1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Harici Excel Verisini AutoCAD Veri Süzme “Data Extraction” İşlemine Ekleme

Öznitelikleri “Attributes” kullanarak bloklara ilave bilgiler ekleyebiliriz. Bu çiziminizde bir rapor veya çizelge yaratmakiçin çok kullanışlı olabvilir. Bunu otomatikleştirmek için, AutoCAD’in veri süzme “data extraction” aracını kullanabiliriz.

Bununla bilrlikte, bazen her bir bloğa öznitelik “attribute” tanımlamak bize zor gelebilir. Şayet bir nesneye birçok bilgi eklemek istersek, her bir nesne için birçok kez veri girmemiz gerekir. Fakat şayet yüzlerce bloğumuz varsa, bu şekilde her bir bloğa vari tanımlayıp sonrasında veri süzme “data extraction” aracını kullanmak üretkenliğimizi olumsuz etkileyecektir.

Şayet aşağıdaki durumların bir tanesi size uyuyorsa:

  1. Aynı kimlik numarasına sahip nesneler için bilgiler ortaksa
  2. Öznitelik “Attribute” değerini düzenli olarak güncellemeniz gerekiyorsa

AutoCAD’de veri süzme “data extraction” işlemini harici bir Microsoft Excel çalışma sayfasına bağlantılayabilirsiniz. Burada tek ihtiyacımız olan şey bloğumuzda bir öznitelik “attribute” tanımlayıcısının olmasıdır; sonrasında bu öznitelik “attribute” tanımlayıcısını Excel çalışma sayfasındaki bir sütuna bağlantılayabiliriz.

Bu nesne verilerinin Excel çalışma sayfasında ayrı ayrı olması anlamına gelir ki, çizimimizi o harici dosyaya bağlantılayabilelim. Çizimimiz içerisindeki verileri güncelleme ihtiyacı duyduğumuz zaman, sadece harici Excel dosyasını güncellememiz yeterli olacaktır. Daha sonra çizimimiz içindeki veri süzme “data extraction” tablosunu güncelleriz.

Haydi şimdi bunu nasıl kullanabileceğimizi görelim.

Not: Bu özelliği kullanabilmeniz için, bilgisayarınızda Microsoft Excel programı kurulu olmak zorundadır.

Excel Dosyasını Hazırlama

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi önce bir Excel dosyası hazırlayın. Bloğunuzdaki özniteliğe “attribute” uygun bir sütun olması gerekmektedir. Bu örnekte, ben kapı tiplerini, fiyatlarını, imalatçısını ilk üç sütunda ve ilave iki özelliği de son iki sütunda listeledim. Bloğumda öznitelik “attribute” olarak kapı tipini kullanacağım. Çizim içerisinde (ben değiştirmediğim müddetçe) kapı tipinin düzenli olarak değişmemesi gerekir. Fakat kapı fiyatı sık sık değişebilir; değil mi?

Şayet ihtiyaç duyarsanız, excel dosyanıza çerçeveler veya renkli dolgular gibi stiller ekleyebilirsiniz. bu AutoCAD ile olan veri bağlantısını etkilemeyecektir.

Sekil-01

AutoCAD Bloğunu Hazırlama

Şimdi bloğumuzu kontrol edelim. Bloğumuzda harici excel dosyasındaki sütunla uyumlu en azından bir tane öznitelik “attribute” olmak zorundadır. Burada ben sadece tek bir öznitelik “attribute” tanımladım (komut satırına ATT yazıp Enter tuşuna basarak Öznitelik Tanımlama “Attribute Definition” iletişim kutusunu açabilirsiniz); diğer veriler Excel dosyamın içinde olacaklar. Fakat şayet istiyorsanız, siz birden fazla öznitelik “attribute” tanımlayabilirsiniz.

Sekil-02

Bloğunuzu kaydettikten sonra, çiziminiz içerisine yerleştirin.

Veri Düzmeyi “Data Extraction” Kullanma

Hazırlıklarımızı tamamlamayı bitirdikten sonra, artık veri süzme “data extraction” aracını kullanmaya başlayabiliriz. Bu veri süzme “data eztraction” aracını her zamanki gibi kullanacağız. Şayet bu konu hakkında hiç bilginiz yoksa AutoCAD’e Derinlemesine Dalış Serisi-7 (Öznitelikleri “Attributes” Süzme

 isimli makalemi okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Veri Süzme “Data Extraction” sihirbazının 5. sayfasına geldiğiniz zaman, durun ve aşağıdaki adımları uygulayın.

Veri Düzmeyi “Data Extraction” Excel Dosyasına Bağlama

Aşağıdaki şekilde veri süzme “data extraction” sihirbazının 5. sayfasını görüyorsunuz. bu sayfanın sağ alt tarafındaki Harici Veriyi Bağlantıla “Link External Data” düğmesine tıklayın.

Sekil-03

Şayet hali hazırda çiziminizde Excel dosyasına bir bağlantı varsa, o bağlantıyı seçebilirsiniz. Daha önce böyle bir bağlantı yaratmadığımız için, önce bu bağlantıyı yaratmalıyız. Bu iletişim kutusunda aşağıdaki şekilde görünen Veri Bağlantı Yöneticisini Çalıştır “Launch Data link Manager” düğmesine tıklayın.

Sekil-04

Excel dosyanıza bir veri bağlantısı yaratın. Bağlantıya bir isim verin ve önceden hazırladığımız excel dosyasını araştırıp bulun.

İşinizi bitirdikten sonra, Harici Veri Bağlantılama “Link External Data” iletişim kutusuna geri döneceksiniz. Artık veri bağlantınız kaynak olarak tanımlanmış olmalıdır (1).

Özniteliğinizi “Attribute” Excel sütununuzla eşleştirin (2). Verilerinizin uyumlu olup olmadığını kontrol edersiniz.

Bu rapora dahil etmek istediğiniz veya hariç tutmak istediğiniz Excel dosyanızdaki sütunları seçebilirsiniz. (3).

Sekil-05

OK düğmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere sütun başlıklarında harici verinin bağlantılandığını gösteren bir sembol görürsünüz.

Sekil-06

Sütunları istediğiniz gibi sıralayın ve tabloyu çiziminize veya harici bir dosyaya yerleştirin. İşe yarar değil mi?

Tablodaki Değeri Güncelleme

Peki Excel dosyanızdaki değerler değiştikleri zaman ne olacak? Veri bağlantısı “Data link” maalesef otomatik olarak güncellenmemektedir. Bağlantıyı elle güncellemeliyiz.

Excel dosyanızdaki değerleri değiştirdikten sonra, tablonuzu seçerek sağ tıklayın ve açılan menüden Tablo Veri Bağlantılarını Güncelle “Update Table Data Links” seçeneğini seçin.

Sekil-07

Ayrıca bu veri güncelleme işlemini komut satırından DATALINKUPDATE komutu ile de yapabilirsiniz.

Another trick to automatically update data link every time you open AutoCAD çizimini her açtığınızda Veri Bağlantısını “Data Link” otomatik olarak güncellemenin diğer bir yolu da DATALINKUPDATE komutunu acaddoc.lsp dosyası çerisine koymaktır. Bu konuyu başka bir makalede anlatacağım.

Harici verilern “External data” işinize yarayacağını düşünüyor musunuz?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.