1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

İzometrik Çizimde Poligon Yaratma

AutoCAD’de İzometrik Çizim isimli makalemizde çıtçıt stilini değiştirerek izometrik çizimler yaratabileceğimizi anlatmıştık. Bununla birlikte, Şayet izometrik bir çizimde poligon çizmemeiz gerekirse, ne yapacağız?

Bunun için sizlerle yazmış olduğum bir AutoLISP programını paylaşacağımAşağıdaki şekilde de gördüğünüz üzere, bu lispi kullanarak izometrik çiziminizde poligonları hızlıca ve kolaylıkla çizebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz çizim bir 3 boyutlu 3B “3D” çizim değil, 2 boyutlu 2B “2D” bir çizimdir.

Şayet ilginizi çektiyse, IsoPoly tıklayarak AutoLISP dosyasını indirebilirsiniz.

Sekil-01

Isopoly AutoLisp’ini Kullanma

Isopoly lispini kullanmak için, öncelikle programı AutoCAD’e yüklemeniz gerekmektedir. AutoLISP programlarını AutoCAD’e yükleme hakkında daha fazla bilgi için, AutoCAD’de AutoLISP Programını Yükleme isimli makalemi okuyun.

Programı yükledikten sonra, SNAPSTYL sistem değişkeninin değerini 1 olarak değiştirin. Komut satırına SNAPSTYL yazdıktan sonra Enter tuşuna basın ve 1 yazıp tekrar Enter tuşuna basın. Şayet değişkenin değeri zaten 1 ise, onaylamak için hiçbir şay yazmadan Enter tuşuna basın.

F5 tuşuna basarak veya komut satırına ISOPLANE yazarak izometrik düzlemler (üst, “top, sol “left” ve sağ “right”) arasında geçiş yapabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.