1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Görüntü Kübünün “View Cube” ve Gezinti Çubuğunun “Navigation Bar” Görüntülenmesini Kontrol Etme

Niçin bazı çizimlerde bu küp zımbırtısı görünüyorken bazılarında görünmüyor? Tamam, her şey kontrol altında bu makalemde sizlere hem bu küp zımbırtısını Görüntü Küpünü “View Cube” hem de Görüntü Kübünün “View Cube” hemen altında yer alan Gezinti Çubuğunu “Navigation Bar” nasıl kontrol edeceğinizi anlatacağım.

 Sekil-1

Hem Gezinti Çubuğunu “Navigation Bar” hemde Görüntü Küpü “View Cube” kağıt alanında Görüntü Bakışı “Viewport” aktif olduğu (çift tıklanmış olduğu) zaman, görüntülenmektedir.

 Sekil-2

Bu her iki aracın bir Görüntü Bakışında “Viewport” veya model alanda görüntülenmesini kontrol etme metodu aynıdır. Sadece yaptığınız ayarın sadece o anki (geçerli) alanda (model alanda veya yerleşim alanı Görüntü Bakışında “Viewport”) etkili olacağını bilmelisiniz.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz Görüntü “View” sekmesi içerisinde > Kullanıcı Ara yüzü “User Interface” panelinde > Kullanıcı Ara yüzü “User interface” aşağı açılır komut düğmesi içerisinde Görüntü Küpü “View Cube” ve Gezinti Çubuğu “Navigation Bar” işaretleme kutularını işaretleyin veya işaretlerini kaldırın.

 Sekil-3

Bu iki aracı kontrol etmenizi sağlayan sistem değişkenleri aşağıdadır:

Görüntü Küpü “View Cube” Sistem Değişkeni = NAVVCUBDISPLAY
Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere benim bilgisayarımda NAVVCUBDISPLAY sistem değişkeninin nasıl negatif değerde olduğu hakkında hiçbir bilgim yok. Fakat şunu bilmelisiniz ki, bu sistem değişkeni çizimde saklanmakta olup; bu yüzden de bazı çizimlerde Görüntü Küpü “View Cube” görünüyorken bazı çizimlerde de görünmez durumda olabilmektedir.

 Sekil-4

Gezinti Çubuğu “Navigation Bar” Sistem Değişkeni = NAVBARDISPLAY

NAVBARDISPLAY sistem değişkeni NAVVCUBDISPLAY sistem değişkeninin aksine çizimde değil de bilgisayarın Windows kütük kaydında saklanmakta olup; hangi çizim açılırsa açılsın kütük kaydında kaydedilmiş olan son değerine göre açık (1) veya kapalı (0) çalışacaktır.

Sekil-5

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.