1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Hızlı AutoCAD Kılavuzu-Özellikler

AutoCAD‘de renk “color” ve çizgi tipi “linetype“ gibi özellikleri tek tek nesnelere veya tabakalara “layer” atanan ön tanımlı özelliklere atayabilirsiniz.

Aşağıdaki çizimde duvarlar, dış cephe taşları, kapılar, demirbaşlar, dolaplar, HVAC, elektrik tesisatları ve yazılar, aralarında ayrım yapmak için farklı renkler kullanılarak oluşturulmuştur.

Özellikler “Properties” Paleti

Özellikler “Properties” paleti önemli bir araçtır. PROPERTIES komutu ile açabilirsiniz (Komut satırına PR yazıp Enter tuşuna basın), Ctrl + 1 tuşlarına basabilir ya da aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Giriş “Home” sekmesindeki Seçenekler “Properties” panelindeki küçük oku tıklayabilirsiniz (hangisini tercih ederseniz).

Özellikler “Properties“ paleti, tüm önemli özellik ayarlarının bir listesini görüntüler. Mevcut ayarları değiştirmek için, mevcut alanlardan herhangi birine tıklayabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, hiçbir nesne seçilmediyse, o anki geçerli (aktif) renk “color” Tabakaya Göre’den “ByLayer” kırmızı renge değiştirilecek ve Kullanıcı Koordinat Sistemi (KKS) “(UCS)” simgesi kapatılacaktır.

Nesne Özelliklerini Doğrulama ve Değiştirme

Seçilen nesneler için özellik ayarlarını doğrulamak ve değiştirmek için, Özellikler “Properties” paletini kullanabilirsiniz. Şayet seçmek için, çiziminizdeki bir nesneyi tıklarsanız, Özellikler “Properties” paletinde görebileceğiniz şey aşağıdaki şekildeki gibidir.

Seçilen nesnenin mevcut özelliklerinin palette görüntülendiğine dikkat edin. Bu özelliklerden herhangi birini tıklayarak değiştirebilirsiniz.

TabakayaGöre “ByLayer” olarak ayarlanmış bir özellik, ayarını üzerinde bulunduğu tabakatan alır. Önceki örnekte, 20 ELECTRICAL tabakası üzerinde oluşturulan nesneler mor renktedir. Çünkü bu tabakadaki “layer” nesnelerin ön tanımlı rengi budur.

Şayet birden fazla nesne seçerseniz, yalnızca bu nesnelerin ortak özellikleri Özellikler “Properties” paletinde listelenir. Bu özelliklerden birini değiştirirseniz, seçilen tüm nesneler tek işlemde değişecektir. Nesnelerin seçilmesi, Düzenleme başlığında daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Not: Mevcut seçimi silmek için Esc tuşuna basın.

Özellik Ayarlarına Hızlı Erişim

Özellikler “Properties“ paleti ekranda çok yer kaplar. En yaygın özelliklere hızlı erişim için Özellikler panelini kullanın. Bu örnekte de görebileceğiniz gibi, listelenen özellikler mevcut tabaka “layer” tarafından belirlenmektedir.

Özellikler “Properties“ paneli, Özellikler paleti ile aynı şekilde çalışır. Bir nesneyi seçtiğinizde, geçerli özellik ayarları seçilen nesneye atanan özelliklerle değiştirilir ve bu paneli birçok seçili nesneden birinin özelliklerini kolayca değiştirmek için kullanabilirsiniz.

Nesnelerin Özelliklerini Benzetme

Seçilen bir nesnenin özelliklerini başka nesnelere kopyalamanın hızlı bir yolu için, Özellikleri Eşleştir aracını kullanmaktır. Komut satırına MATCHPROP veya MA girip Enter tuşuna basın.

Özelliklerini almak istediğiniz kaynak “source” nesneyi seçin ve sonra özelliklerini kaynak nesneye göre değiştirmek istediğiniz tüm nesneleri seçin.

