1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Hızlı AutoCAD Kılavuzu-Baskı

Çiziminizin bir yerleşimini “layout” bir yazıcıya, baskı makinesine veya bir dosyaya nasıl çıktı alacağımızı ve her bir yerleşim “layout” için yazıcı ayarlarını kaydetmeyi ve geri yüklemeyi öğrenelim.

Aslen, insanlar yazıları yazıcılardan çizimleri ise baskı makinelerinden bastırmaktadırlar. AutoCAD’de ise her ikisini de yapabilirsiniz. Dolayısıyla bu makalemde, hem yazıcı “printer” hem de baskı makinesi “ploter” terimlerini kullanacağım.

Bir çizimi çıktı almak için kullanılan komut, PLOT komutudur ve bu komuta aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Hızlı Erişim araç çubuğundan erişebilirsiniz.

Bastır “Plot” iletişim kutusundaki tüm seçenekleri görüntülemek için, aşağıdaki şekilde görünen Diğer Seçenekler “More Options“ düğmesini tıklayın.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere, Bastır “Plot” iletişim kutusunda kullanımınız için birçok ayar ve seçenek bulunmaktadır.

Kolaylık için, bu ayarların koleksiyonlarını isme göre kaydedebilir ve geri yükleyebilirsiniz. Bunlara sayfa ayarlarıpage setups” denir. Sayfa ayarlarıyla “Page setups”, farklı yazıcılar için ihtiyaç duyduğunuz ayarları kaydedebilir, gri tonlarında baskı alabilir; çiziminizden bir PDF veya DWF dosyası oluşturabilirsiniz.

Sayfa Ayarı “Page Setup” Yaratma

Sayfa Ayar Yöneticisini “Page Setup Manager” açmak için, Model veya bir Yerleşim “Layout” sekmesine sağ tıklayın ve Sayfa Ayar Yöneticisi “Page Setup Manager” seçeneğini seçin. Alternatif olarak komut satırına PAGESETUP yazıp Enter tuşuna da basabilirsiniz.

Çiziminizdeki her bir yerleşim “layout” sekmesi özel sayfa ayarlarına sahip olabilir. Bu, birden fazla çıktı aygıtı veya biçimi kullandığınızda veya aynı çizimde farklı sayfa boyutlarına sahip birkaç yerleşiminiz “layout” varsa, kullanışlıdır.

Yeni bir sayfa ayarı “page setup” yaratmak için Yeni “New” üğmesine tıklayın ve yeni sayfa ayarının adını girin. Sonraki görüntülenen Sayfa Ayarı “Page Setup” iletişim kutusu, Bastır “Plot” iletişim kutusu gibi görünür. Kaydetmek istediğiniz tüm seçenekleri ve ayarları seçin.

Baskı almaya hazır olduğunuzda, Bastır “Plot”iletişim kutusunda kullanmak istediğiniz sayfa ayarının adını belirtirsiniz ve tüm çizim ayarlarınız geri yüklenir. Aşağıdaki çizimde Bastır “Plot” iletişim kutusu, bir baskı makinesine yazdırmak yerine bir DWF (Tasarım Web Formatı) dosyası çıkaracak olan AutoCADBeyni sayfa ayarını kullanacak şekilde ayarlanmıştır.

İpucu: Sayfa düzenlerini çizim şablon “template” dosyalarınıza kaydedebilir veya diğer çizim dosyalarından içe aktarabilirsiniz.

PDF Dosyasına Çıktı Alma

Aşağıdaki şekilde görünen örnek, PDF dosyaları oluşturmak için, bir sayfa ayarının nasıl oluşturulacağını göstermektedir.

Yazıcı/ Baskı Makinesi “Printer/Ploter” aşağı açılır listesinden, AutoCAD PDF’ (Genel Belgeler).pc3 “AutoCAD PDF (General Documentation).pc3” baskı makinesini seçin:

Ardından, kullanmak istediğiniz ebat “size” ve ölçek “scale” seçeneklerini seçin:

  • Kağıt Ebatı “Paper Size”: Yönlendirme (dikey veya yatay), aşağı açılır listeden yapılacak olan seçimlere yerleştirilmiştir.
  • Baskı Alanı “Plot Area”: Bu seçeneklerle bastırılacak olan alanı kırpabilirsiniz; ancak genellikle her şeyi bastırırsınız.
  • Baskı Öteleme “Plot Offset”: Bu ayar yazıcınıza, çiziciye veya başka bir çıkışa bağlı olarak değişir. Baskı alanını ortalamayı veya orijini ayarlamayı deneyin; ancak yazıcıların ve baskı makinelerinin kenarlarda yerleşik kenar boşlukları olduğunu unutmayın.
  • Baskı Ölçeği “Plot Scale”: Aşağı açılır listeden çizim ölçeğini seçin. 1:100 gibi bir ölçek, Model sekmesinden ölçeklendirilecek baskı içindir. Yerleşim “Layout” sekmesinde, normalde 1: 1 ölçekte bastırırsınız.

Baskı stili “Plot style“ tablosu, renkleri işleme hakkında bilgi sağlar. Monitörünüzde iyi görünen renkler bir PDF dosyası veya baskı için uygun olmayabilir. Örneğin, renkli bir çizim oluşturmak; ancak tek renkli (siyah-beyaz) çıktı oluşturmak isteyebilirsiniz. Tek renkli (siyah-beyaz) çıktıyı nasıl belirleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

İpucu: Ayarları her zaman Ön izleme “Preview” seçeneğiyle iki kez kontrol edin.

Ortaya çıkan Ön izleme “Preview” penceresi, Bastır “Plot” ve Çıkış “Exit” dahil olmak üzere çeşitli kontrollere sahip bir araç çubuğu içerir.

Baskı ayarlarınızdan memnun kaldıktan sonra, bunları PDF-siyah_beyaz gibi açıklayıcı bir adla sayfa ayarı “page setup” olarak kaydedin. Daha sonra, bir PDF dosyasına çıktı almak istediğinizde, yapmanız gereken tek şey Bastır “Print” komut simgesini tıklamak, PDF-siyah_beyaz sayfa ayarını “page setup” seçip OK düğmesine basmaktır.

Tavsiyeler

  1. Şayet çiziminizin statik bir görüntüsünü paylaşmak isterseniz, çizim dosyasından PDF dosyası olarak baskı alabilirsiniz.
  2. Şayet çiziminizden ek veri eklemek istiyorsanız, bunun yerine DWF (Tasarım Web Formatı) dosyalarını kullanın.
  3. Şayet bir AutoCAD çizim dosyasını farklı bir konumdaki bir kişiyle inceletmek isterseniz Autodesk A360 ve Autodesk web sitesinden erişebileceğiniz AutoCAD 360 web ve mobil uygulamalarını kullanmayı düşünün.

Ana Başlık: Hızlı AutoCAD Kılavuzu

Önceki Konu: Ölçüler

Sonraki Konu:  —

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.