1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

İhtiyacınız Olduğunu Bilmediğiniz 10 Müthiş AutoCAD Komutu

Bu makalemde sizlere ihtiyacınız olduğunu hiç bilmediğiniz AutoCAD komut listesi hazırladım. Bu liste size çizim yaparken zaman kazandıracak ve hayatınızı kolaylaştıracak komutlar içermektedir.

Lütfen bu makalenin sonundaki yorum kutusuna yorumlarınızı yazmayı unutmayın ve hangi komutlar olmadan yaşayamayacağınızı bana bildirin!

1. CHSPACE

Bu komut bazılarınz için sır olmasa da, biraz daha düzenli kullanmaya başlayabilecek birkaç tasarımcıdan daha fazlası olmasını istiyorum. CHSPACE komutunu kullanarak, nesneyi taşımak için, bir görüntü bakışı “viewport” seçerek çizim nesnelerini yerleşim alanından model alanına (ve tersi) taşıyabilirsiniz. Böylece yerleşiminizdeki/ kağıt alanınızdaki sinir bozucu metinleri, model alanına hızlı ve kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

2. FILEDIA

Şayet açık bir iletişim kutunuzun kaybolması/durması sorununu yaşadıysanız, bu sistem değişkeni çok sinir bozucu olan bu sorunu gidermenize yardımcı olabilir. FILEDIA sistem değişkeninin değerini 1 olarak ayarlayarak, iletişim kutularının AutoCAD‘de tekrar açılmasına izin verirsiniz. Ancak bu sistem değişkeninin değeri 0 olarak ayarlanırsa, her şey komut satırı üzerinden yapılır ve iletişim kutuları görüntülenmez.

Not: Ayrıca bu komut, iş arkadaşlarınızı sinirlendirmek için de harikadır. Sadece FILEDIA yazın ve değerlerini 0 olarak değiştirin. Sonra size sorunla geldiklerinde, bu sorunun sihirli bir şekilde nasıl çözüleceğini bilen bir dahi olduğunuzu söyleyin ve sistem değişkeninin değerini tekrar 1 olarak ayarlayın:)

3. BURST

Bir bloğu veya nesneyi patlatmanız gerektiğinde ancak bloğun veya nesnenin özniteliklerini “attribute” saklamak istediğinizde BURST komutunu kullanın. Bu komut, özniteliklerinde “attribute” sahip olduğunuz bilgileri kaybetmeden tüm blokları patlamanıza izin verir. Deneyin sizin de seveceğinizi tahmin ediyorum.

4. Ctrl+R

Hiç bir görüntü bakışının “viewport” içindeki başka bir görüntü bakışını “viewport” seçerken sorun yaşadınız mı? Şayet tüm çiziminizi gösteren bir görüntü bakışınız “viewport” varken daha sonra içinde daha küçük bir alanı gösteren başka bir görüntü bakışınız “viewport” varsa, daha küçük olan görüntü bakışını “viewport” çift tıklayıp etkinleştirmek neredeyse imkansızdır, AutoCAD ön tanımlı olarak her zaman daha büyük görüntü bakışını “viewport” getirecek şekilde ayarlanmıştır. Ctrl + R tuşlarını kullanarak en büyük görüntü bakışını “viewport” etkinleştirin ve görüntü bakışlarınız “viewport” arasında dolaşmak için, Ctrl + R tuşlarına tekrar basın. Sorun çözüldü:)

5. NCOPY

Şayet harici referansları “external reference” çok kullanıyorsanız bu komut size gerçekten çok yardımcı olabilir. NCOPY komutu, iç içe geçmiş bir nesneden bir çizgiyi/nesneyi o anki geçerli çiziminize kopyalamanızı sağlar. Örneğin, üzerinde çalıştığınız ve içinde referans çizgilerine sahip bir harici referans çizimi “xref” bulunan bir çizime sahipseniz, NCOPY komutunu kullanarak ve o nesneyi referans çiziminden “xref” seçerek ve temel noktası ve yerleştirme noktası olarak 0,0 koordinatını kullanarak mevcut çiziminize belirli bir referans çizgisini getirebilirsiniz.

6. OVERKILL

Çizimlerinizi temizlemek için, OVERKILL komutunu kullanın. Tüm çiziminizi gözden geçirecek ve daha fazla ve daha düzenli ve profesyonel bir çizim için, yinelenen, 0 değerine sahip ve çakışan çizgileri silecektir.

7. OOPS

OOPS komutu, en son ERASE komutundan bu yana yapmış olabileceğiniz herhangi bir düzenlemeyi geri almadan en son silinmiş nesne grubunu geri yükleyecektir. Bu kesinlikle bir mola komutu ama zaman zaman bir göz atarsanız kullanışlı olabilir. Ben bu komutu genellikle içerisi metin satırları ile dolu alanları taramaya “hatch” çalışırken kullanmayı seviyorum. Tek yapmanız gereken, tarama alanınız içerisindeki her şeyi seçmek, E yazıp Enter tuşuna basarak  (herşeyi bir kerede silmek), sonra temiz alanı taramak ve tarama “hatch” yapmadan önce sildiğiniz her şeyi geri almak için OOPS komutunu kullanmaktır.

  1. JOIN

Birbirine bağlı sürekli çizgilerinizden herhangi birine hızlı bir şekilde ekleme yapmanın en hızlı yoludur. Temel olarak PEDIT komutunu kullandıktan sonra JOIN komutunu kullanmakla aynıdır ancak daha hızlıdır ve ilk önce birleştirmek istediğiniz tüm çizgileri seçip JOIN yazabilirsiniz.

  1. SAVEALL

İsminden de anlaşıldığı üzere, bu komut o anda açık olan tüm çizimlerinizi kaydetmek için, bu komutu kullanın. Öğle yemeği ya da paydos zamanı geldiğinde bir sonraki komutla güzel bir şekilde birleştirerek bilgisayarınızı kapatıp; ofisten çıkmak istediğinizde harikadır.

  1. CLOSEALL

İsminden de anlaşıldığı üzere, bu komut o anda açık olan tüm çizimlerinizi kapatacaktır. Sizde benim gibi günün sonuna kadar bir sürü çizimle aynı anda uğraşmak zorundaysanız, bu komut size de zaman kazandıracaktır.

Bu liste için bu kadar. Siz de, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak en sevdiğiniz az bilinen AutoCAD komutlarını bana bildirin!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.