1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Hızlı AutoCAD Kılavuzu-Notlar ve Etiketler

Notlar, etiketler, açıklama balonları yaratmayı çizimimize eklemeyi ve bu nesneleri yaratırken kullanacağımız stil ayarlarını isme göre nasıl kaydedip ve geri yükleyeceğimizi öğrenelim.

Çok satırlı metin anlamına gelen MTEXT komut aracını kullanarak (veya komut satırına MT girerek) genel notlar oluşturursunuz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere çok satırlı metin aracı, Giriş “Home” sekmesinin Açıklama “Annotation” panelinde bulunmaktadır.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, MTEXT komutunu başlattıktan sonra, iki diyagonal tıklamayla bir metin kutusu oluşturmanız istenir.

Metin kutusunun tam boyutu o kadar önemli değildir. Metin kutusunu belirledikten sonra, Yerinde Metin Düzenleyicisi “In-Place Editor“ görüntülenir ve metni yazmadan önce, bu sırada veya sonra notun uzunluğunu ve genişliğini kolayca değiştirebilirsiniz.

Yerinde Metin Düzenleyicisinde “In-Place Editor“ sekmeler, girintiler ve sütunlar dahil,olmak üzere tüm normal denetimler kullanılabilir. Ayrıca, MTEXT komutunu başlattığınızda, şeridin geçici olarak değiştiğine, metin stilleri, sütunlar, yazım denetimi gibi. birçok seçeneği görüntülediğine dikkat edin.

  • Metni girdikten sonra metin düzenleyiciden çıkmak için, metin kutusunun dışındaki herhangi bir yere tıklayın.
  • Bir notu düzenleme amacıyla, Metin Düzenleyicisini “Text Editor“ açmak için, sadece metne çift tıklayın.

 

İpucu: Seçili bir veya daha fazla çok satırlı metin nesnesi için kullanılan yazı stilini denetlemek için Özellikler “Properties “ paletini kullanabilirsiniz. Örneğin, farklı stiller kullanan beş notu seçtikten sonra Stil “Style“ sütununu tıklayın ve listeden bir stil seçin.

Yazı Stili Yaratma

Diğer birçok açıklama özelliğiyle olduğu gibi, çok satırlı metin çok sayıda ayar sunmaktadır. Bu ayarları STYLE komutunu kullanarak bir metin stili olarak kaydedebilir ve ardından Açıklama “Annotation“ panelindeki aşağı açılır ok simgesini tıklayarak kaydettiğiniz yazı stillerine erişebilirsiniz. O anki geçerli (Aktif) yazı stili, açılan listenin en üstünde görüntülenir.

Yeni bir yazı stili “text style” oluşturmak için, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi Yazı Stili “Text Style”  kontrolünü tıklayın.

Yeni bir yazı stili oluşturduğunuzda, ona bir isim verin ve ardından bir yazı karakteri “font” ve yazı karakteri “font” stili seçin. Düğmeleri tıklama sırası aşağıdaki şekilde görünen Yazı Stili “Text Style” iletişim kutusunda gösterilmiştir:

İpucu: Yeni veya değiştirilmiş yazı stillerini çizim şablon dosyalarınıza kaydedin. Bu, onları tüm yeni çizimlerde hazırlayarak size çok zaman kazandıracaktır.

Çoklu Kılavuzlar

Çoklu kılavuz “Multileader “ nesneleri, genel etiketler, referans etiketleri, açıklama balonları ve belirtme çizgileri gibi kılavuzlu metin oluşturmak için kullanılır.

Çoklu Kılavuz Yaratma

Çoklu kılavuz “Multileader” nesnesi yaratmak için, MLEADER komutunu kullanın. Şeritin Giriş “Home” sekmesinin Açıklama “Annotation” panelindeki Çoklu Kılavuz “Multileader” komut simgesini tıklayın veya komut satırına MLD yazıp Enter tuşuna basın. Komut satırındaki veri istemlerini (uyarıları) ve seçenekleri izleyin. Deneme yapmaktan çekinmeyin.

Bir çoklu kılavuz “multileader” yarattıktan sonra, onu seçin ve tutamaçlarını tıklayıp hareket ettirerek değiştirin.

Tutamaç menüleri, imleci okbaşı “arroehead” ve kılavuzun tutamaçcı üzerine getirdiğinizde görünür. Bu menülerden, kılavuz sekmentleri veya ilave kılavuzlar ekleyebilirsiniz.

Kılavuzun metni, çoklu kılavuza çift tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

Çoklu Kılavuz Stili Yaratma

Genişletilmiş durumdaki Açıklama “Annotation” panelindeki aşağı açılır listeden veya komut satırına MLEADERSTYLE yazıp Enter tuşuna basarak kendi çoklu kılavuz stillerinizi oluşturabilirsiniz.

Örneğin, detay baloncuğu stili oluşturmak için, MLEADERSTYLE komutunu başlatın. Çoklu Kılavuz Stilleri Yöneticisinde “Multileader Styles Manager” Yeni “New” düğmesini tıklayın ve yeni çoklu kılavuz stili için açıklayıcı bir ad seçin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, İçerik “Content” sekmesini tıklayın; Çoklu Kılavuz Tipi “Multileader type” aşağı açılır listesinden Blok “Block” öğesini seçtikten sonra, Kaynak blok “Source”block” aşağı açılır listesinden Ayrıntı Baloncuğu “Detail Callout” öğesini seçin.

Not: Yazı stillerinde olduğu gibi, bir veya daha çok çoklu kılavuz stil stili oluşturduktan sonra, bunları çizim şablonu dosyalarınıza kaydedin.

Ana Başlık: Hızlı AutoCAD Kılavuzu

Önceki Konu: Yerleşimler

Sonraki Konu: Ölçüler

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.