İlişkili Nesneler ile “Annotative Objects” Otomatik Koşullu Ölçeklendirme “Annotation Scaling” Öğreticisi

AutoCAD 2008’ den beri, yazı “text” ve ölçü “dimension” gibi açıklamaların ebatlarını çoklu görüntü bakışlarında çeşitli ölçeklerde otomatikleştirebilirsiniz. Bu öğreticide, İilişkili Nesneler “Annotative Objects”  olarak isimlendirilen bu özelliği tecrübe edeceksiniz.

Aşağıdaki nesneler ilişkili “annotative“ olabilirler. Bu aşağıdaki nesneler otomatik olarak ebatlandırılabilirler anlamına gelmektedir:

 • Yazı (tek satırlı yazı)
 • Çoklu Yazı (çok satırlı yazı)
 • Ölçüler
 • Çoklu Etiketler “Multi leaders” (AutoCAD 2008’den itibaren gelmişlerdir.)
 • Toleranslar “Tolerances” (çerçevelerde “frames”)
 • Taramalar “Hatches”
 • Öbekler “Blocks”
 • Öbek Öznitelikleri “Block Attributes”

Note that Stil “Style” kullanan nesnelerin — yazı “text”, ölçü “dimensions” ve çoklu etiketler “ multileaders”— ilişki stili “annotative style” de gerektirebileceğini unutmayın.

Bu öğreticide, işleri kolay tutmak için, AutoCAD’in örnekler klasöründeki (C:\program files\Autodesk\AutoCAD 2012\) örnek çizimden “sample drawing” çıkartarak aldığım aşağıdaki çizimi sadece ölçülendireceğiz.

Autocad örnek resmi "sample.dwg"

Aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Bir yerleşim “layout” sekmesine veya durum çubuğundaki yerleşim “layout” simgesine tıklayın.
 2. Görüntü “View” sekmesi içerisinde>Görüntü Bakışları “Viewports” panelinde> Yeni “New” komutunu (veya Görüntü “View” > Görüntü Bakışları “Viewports” içerisindeki VPORTS komutunu) seçin ve istediğiniz görüntü bakışlarını “viewports” yerleştirin “insert”. Şayet mümkünse, ilişkili nesneleri eklemeden önce hangi ölçeği kullanacağınıza karar verin.
 3. Bir görüntü bakışını “viewport” seçin ve Özellikler “Properties” paletinin Standart Ölçek “Standard Scale” öğesini ayarlayın. Aynı şeyi diğer görüntü bakışları viewport” için de yapın. Burada benim 2 görüntü bakışım “viewport” var: soldaki 1/4″ = 1’0″ (1:48) ölçekli ve sağdaki  1/2″ = 1’0″ (1:24) ölçekli. Aynı anda, Koşullu Ölçek “Annotation Scale” değerini kontrol edin (Özellikler “Properties” paletinde görünmektedir). Koşullu Ölçek “Annotation Scale” değeri Standart Ölçek “Standard Scale” değeri ile aynı olmalıdır. Şayet değilse, iki değer aynı olacak şekilde değiştirin.

autocad örnek çizimi "sample.dwg"

 1. Model sekmesine geri dönün.
 2. Açıklama “Annotate” sekmesi içerisinde> Ölçüler “Dimensions” panelini seçin ve(Ölçüler) panelinin sağ alt köşesindeki küçük ok şeklindeki iletişim kutusu açıcısını tıklayın. (Ölçü “Dimension” > Ölçü Stili “Dimension Style”, DIMSTYLE komutu). Çalışmak istediğiniz ölçü stilini seçerek Düzenle “Modify” veya Yeni “New” düğmesine tıklayın ve yeni bir ölçü stili “dimension style” yaratın. Her iki yolda da Uydur “Fit” sekmesi içerisindeki koşullu “annotative” işaret kutusuna tik atın. OK düğmesine tıklayın. Stilinizin yan tarafında artık koşullu “annotative” simgesi olduğuna dikkat edin. O anki (aktif) olarak ayarla “ Set Current” düğmesine bastıktan sonra kapat “close” düğmesine tıklayın.

