Kapalı bir Şeklin Alan Bilgisi Nasıl Görüntülenir

Kapalı bir şeklin alanını görüntüleyen bir etiket yerleştirmek istediğinizi farz edin.  AREA komutu bu kapalı şeklinizin alanını komut satırında verirken, çiziminizin içinde bir etiket yaratmaz. Şayet herhangi bir etiketin “leader” sonuna alanı “area” yerleştirirseniz, nesnenizin ebatlarını değiştirdiğinizde bu yerleştirdiğiniz alan bilgisi değişmez.

Çiziminizdeki nesneler hakkında bilgi görüntületmek için, AutoCAD’in 2006 sürümü ile sunulmuş olan fields “alanlar” özelliğini kullanabilirsiniz. Bu makalede, bir borunun alan bilgisini görüntüleyen bir etiket “leader” yaratacağız. Bunu model alanında “model space” veya kağıt alanında “paper space” yapabilirsiniz.

 1. Önce etiketinizin “leader” metin kısmı için bir yazı sitili “text style” ve etiketiniz “leader”  için bir ölçü sitili “dimension style” ayarlayın.
 2. MLEADER veya QLEADER komutunu başlatın.
 3. Etiketin “leader” ilk noktasını ve daha sonra yazı “text” imleci görünene kadar gerekli sıralı noktaları tanımlayın.
 4. Şayet QLEADER komutunu kullanıyorsanız, yazı enini tanımlayın <0″>:  “Specify text width <0″>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, yazacağınız yazı için yeterli alanı bırakarak yazının son noktasını tanımlayın. Açıklama yazısının ilk satırını girin <Mtext>: “Enter first line of annotation text <Mtext>:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, aşağıda görüldüğü gibi çok satırlı yazı düzenleyiciyi “Multiline Text Editor”  açmak için Enter’a basın.

Autocadde yazı şekillendirme "Text Formating"

 1. Her iki komutta da (MLEADER veya QLEADER), yazı “text” imlecini gördüğünüzde,  Area: yazın ve boşluk bırakın.
 2. Yazı alanına sağ tıklayın ve Alan yerleştir “Insert Field” seçeneğini seçin.
 3. Alan “Field” iletişim kutusunda, Alan Kategorisi “Field Category” aşağı açılır listesinden Nesneler “Objects” seçeneğini seçin. Bu istediğiniz alanı “fields” daha kolay bulmanızı sağlayacaktır.
 4. Alan İsimleri kutusunda Nesne “Object” seçin.
 5. Nesne Tipi “Object Type” kısmında, Nesneleri Seç “Select Objects” düğmesine tıklayın.
 6. Nesneyi seçmeniz gereken çizim ekranınıza geri döneceksiniz. Alan “Field” iletişim kutusu geri gelecek ve aşağıdaki şekilde göründüğü gibi görünecektir.

Not: Şayet kapalı alanınız tek bir nesne değilse (dikdörtgen veya çember gibi), sürekli çizgi “polyline” yaratmak için, BOUNDARY komutunu kullanmanız gerekebilir. Aşağıdaki şekildeki yeşil renkli botu çiziminde ben BOUNDARY komutunu kullandım.

Alan "Field" iletişim kutusu

 1. Görüntületmek istediğiniz özelliği seçin. Ben Alan “Area” özelliğini seçtim.
 2. Bir Şekillendirme “Format” seçin; Choose a format; Ben Mimari “Architectural” şekillendirmesini “format” seçtim.
 3. OK düğmesine tıklayın.
 4. Şayet gerekirse, yazınızın enini Çok Satırlı Metin Düzenleyicinin “Multiline Text Editor”  cetvelinin ucundan tutup çekerek ayarlayın.
 5. Düzenleyiciyi kapatmak için düzenleyicinin dışında herhangi bir noktaya tıklayın. İşte sonuç aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır.

Etikette Alan bilgisinin görüntülenmesi

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

AUTOCAD Doküman

  Sitemizde  bu AUTOCAD DOKÜMAN başlığı altında AutoCAD    ile ilgi bir çok Türkçe dokümanı …

Bir cevap yazın