1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Hızlı AutoCAD Kılavuzu-Temeller

Temel AutoCAD ve AutoCAD LT kontrollerini gözden geçirelim.

AutoCAD veya AutoCAD LT programını başlattıktan sonra, yeni bir çizim başlatmak için, aşağıdaki şekilde görünen Çizim Başlat “Start Drawing” düğmesine tıklayın.

Yeni (boş) çizim açıldığında, çizim alanının üst kısmında standart bir sekmeli şerit göreceksiniz. Bu kılavuzda sunulan hemen hemen tüm komutlara Giriş “Home” sekmesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, aşağıdaki şekilde gösterilen Hızlı Erişim araç çubuğu Yeni “New”, Aç “Open”, Kaydet “Save”, Bastır “Plot”, Geri Al “Un do”, gibi bilinen komutları içerir.

Not: Şayet Giriş “Home” sekmesi geçerli sekme değilse, sekmenin yazısının üzerine tıklayın.

Komut Satırı

Programın kalbinde, normalde uygulama penceresinin altına demirlemiş olan aşağıdaki şekilde görünen Komut satırı bulunur. Komut satırı, komutları, seçenekleri ve mesajları görüntüler.

Şerit, araç çubukları ve menüleri kullanmak yerine komutları doğrudan komut satırına girebilirsiniz. Birçok tecrübeli kullanıcı bu yöntemi tercih etmektedir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi komut satırına bir komut yazmaya başladığınızda, otomatik olarak tamamlandığına dikkat edin. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi çeşitli olasılıklar mevcut olduğunda, seçiminizi tıklayarak veya ok tuşlarını kullanarak ve ardından Enter tuşuna veya Boşluk Tuşuna basarak yapabilirsiniz.

Fare “Mouse”

Çoğu kullanıcı fareyi “Mouse” işaretleme aygıtı olarak kullanır;ancak diğer cihazların eşdeğer kontrolleri de vardır.

İpucu: Bir seçenek ararken, sağ tıklamayı deneyin. İmlecinizi nerede bulduğunuza bağlı olarak, farklı menüler ilgili komutları ve seçenekleri gösterecektir.

Yeni Çizimler

Yazılar “Text”, ölçüler “dimension”, çizgi tipleri “linetype” ve diğer bazı özellikler için ayarları belirleyerek endüstri veya şirket standartlarına kolayca uyum sağlayabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki şekilde görünen bu arka güverte tasarımı iki farklı ölçü “dimension” stilini görüntülemektedir.

Tüm bu ayarlar bir çizim şablonu “template” dosyasına kaydedilebilir. Birkaç çizim şablonu “template” dosyasından seçim yapmak için, aşağıdaki şekilde görünen Hızlı Erişim Araç çubuğundaki Yeni “New” komut simgesini tıklayın:

  • Birimlerinizin inç olduğunu kabul eden emperyal çizimler için dwt veya acadlt.dwt şablon dosyasını kullanın.
  • Birimlerinizin milimetre olduğunu kabul eden metrik birimler için ise, dwt veya acadltiso.dwt şablon dosyasını kullanın.

Yukaridaki şekilde görünen listedeki şablon dosyaları, hem emperyal (i) hem de metrik (m) sürümleri ile mimari veya mekanik tasarım disiplinleri için basit örneklerdir. Bunları denemek isteyebilirsiniz.

Çoğu şirket, şirket standartlarına uygun çizim şablonu dosyaları kullanır. Genellikle projeye veya müşteriye bağlı olarak farklı çizim şablonu dosyaları kullanırlar.

Kendi Şablon Dosyanızı Yaratma

Herhangi bir çizim (.dwg) dosyasını çizim şablonu (.dwt) dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca mevcut herhangi bir çizim şablonu dosyasını açabilir, değiştirebilir ve gerektiğinde farklı bir dosya ismiyle tekrar kaydedebilirsiniz.

Şayet bağımsız olarak tek başınıza çalışıyorsanız, çizim şablonu dosyalarınızı çalışma tercihlerinize uyacak şekilde geliştirebilir ve bunlara aşina olduğunuz ek özellikler için ayarlar ekleyebilirsiniz.

