1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Hızlı AutoCAD Kılavuzu-Bloklar

Sembolleri ve detayları ticari çevrimiçi kaynaklardan veya kendi tasarımlarınızdan çizimlerimize eklemeyi öğrenelim.

AutoCAD‘de, bir blok, tek bir isimlendirilmiş nesneye birleştirilen birçok nesnenin bir koleksiyonudur. Aşağıdakiler çeşitli ölçeklerde bazı örnek bloklardır.

Bu bloklardan bazıları objelerin gerçekçi temsilidir; bazıları sembollerdir ve bunlardan biri A3 ebatlı çizim için bir mimari antet bloğudur.

Bloğu Çizime Yerleştirme

Tipik olarak, bu blokların her biri, belki de çizim dosyaları olarak diğer çizim dosyaları ile aynı klasöre kaydedilen bireysel bir çizim dosyasıdır. Geçerli çizim dosyanıza bir tane eklemeniz gerektiği zaman, INSERT komutunu kullanırsınız (komut satırına I yazıp Enter tuşuna basın).

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, çizime ilk kez bir blok yerleştirdiğinizde, ekleyeceğiniz blok (çizim dosyasını) bulmak için Araştır “Browse” düğmesine tıklamanız gerekir. Bu sebeple, bloklarınızı bulması kolay klasörlerde topladığınızdan emin olun.

Yerleştirildikten sonra, blok tanımı geçerli çiziminizde saklanır. Bundan sonra, Araştır “Browse” düğmesine tıklamanıza gerek kalmadan İsim “Name” aşağı açılır listesinden daha önceden yerleştirmiş olduğunuz tüm bloklarıseçebilirsiniz.

İpucu: Yerleştir “Insert” iletişim kutusundaki ön tanımlı ayarlar genellikle kabul edilebilirdir. İsim “Name” aşağı açılır listesinden blok ismini seçtikten sonra OK düğmesine tıklayın ve sonra çiziminizde bloğun yerleştirileceği konumunu belirtin. Şayet gerekirse yerleştirdiğiniz bloğu daha sonra döndürebilirsiniz.

Bir blok eklediğinizde, bloğun imlecinizle belirttiğiniz noktaya yerleştirildiğine dikkat edin. Bu konuma yerleştirme noktası “insertion point” denir. Varsayılan olarak, yerleştirme noktası “insertion point”, çizimin orijin (0,0) noktasıdır.

Bloğu yerleştirdikten sonra onu seçtiğiniz zaman, bir tutamaç belirir. Bu tutamacı bloğu kullanarak bloğu kolayca taşıyabilir ve döndürebilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde görünen örnekte standart bir detay görünüşü sağlamak için, mevcut çizimin içine bir çizim dosyası yerleştirilmiştir.

Not: Bir çizim dosyasını bir blok olarak eklemek, belirtilen çizime statik bir referans sağlar. Otomatik olarak güncellenen bir referans için, çizimi bunun yerine Harici Referanslar “External References“ paletiyle (XREF komutu) ekleyebilirsiniz.

Bir Blok Tanımı Yaratma

Bir blok olarak eklenecek bir çizim dosyası oluşturmak yerine, geçerli çiziminizde doğrudan bir blok tanımı oluşturmak isteyebilirsiniz. Bloğu başka bir çizim içine eklemeyi planlamıyorsanız, bu yöntemi kullanın. Bu durumda, blok tanımını oluşturmak için, BLOCK komutunu kullanın.

Örneğin, aşağıda, alttaki şekilde görünen oturma grubunu nasıl blok haline getireceğinizi bulabilirsiniz:

  1. Blok için nesneleri oluşturun.
  2. BLOCK komutunu başlatın.
  3. Blok için bir isim girin, bu örneğiniz için Quad-Cube (Türkçe isimlendirme yapabilirsiniz ancak boşluk kullanmayın).
  4. Blok için oluşturduğunuz nesneleri seçin (1 ve 2‘ye tıklayın).
  5. Blok yerleştirme noktasını belirtin.

3, 4. ve 5. adımlar için bilgileri herhangi bir sırada Blok Tanımlama “Block Definition” iletişim kutusuna girebilirsiniz.

Blok tanımını oluşturduktan sonra, bloğu istediğiniz gibi çiziminize yerleştirebilir; kopyalayabilir ve döndürebilirsiniz.

EXPLODE komutunu kullanarak, değişiklik yapmanız gerekirse bir bloğu bileşen nesnelerine geri döndürebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde görünen çizimde, sadece sağdaki bölme patlatıp değiştirilmiştir.

Bu örnekte, muhtemelen patlatılmış bloktaki nesnelerden yeni bir blok tanımı yaratma durumunda kalırsınız.

Not: Bilgileri depolayan ve görüntüleyen bir veya daha fazla öznitelik “attribute” içeren blok tanımları oluşturabilirsiniz. Kullanacağınız komut ATTDEF komutudur. Öznitelikler “Attribute” tipik olarak, parça numarası, ad, maliyet ve tarih gibi verileri içerir. Blok öznitelik “attribute” bilgilerini bir tabloya veya harici bir dosyaya aktarabilirsiniz.

Tavsiyeler

Blok tanımlarını kaydetmek ve almak için birkaç farklı şema vardır.

  • Kullanmayı düşündüğünüz her bir blok için ayrı bir çizim dosyası oluşturabilirsiniz. Bu çizim dosyalarını, her biri ilgili çizim dosyaları ailesini içeren klasörlere kaydedersiniz.
  • Yeni bir çizim başlatırken derhal kullanılabilir hale getirmek için, çizim şablon dosyalarınıza antet blokları ve ortak semboller için blok tanımlarını ekleyebilirsiniz.
  • Bazen blok kitaplığı çizimleri olarak adlandırılan birkaç çizim dosyası oluşturabilirsiniz. Bu çizimlerin her biri ilgili blok tanımlarını içerir. Mevcut çiziminize bir blok kütüphanesi çizimi eklediğinizde, o çizimde tanımlanan tüm bloklar kullanılabilir hale gelir.

İpucu: Çevrimiçi erişimle, AutoCAD çizim dosyalarını ticari satıcıların ve tedarikçilerin web sitelerinden indirebilirsiniz. Bu size zaman kazandırabilir; ancak her zaman doğru çizildiğinden ve ölçeklendiğinden emin olmalısınız. Autodesk Seek (http://seek.autodesk.com/), BIM (bina bilgi modelleme) kitaplıklarına erişmenin kolay bir yoludur.

 Ana Başlık: Hızlı AutoCAD Kılavuzu

Önceki Konu: Düzenleme

Sonraki Konu: Yerleşimler

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.