1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Hızlı AutoCAD Kılavuzu-Hassasiyet

Modelleriniz için gereken hassasiyeti nasıl sağlayacağınızı öğrenelim.

AutoCAD’de aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hassas özellikler vardır:

  • Açısal İzleme “Polar Tracking”: En yakın önayarlı açıya çıtçıtlanır ve bu açı boyunca bir mesafe belirlersiniz.
  • Kilitleme açıları: Tek, belirtilen bir açıyla kilitlenir ve bu açı boyunca bir mesafe belirlersiniz.
  • Nesne Çıtçıtları “Object Snap: Bir poligonun bitiş noktası, bir çizginin orta noktası veya bir dairenin merkez noktası gibi mevcut nesneler üzerindeki kesin noktaları yakalarsınız.
  • Karelaj çıtçıtları: Dikdörtgen bir ızgarada karelajın aralıklarını yakalarsınız.
  • Koordinat girişi: Kartezyen veya kutupsal koordinatları ile bir konumu mutlak veya göreceli olarak belirlersiniz.

En yaygın kullanılan üç hassasiyet aracı açısal izleme “polar tracking”, kilitleme açıları ve nesne çıtçıları “object snap” dır.

Açısal İzleme “Polar Tracking”

Bir çizgi oluştururken olduğu gibi bir nokta belirtmeniz gerektiğinde, imlecinizin hareketini belirli yönlere yönlendirmek için polar izlemeyi kullanabilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki şekilde görünen çizginin ilk noktasını belirttikten sonra, imlecinizi sağa doğru hareket ettirin ve sonra çizgi için kesin bir yatay uzunluk belirtmek üzere komut satırına bir mesafe girin.

Varsayılan olarak, açısal izleme “polar tracking” aracı açık durumdadır ve imlecinizi yatay veya dikey yönde (0 veya 90 derece) yönlendirir.

Kilitli Açılar

Şayet belirli bir açıda çizgi çizmeniz gerekiyorsa, bir sonraki nokta için açıyı kilitleyebilirsiniz. Örneğin, bir çizginin ikinci noktasının 45 derecelik bir açıda oluşturulması gerekiyorsa, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, çizgi için Sonraki noktayı belirleyin veya [Gerial]: “Specify next point or [Undo]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde komut satırına <45 yazıp Enter veya Boşluk tuşuna basarsınız.

İmlecinizi 45 derecelik açı boyunca istediğiniz yönde hareket ettirdikten sonra, çizginin uzunluğunu girebilirsiniz.

Nesne Çıtçıtları

Buraya kadar, nesnelerin üzerinde kesin yerleri belirlemenin en önemli yolu, nesne çıtçıtlarını “object snap” kullanmaktır. Aşağıdaki şekilde görünen çizimde, çeşitli farklı nesne çıtçıtları “object snap” farklı işaretçiler tarafından temsil edilmektedir.

AutoCAD sizden bir nokta belirlemenizi istediğinde, nesne çıtçıtları “object snap” bir komut sırasında kullanılabilir hale gelir. Örneğin, yeni bir çizgi başlatırsanız ve imlecinizi mevcut bir çizginin bitiş noktasına yakın bir yere taşırsanız, imleç otomatik olarak o noktayı yakalar.

Ön tanımlı Nesne Çıtçıtlarını Ayarlama

Çalışan nesne çıtçıtları “running object snap” olarak da adlandırılan varsayılan nesne çıtçıtlarını ayarlamak için, komut satırına OSNAP yazıp Enter tuşuna basın. Örneğin, Orta nokta “Midpoint” nesne çıtçıtını “object snap” varsayılan olarak açmak yararlı olabilir.

Tavsiyeler

  • Bir noktaya yönelik herhangi bir veri isteminde (uyarıda), diğer tüm nesne çıtçıt “object snap” ayarlarını geçersiz kılan tek bir nesne çıtçıt “object snap” belirleyebilirsiniz. Shift tuşunu basılı tutup çizim alanına sağ tıklayın ve açılan Nesne Çıtçıt “Object Snap” menüsünden bir nesne çıtçıtı seçin. Ardından imleci herhangi bir nesne üzerinde bir yer seçmek için, hareket ettirin.
  • Hatalardan kaçınmak için, yeterince görüntü yakınlaştırma “zoom in” yaptığınızdan emin olun. Yoğun nüfuslu bir modelde, yanlış nesneyi yakalamak, modeliniz boyunca yayılabilecek bir hataya neden olacaktır.

Nesne Çıtçıt İzleme

Bir komut sırasında, noktaları hem yatay hem de dikey olarak nesne çıtçıt “object snap” konumlarından hizalayabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde görünen çizimde, önce uç noktası 1‘in üzerine gelin ve sonra uç noktası 2‘nin üzerine gelin. İmlecinizi konum 3‘ün yakınına getirdiğinizde, imleç gösterilen yatay ve dikey konuma kilitlenir.

Artık bu konumdan oluşturduğunuz çizgi, çember veya başka bir nesneyi oluşturmayı bitirebilirsiniz.

İşinizi Doğrulama

Hataları erkenden yakalamak için geometrinizi yeniden kontrol edin. Modelinizdeki herhangi iki nokta arasındaki mesafeyi ölçmek için, komut satırına DIST komutunu (veya sadece DI) yazıp Enter tuşuna basın.

Örneğin, bir duvarın köşesini ve küçük bir masayı veya belki bir plastik parçanın ve 2 boyutlu 2B “2D “bir borunun bir bölümünü temsil eden iki nokta arasındaki boşluğu bulmanız gerekebilir.

Komut satırına DIST girip Enter tuşuna bastıktan sonra, köşedeki bitiş noktasını (1) tıklayın. Ardından, Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklayın ve açılan Nesne Çıtçıt “Object Snap “ menüsünden Dik “Perpendicular” çıtçıtını seçin. Son olarak çembere tıklayın (2).

Sonuçta görüntülenen ondalık basamak sayısı ve birim stili UNITS komutu tarafından kontrol edilir.

Kullanışlı Fonksiyon Tuşları

Klavye fonksiyon (F) tuşlarının hepsinin AutoCAD‘de bir görev ataması vardır. Aşağıdaki şekilde en yaygın olarak açılıp kapatılabilen fonksiyon tuşları ve anlamları gösterilmiştir

Not: F8 ve F10 tuşları, birbirini dışlayan tuşlardır. Birini açmak, diğerini kapatacaktır.

Ana Başlık: Hızlı AutoCAD Kılavuzu

Önceki Konu: Geometri

Sonraki Konu: Tabakalar

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.