1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

İşleri Kolaylaştırmak için Makroları Kullanma

Sekil-01

Bir önceki makalemde olduğu gibi bu makalemde de sizlere üretkenliğinizi arttırmak ve işlerinizi kolaylaştırmak için basit makro örneklerini anlatmaya devam edeceğim.

KKS’yi “UCS” Değiştirme

Çizimimizdeki mevcut nesnelere göre hizalanmış çizim yapmak için, KKS’yi “UCS” (Kullanıcı Koordinat Sistemi “User Coordinate System”) değiştirmek gerekmektedir.

Öncelikle, 2 yeni komut yaratmalıyız. Ben bu komutlara UCSobject ve UCSworld isimlerini verdim.

UCSobject komutunu KKS’yi “UCS” mevcut bir nesneye göre döndürmek ve UCSworld komutunu KKS’yi “UCS” geri Dünya Koordinat Sistemine “World Cordinate System” getirmek için kullanacağız.

KKS’yi “UCS” Döndürme

UCSobject komutu için: ^C^CUCS;OB

UCSworld komutu için: ^C^CUCS;W makrolarını kullanacağız.

Çok basitler değil mi?

Şimdi bu iki komutu iki farklı kısa yola atayalım. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere:

  1. Özel komutunuzu bulun. Komutunuzu Komut Listesinde “Command List bulabilirsiniz(1). Önce UCSobject komutunu atayacağız.
  2. Önce Klavye Kısa yolu “Keyboard Shortcut” öğesini genişletin ve sonrasında, özel komutunuzu Kısa yol tuşları “Shortcut keys” öğesinin altına sürükleyip bırakın. Komutunuzun bu öğenin altında olduğunu göreceksiniz (2).
  3. Kısa yollar “Shortcuts” listesinde (3) komutunuzu bulun. Komutunuzu düzenlemek için, komutunuzun satırının tuşlar “keys” sütununa tıklayın. İstenilen tuş kombinasyonuna basın. Bu örnekte benCtrl+shift+A tuşlarını kullandım. AutoCAD alanı otomatik olarak dolduracaktır.
  4. Bu işlemleri UCSworld komutu için de tekrarlayın.

Sekil-01

Çizimlerimizde sıklıkla yazıları yanlış tabaka “layer” üzerine koyuyoruz. Aşağıdaki makro yazıya çift tıkladığınız zaman, o yazıyı yazı isimli tabakaya taşıyacaktır.

Sizinde bildiğiniz gibi, yazılara çift tıklandığı zaman, gerçekleşecek olan ön tanımlı eylem yerinde yazı düzenleyicisinin açılmasıdır. Bu makro hem yerinde yazı düzenleyicisinin açacak hem de yazıyı yazı isimli tabakaya taşıyacaktır.

Fakat makronun bir kısıtlaması vardır. Çiziminiz ab-text isimli tabakaya “layer” sahip olmalıdır.

Bu makroyu aşağıdabulabilirsiniz:

^C^CTEXTEDIT;clayer;ab-text;laymch;p;;;YES;DDEDIT;^C

Çiziminizde ab-text isimli tabakaya “layer” olmaması durumunda makro çalışmayacağı için, bu makroda bazı düzenlemeler yapmak daha iyi olacaktır. Makromuza ilave bir komut ekleyelim ve çizimimizde ab-text isimli tabaka olmasa bile makromuz bu tabakayı “layer” yaratsın. Fakat şayet çizimimizde ab-text isimli tabaka varsa, tabaka özelliklerini değiştirmeden o mevcut tabakayı kullansın. Böylece makromuz

^C^C-layer;Make;text-layer;;change;p;layer;text-layer;; şeklini alacaktır.

Bu makro ile ön tanımlı öift tıklama eylemi tamamen değişecek ve artık tazıya çift tıklandığı zaman, yerinde yazı düzenleyicisi açılmayacak yazının tabakası değişecektir.

Siz hiç işinizi hızlandırmak için, makro yarattınız mı? Tecrübelerinizi buraya yorum yazarak bizlerle paylaşın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.