1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Hemen Hemen Her şeyi MEASUREGEOM Komutu ile Ölçün

MEASUREGEOM komutu oldukça yenidir (since AutoCAD 2010’dan beri). Bu komut mesafe, yarıçap, açı, alan ve hacim ölçmekte olup AREA ve DIST gibi eski komutların yerini almaya başlamıştır. (Eski AREA ve DIST komutları hala mevcuttur).

Ev “Home” sekmesi içerisinde> Yardımcılar “Utilities” panelini seçin ve daha sonra Measuregeom aşağı açılır listesini tıklayın. Daha sonra MEASUREGEOM komutunu çalıştırmak için istediğiniz seçeneği seçin.

İste ölçebilecekleriniz aşağıda:

  • Mesafe: “Distance:” İki noktayı belirlemenizi isteyen bir veri istemi (uyarı) alırsınız. Bu iki noktayı belirlediğiniz zaman, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi sadece o iki nokta arasındaki mesafeyi değil aynı zamanda bu iki noktanın XY düzleminde birbirleri ile yaptıkları açıyı, 3 boyutlu 3B “3D” çizimler için XY düzleminden yaptıkları açıyı ve X, Y, X eksenlerindeki değişim miktarını da sonuç olarak alırsınız.

MEASUREGEOM komutu sonuç ekranı

  • Yarçap: “Radius:”  Bir yay veya çember seçmeniz için veri istemi (uyarı) alırsınız. MEASUREGEOM size seçtiğiniz yayın veya çemberin yarıçapını ve çapını gösterir.
  • Açı: “Angle:” Bir yay, çember, çizgi seçmeniz için veri istemi (uyarı) alırsınız. Şayet bir yay seçerseniz, yayın iç açısını görürsünüz. Şayet bir çember seçerseniz, istenilen açının birinci ve daha sonra ikinci noktasını belirleyin. Şayet bir çizgi seçerseniz, sonrasında ikinci çizgiyi seçin.
  • Alan: “Area:” İstediğiniz alanın birinci köşe noktasını belirledikten sonra sıralı köşe noktalarını belirleyin ve toplam alanı görmek için Enter tuşuna basın. Şayet kapalı bir nesneye sahipseniz, Nesne “Object” alt seçeneğini kullanabilirsiniz. İlave alan eklemek için Alan Ekle “Add Area” ve alanı çıkartmak için Alan Çıkar “Subtract Area”  alt seçeneklerini kullanabilirsiniz. Yay “Arc” alt seçeneği bir yayın alanını yayın uç noktalarının bir çizgi ile birleştiğini kabul ederek bulur. Alan “Area” seçeneği aynı zamanda kapalı alanların çevrelerini, açık alanların uzunluklarını ve çemberlerin çevrelerini de verir.
  • Hacim: “Volume:” İstediğiniz hacmin XY düzleminde birinci köşe noktasını belirledikten sonra sıralı köşe noktalarını belirleyin ve toplam hacmi görmek için Enter tuşuna basın. Nesne “Object” alt seçeneğini kullanabilirsiniz; 2 boyutlu 2B “2D” bir nesne seçip buna bir yükseklik belirleyebilirsiniz. Aynı Alan “Area” seçeneğinde olduğu gibi hacimleri de ekleyebilir ve çıkartabilirsiniz.

Komutu bitirmek için, x yazarak Enter tuşuna basın.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Bölge Planları Hakkında

Revit’te bir plan görünüşünde birden çok kesme düzlemi tanımlamak için, Bölge Planları “Plan Regions” aracını …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.