Çizgi Tipleri “Linetype”

Kesikli ve sürekli olmayan diğer çizgi tipleri “linetype” Özellikler “Properties” panelinden atanır. Atayabilmek için, önce bir çizgi tipi yüklemeniz gerekir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Çizgi tipi “Linetype” aşağı açılır açılır listesinde, en sonda bulunan Diğer “Other“ seçeneğini tıklayın.

Bu eylem, Çizgi Tipi Yöneticisi “Linetype Manager” iletişim kutusunu görüntüler.

Aşağıdaki adımları sırayla uygulayın:

 

  1. Yükle “Load” düğmesine tıklayın. Kullanmak istediğiniz bir veya daha fazla sayıda çizgi tipini “linetype” seçin. Kesikli (sürekli olmayan) çizgi tiplerinin “linetype” birkaç ön ayarlı ebatı olduğuna dikkat edin.
  2. Ek ayarları görüntülemek için, Göster/Gizle “Show/Hide “ düğmesine tıklayın.
  3. Tüm çizgi tipleri “linetype” için farklı bir genel ölçek faktörü” belirleyin; değer ne kadar büyükse, tire ve boşluklar o kadar uzar. OK düğmesine tıklayın.

Kullanmayı düşündüğünüz çizgi tiplerini “linetype” yükledikten sonra, herhangi bir nesneyi seçebilir ve Özellikler “Preoperties” panelinden veya Özellikler “Preoperties” paletinden çizgi tipini belirleyebilirsiniz. Alternatif olarak, Tabaka Özellikleri Yöneticisindeki “Layer Properties Manager” herhangi bir tabaka için varsayılan bir çizgi tipi “linetype” belirleyebilirsiniz.

Çizgi Kalınlıkları “Lineweight”

Çizgi kalınlığı “Lineweight” özelliği, seçilen nesneler için farklı kalınlıklar göstermenin bir yolunu sunmaktadır. Çizgilerin kalınlığı, görünümün ölçeğinden bağımsız olarak sabit kalır. Bir yerleşimde “layout”, çizgi kalınlıkları “lineweight” her zaman gerçek dünya birimlerinde görüntülenir ve yazdırılır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, çizgi kalınlıkları “lineweight” da Özellikler “Properties” panelinden atanabilir.

Çizgi kalınlıklarını “Lineweight” Tabakaya Göre “ByLayer” olarak ayarlayabilir veya tabakanın “layer” çizgi kalınlığını “lineweight” geçersiz kılan bir değer belirleyebilirsiniz. Bazı durumlarda, çizgi kalınlığı “lineweight” önizlemeleri aynı görünür çünkü bir monitörde çizgi kalınlıkları “lineweight” yaklaşık bir piksel genişliğinde görüntülenirler. Ancak, doğru kalınlıkta bastırılacaklardır.

İpucu: Çalışırken çizgi kalınlıklarının “lineweight” kapalı kalması genellikle en iyisidir. Nesne çıtçıtlarını kullandığınızda, çok kalın çizgi kalınlıkları “lineweight” yakındaki nesnelere engel olabilir. Yazdırmadan hemen önce bunları kontrol etmek için, çizgi kalınlıklarını “lineweight” açık duruma getirmek isteyebilirsiniz.

Çizgi kalınlıklarının “Lineweight” görüntüsünü kontrol etmek için, çizgi kalınlıkları “lineweight” aşağı açılır listesinin en altındaki Çizgi kalınlık Ayarları “Lineweight Settings” düğmesine tıklayın. Çizgi kalınlık Ayarları “Lineweight Settings” iletişim kutusunda, çizgi kalınlıklarını görüntülemek mi yoksa gizlemek mi istediğinizi seçebilirsiniz.

Ekran ayarından bağımsız olarak, çizgi kalınlıkları “lineweight” daima doğru ölçekte bastırılacaktır.

Ana Başlık: Hızlı AutoCAD Kılavuzu

Önceki Konu: Tabakalar

Sonraki Konu: Düzenleme

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.