1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

İki Nesneye Teğet Yarıçapı Belirli bir Çember Çizme

Bu makalemde sizlere AutoCAD’de çiziminizdeki mevcut iki nesneye teğet olarak yarıçapı belirli bir çemberi nasıl çizeceğinizi anlatacağım.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz şeklin tamamını çizmeyeceğiz. Fakat şeklin tamamına temel teşkil etmesi için, iki çemberin yaratılmasına konsantre olacağız.

Şimdi aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi çizilmesi çok zor gibi görünen bir parçamızın olduğunu; tüm ölçülerin bilindiğini farz edelim. Bu makalem ile sizlere zor gibi görünen çizimlerin aslında hiç de göründükleri gibi zor olmadıklarını amaçlıyorum. Bunun için, belirli yarıçaptaki bir çemberi mevcut iki çembere teğet olarak yaratmayı öğrenmeliyiz.Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi önce 180 birim (mm veya cm) yarıçaplı daha sonra da 75 birim (mm veya cm) yarıçaplı çemberleri yaratmalıyız.

Sekil-1

Aşağıdaki şekilde görünen AB çizgisi yatay ile 30 derece açı yapmaktadır. Bu AB çizgisini çizmek için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. LINE komutunu çalıştırın.
  2. A noktasına tıklayın.
  3. @210<30 yazın.
  4. Enter tuşuna basın.
  5. Sekil-2

İki büyük çemberi yaratmak için, AutoCAD’in teğet noktalarını yakalamasına olanak sağlayan Teğet “Tangent” nesne çıtçıtının “object snap” aktifleştirilmiş olduğuna emin olmalı ve aşağıdaki sekeilde görünen seçenekleri ile CIRCLE komutunu kullanmalısınız.

Sekil-3

Bu komutu bularak çalıştırın ve iki büyük çemberi yaratın. Bu makalemde sizlere faydalı bilgiler sunmuş olduğumu umuyorum.

Şayet makaledeki ilk şekli çizemediyseniz, takıldığınız yerleri yorum yazarak sormaktan lütfen çekinmeyiniz!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.