Mevcut bir çizim şablonu dosyasını değiştirmek için, Dosya Seç “Select File“ iletişim kutusunda Aç “Open” düğmesine tıklayın; aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Dosya Tipi “Files of types” aşağı açılır listesinden Çizim Şablonu’nu (* .dwt) dosya tipini belirleyin ve şablon dosyasını seçin.

Önemli: Şayet şirketiniz bir dizi çizim şablonu dosyası oluşturduysa, bunlardan herhangi birini değiştirmeden önce CAD yöneticinize danışın.

Birimler

Bir çizimi ilk başlattığınızda, bir çizim birimin uzunluğunun ne olduğuna karar vermeniz gerekir; bu birim inç, milimetre, kilometre veya başka bir uzunluk birimi olabilir. Örneğin, aşağıdaki şekilde görünen nesneler, her bir 125 santimetre uzunluğundaki iki yapıyı temsil edebilir ya da milimetre cinsinden ölçülen mekanik bir parçadan bir bölümü temsil edebilir.

Birim Görüntületme Ayarları

Kullanmak istediğiniz uzunluk birimine karar verdikten sonra, UNITS komutu aşağıdakileri içeren birim ekran ayarının birkaçını kontrol etmenizi sağlar:

  • Biçim “Format” (veya Tip “Type”). Örneğin, 6,5’lik bir ondalık uzunluk, ondalık yerine 6-1 / 2 şeklinde bir kesirli uzunluğu olarak görüntülenecek şekilde ayarlanabilir.
  • Hassasiyet “Precision”. Örneğin, 6.5’lik bir ondalık uzunluk, 6.50, 6.500 veya 6.5000 olarak görüntülenecek şekilde ayarlanabilir.

Şayet inç olarak emperyal birimlerle çalışmayı planlıyorsanız, birim türünü Mimari “Arhitectural” olarak ayarlamak için, UNITS komutunu kullanın ve sonra nesneler oluşturduğunuzda, uzunluklarını inç cinsinden belirtin. Şayet metrik birimleri kullanmayı planlıyorsanız, birim tipini ondalık “decimal” olarak bırakın. Birim biçimlendirmesini “format” ve hassasiyetini “precision” değiştirmek, çiziminizin iç hassasiyetini etkilemez. Kullanıcı arayüzünde sadece uzunlukların, açıların ve koordinatların nasıl görüntüleneceğini etkiler.

İpucu: Şayet “birimlerinunits” ayarlarını değiştirmeniz gerekirse, çizimi çizim şablonu dosyası olarak kaydettiğinizden emin olun. Aksi takdirde, her yeni çizim için birimlerin “units” ayarlarını değiştirmeniz gerekecektir.

Modelin Ölçeği

Modellerinizi her zaman gerçek boyutunda (1: 1 ölçek ile) oluşturun. Burada model terimi tasarımınızın geometrisini ifade etmektedir. Bir çizim, model geometrisini görünümler, notlar, ölçüler, belirtme çizgileri, tablolar ve yerleşimde “layout” görüntülenen antet bloğu ile birlikte içerir.

Yerleşimi “Layout” oluştururken, daha sonra standart boyutlu bir sayfaya çizimi bastırmak için, gerekli olan ölçeği belirleyebilirsiniz.

Tavsiyeler

  • Devam eden komut hakkında Yardım’ı açmak için, F1 tuşuna basmanız yeterlidir.
  • Önceki komutu tekrarlamak için Enter veya Boşluk tuşuna basın.
  • Çeşitli seçenekleri görmek için, bir nesneyi seçin ve sağ tıklayın veya bir kullanıcı arayüzü öğesini sağ tıklayın.
  • Devam eden bir komutu iptal etmek için, ya da ekranınızın takıldığını düşünüyorsanız, Esc tuşuna basın. Örneğin, şayet bir komut girmeden önce çizim alanında tıklarsanız, aşağıdaki şekilde görünen gibi bir şey görürsünüz:

Bu ön seçim işlemini iptal etmek için, Esc tuşuna basın.

Ana Başlık: Hızlı AutoCAD Kılavuzu

Sonraki Başlık: Görüntüleme

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.