1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Hızlı AutoCAD Kılavuzu-Ölçüler

Çizimimizde farklı ölçü tipleri oluşturmayı ve bu ölçü ayarlarını bir isim ile kaydetmeyi öğrenelim.

Bu makalede, emperya birimlerle bir mimari ölçü stili kullanarak çeşitli ölçü tiplerine örnek verilmiştir.

Doğrusal “Linear” Ölçüler

DIM komutuyla yatay veya dikey hizalanmış ve radyal ölçüler oluşturabilirsiniz. Ölçü tipi, seçtiğiniz nesneye ve ölçü çizgisini sürüklediğiniz yöne göre değişir.

Aşağıdaki şekilde DIM komutunu kullanmak için, bir yöntem gösterilmiştir. Komutu başlattığınızda, Enter veya Spacebar tuşuna basın, çizgiyi (1) seçin ve sonra ölçü çizgisinin (2) konumunu tıklayın.

Aşağıdaki şekilde görünen 8′-0 ” ölçüsü için başka bir yöntem kullanırsınız. DIM komutunu başlatıktan sonra, iki bitiş noktasını (1 ve 2) ve sonra ölçü çizgisinin (3) konumunu tıklayın. Bu ölçü çizginiz önceden oluşturulan ölçü çizgisinin bitiş noktasına yapışacaktır.

İpucu: Şayet 1 ve 2 noktaları aynı yatay çizgide değilse, ölçü çizgisinin yatay olmasını zorlamak için, Shift tuşuna basın. Ayrıca, boyutlandırılan bina veya parça açılı duruyorsa, bu durumda DIMROTATED komutunu kullanın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, ölçü çizgisini yatay veya dikey olarak değil de bir açıyla sürükleyerek bir nesneye paralel boyutlar oluşturmak için DIM komutunu kullanın.

İpucu: Ölçü nesnesinin yanlışlıkla modelinizin başka bir parçasına çıtçıtlanması çok kolay olduğu için, karışıklığı önlemek için yeterince görüntü yakınlaştırma “zoom in” yaptığınızdan emin olun.

Ölçüleri Düzenleme

Ölçülerdeki basit ayarlamalar için, hiçbir şey tutamaçları kullanmaktan daha hızlı değildir.

Bu örnekte, tutacaklarını görüntülemek için önce ölçüyü seçersiniz. Ardından, ölçü metnindeki tutamacı tıklatıp yeni bir yere sürükleyin veya ölçü çizgisinin sonundaki tutamaçlardan birine tıklayın ve ölçü çizgisini sürükleyin.

İpucu: Şayet yapmak istediğiniz değişiklikler bundan daha karmaşıksa, mevcut ölçüyü silip yeniden ölçülendirme yapmak daha hızlı olabilir.

Ölçü Stilleri

Ölçü stilleri, çizim standartlarının oluşturulmasına ve uygulanmasına yardımcı olur. Ölçülerin görünümü ve davranışlarının hemen her ayrıntısını kontrol etmek için, DIMSTYLE komutuyla ayarlanabilen birçok ölçü değişkeni vardır. Tüm bu ayarlar her ölçü stilinde ayrı ayrı saklanır.

Varsayılan ölçü stili, Standart (emperyal) veya ISO-25 (metrik) olarak adlandırılır. O anki geçerli (Aktif) ölçü stili olarak başka bir stil belirlenene kadar bu ön tanımlı ölçü stilleri yaratılan tüm ölçülere atanır.

Aşağıdaki şekilde göründüğü üzere o anki geçerli (aktif) ölçü stilinin adı, (örneğimiz için AutoCADBeyni), Açıklama “Annotation” panelinin aşağı açılır listesinde görüntülenir.

Ölçü Stili Yöneticisini “Dimension Style Manager“ açmak için, yukarıdaki şekilde kırmızı çember içine alınmış olan butona tıklayın. Hemen hemen tüm standartlarla eşleşen ölçü stilleri oluşturabilirsiniz; ancak bunları tamamen belirlemek için, zaman ayırmanız gerekir. Bu nedenle, oluşturduğunuz herhangi bir ölçü stilini bir veya daha fazla çizim şablonu dosyasına kaydetmelisiniz.

Tavsiyeler

  • Bir ölçü stilini kaydettiğinizde, açıklayıcı bir ad seçin.
  • Şayet varsa, mevcut ölçü stili standartları ve çizim şablon dosyalarıyla ilgili CAD yöneticinize danışın.

Ana Başlık: Hızlı AutoCAD Kılavuzu

Önceki Konu: Notlar ve Etiketler

Sonraki Konu: Baskı

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.