Ölçülendirme için ölçek

6. Bu noktada, hangi görüntü bakışında hangi ölçülendirmeyi istediğinizi biraz düşünmeniz gerekebilir. Bunu şimdilik önemsemeyin. Çünkü daha sonra değişiklik yapabilirsiniz.

7. Ölçü tabakasına “layer” geçiş yapın. Açıklama “Annotate” sekmesi içerisinde > Ölçüler “Dimensions” panelinde> Ölçüler “Dimension” aşağı açılır listesinden>Doğrusal “Linear” komutunu seçin  (DIMLINEAR komutu). Şayet bu çiziminizizde yaratacağınız ilk ilişkili nesne ise, size ölçeği seçmenizi hatırlatan aşağıdaki iletişim kutusunu göreceksiniz. Aşağı açılır listeye tıklayarak görüntü bakışlarının bir tanesi için o görüntü bakışında gösterilecek olan ölçülendirmenin ölçeğini seçin. Ben 1/4″ = 1’0″ ölçeğini seçtim. Çünkü bu ölçülendirme bu ölçekte ayarlanmış olan soldaki görüntü bakışına uygulanacak. Ok düğmesine tıklayın.

Koşullu ölçek seç

8. Ölçülendirmeyi yerleştirin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi durum çubuğunun sağ tarafındaki Koşullu Ölçek kısmında seçtiğiniz ölçeğin gösterileceğini unutmayın. Bu aşamada ölçeği değiştirebilirsiniz. Şayet çizime başka ölçülendirmeler yerleştirirseniz, bu ölçülendirmeler de aynı ölçekte olacaklardır.

9. Örneğin bizim sağ taraftaki görüntü bakışında olduğu gibi farklı ölçekte görünür olacak ölçülendirme yerleştirmek için, durum çubuğundaki Koşullu Ölçek listesinden ölçeği seçin.

10. Birden fazla görüntü bakışında görünecek ölçüler için, ölçüyü önce herhangi bir ölçekte yerleştirin. Daha sonra o ölçüyü seçin ve sağ tıklayarak İlişkili Nesne Ölçeğinin “Annotative Object Scale” altında Ölçek Ekle/Sil “Add/Delete Scales” seçeneğini seçin. İlişkili Nesne Ölçeği “Annotation Object Scale” iletişim kutusunda Ekle “Add” düğmesine tıklayın. Yeni ölçeği seçin ve OK düğmesine tıklayın. Çiziminize geri dönmek için tekrar OK düğmesine tıklayın. Koşullu ölçekleri kaldırmak veya değiştirmek için aynı prosedürü kullanın.

Not: şayet imleci ölçünün üzerine getirip beklerseniz, artık ölçünün bir ölçekten daha fazla ölçeğe sahip olduğunu gösteren çift açıklama simgesi görüeceksiniz.

11. Hepsi bu kadar! Hemen yerleşimi “layout” görüntüleyin. Tüm ölçülerin aynı ebatta olduğunu göreceksiniz. Hatta her iki görüntü bakışında “viewports” bir ölçekten daha fazla ölçekte gösterilen ölçüler bile her iki görüntü bakışında “viewports” doğru ebattalar.

Bu çizimde, masanın ölçülerinden bir tanesini (7′-1 11/16″ olan ölçü) görebilirsiniz. (7′-1 11/16″) ölçüsü soldaki görüntü bakışında “viewports” görünmemektedir. Bunun sebebi (7′-1 11/16″) ölçüsünün 1/4″=1’0″ ölçeği olmamasıdır. Fakat, (6′) ölçüsü her iki ölçeğe de sahip olduğu için her iki görüntü bakışında “viewports” da görünüyor.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Eğimli Yüzeyler İçin Sınır Çizgisi Özellikleri

Eğimli yüzeyler için sınır çizgisi özelliklerini görmek veya değiştirmek için bir sınır çizgisi seçin ve …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.