1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Harici Referansın “XREF” Görünümünü Kontrol Etme

Bu makalemde sizlere, referans dosyalarının görünümünü nasıl kontrol edebileceğinizi anlatacağım. Genel kural olarak, XREF dosyasını değiştirmemelisiniz. Örneğin şayet bir mimari çizim ile birlikte çalışıyorsanız, bu mimari çizimi değiştirme yetkiniz ve izniniz yoktur. Ancak başvurulan dosyaların çiziminizde nasıl görüneceğini kontrol edebilirsiniz.

Görünümü neden değiştirmeniz gerekir? İşte bazı örnekler:

  1. Sadece, kat planının tamamı değil, çizimin küçük bir bölümünü göstermeniz yeterlidir.
  2. Referans çizimler sizin kullandığınız çizim stillerini kullanmıyorlardır. Mimar sizin yaptığınız gibi aynı şirkette çalışmıyordur (ki bu durum sıklıkla görülür).
  3. Çiziminizi vurgulamanız ve referans dosyaları daha detaylı göstermeniz gerekiyordur.

Şimdi dosya görünümünü değiştirmek için neler yapabileceğimizi görelim:

Referans Dosyasını Değiştirme

İlk yöntem dosyanın kendisini düzenlemektir. Dosyayı açıp daha sonra değiştirebilirsiniz.

Ancak, referans dosyasının sahibi değilseniz bu seçeneği önermem. Başka bir mühendis o dosyada çalışıyorsa ve tasarımını değiştirme olasılığı varsa, bu seçeneği kullanmayın.

Referans dosyasını açabilir ve doğrudan değiştirebilirsiniz. AutoCAD bunu ana dosya içinden yapmanıza izin verir. Referans dosyasını tıklayıp; şeritten Düzenle “Edit“ seçeneğini belirtebilirsiniz.

Referansı Yerinde Düzenle “Edit Reference In-Place,” referans dosyasını ana dosya içerisinde düzenlemenizi sağlar. Şayet ana dosyayı referans olarak kullanmanız gerekiyorsa, bu yararlı olabilir.

Siz referans dosyayı kaydettikten sonra, aşağıdaki şekilde görünen uyarı mesajı ile ana dosya üzerinde çalışan kişiye referans dosyasının değiştiği bildirilir. Böylece, o kullanıcının en yeni dosya ile çalışmasını sağlanır.

Referans Dosyasını Kırpma

Referans dosyasını kırpabilir ve yalnızca gerekli alanı gösterebilirsiniz. XCLIP komutunu kullanabilir veya aşağıdaki şekilde görünen şeritin bağlamsal sekmesinden Kırpma Sınırını Yarat “Create Clipping Boundary” komut düğmesini kullanabilirsiniz.

Bu komut referans dosyasının yalnızca bir bölümünü göstermeniz gerektiğinde çok yararlıdır. Böylece referans dosyasını kırparak değiştirmiş olsanız da XREF özelliğinin avantajlarına sahip olmaya devam edersiniz.

Referans Dosyasının Tabakalarını “Layer” Değiştirme

Referans dosyasına yaptığımız bir diğer yaygın değişiklik, tabaka “layer” özelliklerini değiştirmektir. Orijinal dosyayı etkilemeden ana dosyanın tabaka “layer” özelliklerini değiştirebilirsiniz. Şayet duvar rengini ve çizgi kalınlığını değiştirirseniz, bu yalnızca ana makinedeki dosyası için geçerli olur.

Bu Orijinal dosyayı değiştirmeden çizim görünümünü standartlarınıza uyacak şekilde yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Şayet LA komutunu kullanarak Tabaka Yöneticisini “Layer Manager“ açarsanız, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Xref grup filtresini görebilirsiniz. AutoCAD bu grup filtresini otomatik olarak oluşturur. Dosya adını tıklattığınızda, o çizime ait tüm tabakaları “layer” listeler.

Gerekirse tüm özellikleri değiştirebilirsiniz. Tabakaları “Layer” dondurabilir, renkleri değiştirebilir, çizgi kalınlığını değiştirebilir ve diğer gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Referans dosyaları bir referanstır. Bunları yalnızca çizimlerinizle çalışmak için kullanın. Ancak orijinal dosyaları değiştirmiyorsunuz. Bu her ne kadar içeriğe bağlı olsa dagenel uygulama budur.

Dolayısıyla, çizimi değiştirmek için sınırlı yollar vardır. Genellikle sadece çizimi kırpıp katman özelliklerini değiştiririz.

Ancak, referans dosyanın  sahibi sizseniz, dosyayı değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin, tipik bir kat planı çizimi oluşturup referans olarak kullanabilirsiniz. Değiştirmeniz gerektiğinde, diğer tüm dosyalar etkilenecektir.

Siz bir referans dosyası görünümünü değiştirmek için ne yapıyorsunuz? Katmanlarla mı çalışıyorsunuz? Veya orijinal dosyayı değiştiriyorsunuz?

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.