1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Hemen Şimdi Kullanmaya Başlamanız Gereken Tek AutoCAD Özelliği!

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” çok uzun bir zamandır AutoCAD’de bulunmaktadır. Düzenlediğim gelişmiş AutoCAD eğitimlerimde (ki bu eğitimleri AutoCAD’i bilen fakat ileri seviyede öğrenmek isteyen kullanıcılara veriyorum) bu muhteşem aracın ya herkes tarafından bilinmediğine ya da etkili kullanılmadığına şahit oluyorum… Niçin böyle? Siz bu aracı etkili olarak kullanmalısınız! Bana göre Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı geçtiğimiz son 10 yıldaki en önemli AutoCAD 2 boyutlu 2B “2D” Çalışma geliştirmelerinden bir tanesidir. Şayet bu aracı hali hazırda kullanmıyorsanız, bu makalede okuyacaklarınız sizin için bir fırsat olacaktır. Malede yazılanlar dikkatlice okuyup AutoCAD programınızda uygulayın ve kullanmayı deneyin; ama lütfen gerçekten deneyin. Göreceksiniz ki bu araç birçok işinizi kolaylaştıracak.

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” bir çeşit ilginizi AutoCAD’in komut satırından imlecinize yönlendiren mekanizma olan bir  Başını-Kaldır da Ekrana Bak görüntüsüdür.  Tüm işlemler her zaman imlecin ucunda gerçekleşiyor; dikkatinizi buraya vermek yerine niçin komut satırında yoğunlaştırasınız ki? Bu araç bizleri kötü bir tenis maçından kurtarıyor. Gözler bir çizim alanına bir komut satırına ve aynı şeyi tekrar et dur…

Aşağıdaki şekilde sol taraftaki çizgi Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı kullanılarak yaratılmıştır. Çizim alanında imlecin ucundaki Sonraki noktayı belirleyin veya: “Specify next point or:” veri istemine (uyarısına) ve görünen uzunluk ölçüsüne dikkat edin. Sağ taraftaki çizgi ise, Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı kullanılmadan yaratılmıştır.

Sekil-01

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracının birçok yönü vardır:

  1. Komut veri istemleri (uyarıları) komut satırında görüntülenirken ekranda da görünür.
  2. Koordinatlar imlecin ucunda görüntülenir.
  3. Çizilen nesnenin ölçüleri ekranda görünür ve istenildiği gibi ayarlanır.

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı ile veri girişlerinizin önüne  @, # veya herhangi bir özel işaret koymanıza gerek kalmamaktadır. Açılarınızın saat yönünde veya saat yönünün tersi yönde ölçüldüğüne dikkat etmenize gerek kalmamaktadır… Niçin mi? Çünkü tüm değerleri (ister açı ister uzunluk) ekranda görürsünüz. Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracını kullanmanız için diğer bir ödül de ön tanımlı koordinat sistemini Göreceli “Relative veya Mutlak “Absolute” koordinat olarak ayarlayabilmenizdir. Böylece, şayet her zaman Göreceli “Relative koordinatlar ile çalışıyorsanız, ölçü girişlerinin önüne @ işareti koymak zorunda kalmazsınız.

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracını kullanırken uzunluk veya açı gibi verileri girmek için, kullanacağınız tuş TAB tuşudur. Şayet çizdiğiniz çizginin uzunluğunu ve açısını ayarlamak isterseniz, uzunluk kutucuğuna uzunluk değerini girdikten sonra Enter tuşuna değil TAB tuşuna basın; TAB tuşuna bastığınız zaman, imleç uzunluk veri kutucuğundan açı veri kutucuğuna geçecektir; istediğiniz açı değerini girdikten sonra Enter tuşuna basın.

Aynen Nesne Çıtçıtları “Object Snaps”, Nesne Çıtçıt İzleme “Object Snap Tracking”, Kutupsal (Açısal Mod “Polar Mode” , Diklik Modu “Ortho Mode” ve diğer tüm Çizim Yardımcıları gibi, Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı da etkinleştirilebilir ya da devri dışı bırakılabilir. Böylece aracı istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz zaman kullanırsınız; sizin için can sıkıcı olduğu zamanlarda devre dışı bırakırsınız.

Sekil-02

Şayet Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı diğer Çizim Yardımcıları ile birlikte durum çubuğunuzda görüntülenmiyorsa, muhtemelen araç kapalı durumdadır; aracı açık duruma getirmeniz gerekmektedir…

Sekil-03

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı özelleştirilebilir bir araçtır. Ekranda nelerin görüntüleneceğini ve nelerin görüntülenmeyeceğini ayarlayabilirsiniz. Koordinatların ön tanımlı olarak mutlak “absolute” veya göreceli “relative” koordinatlar olarak kullanılmasını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca renkleri, şeffaflığı ve ebatları da ayarlayarak bu aracı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Özelleştirme iletişim kutusuna erişmek için, durum çubuğundaki Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı simgesine sağ tıklayın ve Dinamik Veri Giriş Ayarları… “Dynamic Input Settings…” seçeneğini seçin. İletişim kutusunun ana kısmında, İşaretçi Veri Giriş “Pointer Input” (ekranda koordinat girme) özelliğini, Ölçü Veri Giriş “Dimension Input” (geometri yaratılırken ekranda ölçü girme) özelliğini ve ekranda komut veri istemlerinin (uyarılarının) görüntülenmesini isteyip istemediğinizi etkinleştirebilir veya etkisizleştirebilirsiniz.

Sekil-04

Taslak Ayarları “Drafting Settings” iletişim kutusunun Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” sekmesinden Taslak Ayarları “Tooltip Appearence”  düğmesine tıklayarak ulaşacağınız aşağıdaki şekilde görünen iletişim kutusu Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracınızın rengini, ebatını ve şeffaflığını yönetmeniz için, size imkan sunmaktadır.

Sekil-05

Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracı ile koordinatları yönetmek için, İşaretçi Veri Giriş Ayarları “Pointer Input Settings” iletişim kutusunu kullanın… Burada koordinatların ne zaman görünür olacağını ve hangi biçimde “format” görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz.

Sekil-06

Sonuç olarak… Şayet Dinamik Veri Giriş “Dynamic Input” aracını kullanmıyorsanız, eksiksiniz demektir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.