1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Harici Dosyalardan İçe Aktararak Şablonu “Template” Basit Tutma

Araç Paletlerini kullanarak AutoCAD şablonunuzu nasıl basit tutabileceğinizi anlatmıştım. Daha önce de belirttiğim gibi, verileri AutoCAD şablonunda tutmak bir çizime başlamak için, iyi bir yöntemdir; ancak bunu basit tutmamız gerekir. Bir çizim çok karmaşık hale geldiğinde, sadece onunla çalışmak zor olmakla kalmaz; çizim de bozulabilir. Bu nedenle tasarım sürecinde çizimin geliştirilmesi önemlidir.

Bu yazıda, ayarların başka bir çizimden nasıl alınacağını ele alacağım.

Bir Çizimdeki Gerekli Bilgileri Kaydetme

Standartlarınızı bir veya daha fazla DWG dosyasına kaydedebilirsiniz. Bir dosyada blokları “block”, tabakaları “layer” ve stilleri “style” tutabilirsiniz. Bu ayarları bir dosyaya kaydedebilirsiniz.

Bunu yapmanın en kolay yolu, yeni bir dosya oluşturarak gerekli ayarları bu dosyaya aktarmaktır. Şayet deneyimli bir AutoCAD kullanıcısıysanız, bunu yapmak için Tasarım Merkezini kullanabileceğimizi tahmin edebilirsiniz.

İlk önce yeni bir dosya yaratın. Yeni dosya etkinken, Tasarım Merkezini “Design Center” açmak için, komut satırına ADCENTER yazıp Enter tuşuna basın.

Tasarım Merkezi, Windows Gezginine benzer. Önce dosyayı Klasör listesinde “Folder list” bulur ve içe aktarmak istediğiniz kategoriyi belirlersiniz. Öğeyi içe aktarmak kolaydır. Sadece ihtiyacınız olan şeyi çizim alanına sürükleyip bırakın.

Ayrıca bir öğeye sağ tıklayıp açılan kısa yol menüsünden Blok Yerleştir “Insert Block” veya Stil Ekle “Add Styles” seçeneğini de seçebilirsiniz.

Şayet dosyayı açarsanız, dosyayı Açık Çizimler “Open Drawings“ sekmesinde bulabilirsiniz. Bazen dosyayı eklemeden önce doğru dosyayı seçtiğimizden emin olmak için, açmak daha uygun olur.

Tasarım Merkezi “Design Center “, ayarları bitmiş bir projeden içe aktarmak için kullanışlıdır ve gelecekteki projeniz için standart olarak kullanmak isteyebilirsiniz.

İçerik Arama “Search Content”

Tasarım merkezinde kullanışlı bir özellik daha vardır: Arama “Search” özelliği. DWG dosyalarındaki blokları, tabakaları veya stilleri, dosyaları açmadan bu araçla arayabilirsiniz.

Tasarım Merkezinde “Design Center“ Arama “Search” simgesini  tıklayın.

Aşağıdaki örnekte, tüm blokları kendi adlarında analog ismi ile araştırdım. İstediğim bloğu bulmak için, joker karakteri kullanabileceğime dikkat edin. Bloğu arama sonucundan o anki mevcut (aktif) çiziminize ekleyebilirsiniz. Listedeki bloğu seçtikten sonra, istediğiniz bloğu tutup o anki mevcut (aktif) çiziminize sürükleyip bırakın.

Bu işlemi bir şablon “template” oluşturmak için, de kullanabilirsiniz. Tamamladıktan sonra dosyayı kaydedin. Şayet farklı standartlarınız varsa, her standardı ayrı dosyalara kaydetmek daha iyidir.

Ayarları Projenize İçe Aktarma

Standart dosyaların oluşturulması sıkıcı bir iştir. Ancak, bir kere sahip olduktan sonra, projenize almak çok kolaydır.

Tasarım Merkezini “ Design Center” Kullanma

Bunu zaten tahmin edebilirsiniz; Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak blokları ve ayarları standart dosyanızdan içe aktarabilirsiniz. Adımlar standart dosyanızı oluşturmakla aynıdır. Ama bu sefer, onları çalışma dosyasına yerleştirirsiniz.

INSERT Komutunu Kullanma

Tasarım Merkezini “Design Center” kullanmak, birkaç ayarı tek tek eklemeniz gerektiği zaman, kullanışlıdır. Ancak, Tasarım Merkezini “Design Center” kullanarak bir kerede düzinelerce öğeyi içe aktarmanız gerektiğinde iyi değildir.

Tüm ayarları bir dosyadan o anki geçerli (aktif) çizim dosyanıza aktarmanız gerekirse, o çizimi o anki geçerli (aktif) çiziminize yerleştirebilirsiniz. Bunun için, INSERT komutunu kullanın. Gözat… “Browse…” düğmesine tıklayın ve dosyayı seçin.

Dosyayı gerçekten yerleştirmeniz gerekmez. OK düğmesine tıkladıktan sonra, AutoCAD yerleştirme noktasını “insertion point” istediğinde, blok yerleştirme işlemini iptal edebilir veya bloğu hemen silebilirsiniz.

Bu işlem, tüm ayarları bir kerede dosyanıza ekleyecektir.

Özet

Şablonunuzu basit tutmak için, ayarları ayrı dosyalara kaydedebilirsiniz. Bu yöntem AutoCAD kullanıcıları arasında, özellikle bloklarla oldukça yaygındır. Genellikle bloğu ayrı bir dosyaya kaydederiz ve gerektiğinde o anki geçerli (aktif) çizimimize yerleştiririz. Ben bir dosyada aynı kategorideki blokları tutmayı tercih ederim. Ancak bir bloğu bir dosya olarak kaydetmek hala standart bir uygulamadır.

Bir dosyayı o anki geçerli (aktif) çizime blok olarak yerleştirmek, tüm ayarları da dosyanıza alır. Ayrı standart dosyalarınız varsa, tüm ayarları hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Bununla birlikte, Tasarım Merkezi “Design Center” ile ayarı seçerek de içe aktarabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.