapsam kutuları  “scope box”, görünüşleri projeniz boyunca daha tutarlı ve temiz hale getirerek bir görünüşü kontrol etmenizi kolaylaştırır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.