1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Kapalı Nesnelerden Yerleşim “Layout” Görüntü Bakışları “Viewport” Yaratma

Bu makalemde sizlere anlatacağım yöntemle, MVIEW komutunun Nesne “Object” seçeneğini kullanarak çemberler “circle”, elipsler “ellips” ve sürekli çizgiler “polyline” gibi kapalı nesneleri dikdörtgen olmayan yerleşim “layout” görüntü bakışlarına “viewport” dönüştürmek üzere kullanacaksınız.

Not: Şayet dikdörtgensel olmayan bir görüntü bakışı “viewport” olarak kullanabilmek için bir sürekli çizgi “polyline” yaratacaksanız, sürekli çizginin “polyline” son segmenti için Kapat “Close” seçeneğini kullanmanız gerekir.

Bir Dairesel Yerleşim Görüntü Bakışı “Layout Viewport” Oluşturmak İçin:

 1. Mevcut çizimlerinizden birini açın-basit bir tanesiyle başlamak en iyisidir.
 2. Yeni bir yerleşim “layout” sekmesi oluşturmak için, Model sekmesinin yanındaki Yerleşim1 “Layout1” sekmesine tıklayın ve varsayılan yerleşimdeki görüntü bakışını “viewport” silin.
 3. O anki geçerli tabakayı “current layer”, yerleşim görüntü bakışını “layout viewport” nesneleri için kullanmak istediğiniz tabakaya değiştirin.
 4. Yeni yerleşimde “layout” herhangi bir yerde bir çember yaratın.
 5. Komut satırına MVIEW yazıp Enter tuşuna basın ve O girip Enter tuşuna basarak veya komut satırından tıklayarak Nesne “Object“ seçeneğini belirtin. Çizmiş olduğunuz çemberi seçin.

Dairesel görüntü bakışında “viewport” model alan görüntülenir. Aşağıdaki noktalara dikkat edin:

 • Yerleşim “Layout” görüntü bakışı “viewport” içerisinde çift tıklayın. Ardından, istediğiniz kırpma sınırlarını elde etmek için görüntü kaydırma “pan” ve görüntü yakınlaştırma “zoom in” yapın. Kağıt alanına geri dönmek için görüntü bakışının “viewport” dışarısına çift tıklayın.
 • İstenilen ölçeği tam olarak ayarlamak için görüntü bakışını “viewport” seçin ve üçgen tutamacı tıklayın. Görüntü bakışı “Viewport”, kırpma sınırlarınızı koruyacak şekilde boyutlandırılacaktır.
 • Gerekirse, yeniden boyutlandırmak ve kırpma sınırlarını değiştirmek için görüntü bakışının “viewport” kenarındaki bir tutamacı tıklayın.
 • Yerleşim görüntü bakışı “layout viewport” sınırının görüntülenmesini kapatmak için, görüntü bakışının “viewport” üzerinde bulunduğu tabakayı “layer kapalı “off” duruma getirin. Tabakanın “Layer” dondurulması “freze” dikdörtgen olmayan kırpma sınırlarını korumaz.

Bir Dikdörtgensel Yerleşim Görüntü Bakışı “Layout Viewport” Oluşturmak İçin:

 1. Aynı yerleşimde, çember yerine iki dikdörtgen yaratın.
 2. MVIEW komutunu Nesne “Object” seçeneğiyle kullanın ve döndürülmüş görüntü bakışını “viewport” seçin.
 3. İstediğiniz görünüşü elde etmek için, görüntü kaydırma “pan” ve görüntü yakınlaştırma “zoom in” yapın.

Diğer Kapalı Nesnelerden Yerleşim Görüntü Bakışı “Layout Viewport” Oluşturma

 • Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, daha önce olduğu gibi aynı adımları kullanarak, bu nesnelerden dikdörtgen olmayan yerleşim görüntü bakışları “layout viewport” oluşturmayı deneyin.

 • Kapalı nesneleri kullanarak, aşağıdaki şekilde görülen gibi veya denemek istediğiniz başka bir şekilde süslü bir görüntü bakışı “viewport” düzenlemesi oluşturmayı deneyin.

Sıradan geometriye sahip karmaşık görüntü bakışları “viewport” oluşturabilir ve daha sonra bunları kapalı sürekli çizgilere “polyline” dönüştürmek için, PEDIT komutunu kullanabilirsiniz. Başka bir yöntem, birbirlerine bağlı olmayan geometrik nesnelerle sınırlanmış bir alandan kapalı bir sürekli çizgi “polyline” oluşturmak için, BOUNDARY komutunu kullanmaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.