1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

İstenmeyen Tabakalar “Layers” Çiziminize Nufus Etmeye Çalıştığı Zaman Tabaka Uyarısı ile Haberdar Olma

İş çizim standartlarını sağlamaya geldiği zaman tabakalar “layers” büyük sorundurlar. Çalıştığınız şirkette, çizimlerinizde hangi tabakaların olması gerektiği ile ilgili olarak birçok kural olabilir.

Bir harici referansı “Xref” çiziminize iliştirdiğiniz zaman, o harici referansın “xref” tabakaları da o anki (aktif) çiziminize geleceği için,  harici referanslar “xrefs” çizim standartlarınız için sorun oluşturabilirler. Bu özellikle alt yüklenici gibi harici organizasyonlardan şirketinize gelen harici referanslar “xrefs” için geçerlidir.

O anki (Aktif) çiziminize yeni tabakalar eklendiği zaman, AutoCAD’in sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Bu tabaka uyarı özelliği çizim standartları dosyası ile birlikte çalışmamakta olup; o anki (aktif) çiziminizde mevcut bulunan tabakaları “layers” esas almaktadır. Çizim standartları dosyaları hakkında daha fazla bilgi için AutoCAD Çizimini hizaya getirmek için bir Standartlar Dosyası Kullanın isimli makaleme bakınız.

 Sekil-1

Tabaka “Layer Uyarısını Ayarlama

Tabaka uyarılarını ayarlamak için gerekli adımlar aşağıdadır:

  1. Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager“ açmak için, Görüntü “View” sekmesi içerisinde Paletler “Palettes” panelinde, Tabaka Özellikleri “Layer Properties” komut düğmesini seçin (veya komut satırına LAYER yazıp Enter tuşuna basın).
  2. Tabaka Ayarları “Layer Settings“ iletişim kutusunu açmak için, Ayarlar “Settings” düğmesine tıklayın (İngiliz anahtarı şeklinde görünün düğme). Yukarıdaki şekilde gördüğünüz bu iletişim kutusunun üst yarısını kullanacaksınız.
  3. Yeni Tabaka Uyarısı “New Layer Notification” işaretleme kutusunu işaretleyin.
  4. Çizime eklenen yeni tabakaları değerlendirme yöntemi “Evaluate New Layers Added to Drawing” işaretleme kutusunu işaretleyin.
  5. Şayet yeni bir tabaka eklenince uyarı almak istiyorsanız, ön tanımlı seçenek olan sadece yeni harici referans “xrefs” tabakalarını değerlendir seçeneğini seçili bırakın veya tüm yeni tabakaları değerlendir seçeneğini seçin. Şayet şablonunuz ihtiyacınız olan tabakalara hali hazırda sahipse, bu seçenek tecrübesiz veya yetkisiz kullanıcılar tarafından eklenecek tabakaların engellenmesi konusunda yardımcı olabilir. En azında bu kişiler tarafından yeni tabakalar eklenmesi durumunda uyarı alırsınız!
  6. Uyarının ne zaman görüntüleneceğini belirlemek için, Yeni Tabakalar hazır olduğu zaman, uyar işaretleme kutusunu işaretleyin.
  7. Uyarının ne zaman görüntüleneceğini belirleyen diğer işaretleme kutularını kullanın.
  8. OK düğmesine tıklayın.

Not: Şayet Yeni Tabakalar hazır olduğu zaman, uyar işaretleme kutusunu işaretlemezseniz, uyarı balonunu göremezsiniz; fakat hala durum çubuğunun sağ tarafında görüntülenen Uygunlaştırılmamış Yeni Tabakalar “Unreconciled New Layers” uyarı simgesine sağ tıklayıp;  Uygunlaştırılmamış Yeni Tabakaları Görüntüle “View Unreconciled New Layers” seçeneğini seçerek istenmeyen tabakaları kontrol edebilirsiniz. Tabaka Özellikleri Yöneticisi “Layer Properties Manager” sadece bu uygunlaştırılmamış tabakaları filtreleyerek açılır. Daha sonra bu tabakaların özelliklerini değiştirebilir veya bu tabakaları silebilirsiniz.

Sekil-2

Bir Uyarı Aldığınız Zaman Yapmanız Gerekenler

Uyarı balonunu veya bir uyarı iletişim kutusu gördüğünüz zaman, sorunları düzeltebileceğiniz yer olan (sadece uygunlaştırılmamış tabakaları filtreleyerek görüntüleyecek) Tabaka Özellikleri Yöneticisini “Layer Properties Manager“ açmak için, Tabaka Özellikleri Yöneticisinin “Layer Properties Manager“ bağlantısına “link” tıklayın.

Sekil-3

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığı Hakkında

Revit’te Görüş Aralığı “View Range”, bir plan görünüşündeki nesnelerin görünürlüğünü ve görüntülenmesini kontrol eden bir …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.