1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

İzometrik Ölçü Oku Yaratma

Birkaç gün önce AutoCAD’de İzometrik Yazı ve Ölçü isimli bir makale yayınlamıştım. O makaledeki ölçülere “dimension” yakından bakarsanız, doğru olmayan bir şeylerin olduğunu görürsünüz. Ölçüler yine de izometrik olmayan varsayılan stili kullanıyor.

Bu makalemde bunu hatayı düzeltmek için yeni bir ölçü oku yaratacağız. Bu tekniği daha sonra kendiniz kendi ölçü okunuzu “arrowhead”  yaratmak için kullanabilirsiniz. Ama şimdi, yaratacağımız ölçü okunu izometrik çizim için kullanacağız.

İlk olarak, yeni bir çizim başlatmalı ve ölçü oklarınızın nasıl görünmesini istediğinizi belirlemelisiniz Ben aşağıdaki şekilde görünen gibi bir şey yaratacağım. Oklar sağı işaret etsinler. Elips veya başka bir şey kullanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca çizgi, yay, tarama “hatch” da kullanabilirsiniz. Fakat önce kolay bir şey yaratalım.

Bir çizim yaparken kılavuz olarak kullanabileceğiniz üç şey:

  1. AutoCAD‘te izometrik çizim için varsayılan açı olduğu için açıyı 30 derece kullanın.
  2. Mevcut stili kullanarak bir ölçü yaratın. Çizim boyutunuz için varsayılan ölçü okuna bakın.
  3. Şimdi 2. maddede yarattığınız ölçünün ölçü stilinizi kontrol edin. Ölçüyü çiziminiz kadar büyük oluşturmanız gerekir.

Örneğin, şayet stilinizdeki ölçü oku boyutunuz 100 ise, çiziminizi 1/100 boyutuna indirin.

Ölçü okunuzu bir AutoCAD bloğu olarak oluşturun. Yerleştirme noktasını aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi tanımlayın.

Şimdi aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Ölçü Stili “Dimension Style“ iletişim kutusunu açın. Semboller ve oklar “symbols and arrows“ sekmesinde izometrik boyut stilinizi değiştirin, birinci ve ikinci ok kafalarınızı “arrow heads“ kullanıcı “user” olarak değiştirin ve ardından bloğunuzu seçin.

Çiziminizi kontrol edin.

Şimdi daha iyi görünüyor. Fakat hala doğru olmayan bir şey var. Yukarıdaki şekilde 700 değerini gösteren ölçüye bir göz atın. Bu şekilde olmasını beklemiyorduk. Bunu nasıl düzeltebiliriz?

Başka yolu yok. Tıpkı önce yaptığımız  gibi, bunun için başka bir stil yaratmalıyız. Bunu tek başına denemek ister misiniz?

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.