1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Gizli Görüntü “Hidden View” ile 3B “3D” Bir Katıyı “Solid” 2 B “2D” Çizime Dönüştürme

İtülü Mühendis kullanıcı adlı site üyemiz üç boyutlu 3B “3D” bir katıyı iki boyutlu 2B “2D” çizime dönüştürme ile ilgili bu ipucunu yolladı. Bu kullanıcımız göndermiş olduğu ip ucunda gizli görütünün “hidden view” nasıl yaratılacağını anlatmakla birlikte; şayet isterseniz, siz bir tel kafes görütü “wireframe view” de yaratabilirsiniz. İtülü Mühendis profil yaratmak için, SOLPROF komutunu kullanıyor. Sonuçları başka bir dosyaya transfer ederek, sadece 2 boyutlu 2B “2D” bir çizim elde edersiniz.

Aşağıdaki adımları takip edin:

 1. 3 boyutlu 3B “3D” modelinizi yaratın. Ben anlaşıulır olması amacı ile sadece tek bir nesne ile çalışacağım; fakat siz şayet isterseniz bir den fazla nesneyle de çalışabilirsiniz.
 2. Görüntüyü “View” istediğiniz görüntüye “view” ayarlayın.
 3. XY düzlemini görüntüye “view” paralel olarak ayarlamak için, UCS komutunu çalıştırın ve  Yeni “New” > Görüntü “View” seçeneğini kullanın.
 4. Herhangi bir yerleşim “layout” sekmesini seçin. Ön tanımlı olarak, bir Görüntü Bakışı “Viewport” otomatik olarak yaratılacaktır. Şayet yaratılmazsa, Görüntü “View” >Görüntü Bakışları “Viewports”> Yeni Görüntü “New View” (MVIEW komutu) komut düğmesini seçin ve bir Görüntü Bakışı “Viewport” yaratın.
 5. Model alana “Model space” geçmek için, Görüntü Bakışı “Viewport” içerisine çift tıklayın.
 6. Komut satırına solprof yazın ve Enter tuşuna basın. Veri istemi (Uyarı) geldiğinde, 3 boyutlu 3B “3D” modelinizi seçin ve ön tanımlı ayarı (her üç uyarıda da < Y>) seçin. Şimdi bir tel kafes “wireframe” profil görüyor olmalısınız. (Profil bir nesnedir.)
 7. Artık Tabaka Kontrol “Layer Control“ aşağı açılır listesinde yeni tabakalar göreceksiniz. Bu tabakalardan “layers” bir tanesi PV- ile başlar ve örneğin PV-ad, PV-125 veya herhangi bir son ek almış olabilir. PV ile başlayan tabaka “layer” profilin ön “front” kısımlarını içermektedir (Burada V görünür “visible” anlamındadır). PH tabakası “layer” profilin gizli “hidden” kısımlarını içermektedir (Burada H gizli “hidden” anlamındadır). PV- ile başlayan tabakayı “layer” aktif (geçerli) “current” tabaka “layer” yapın.
 8. A ktif (Geçerli) “current” tabaka “layer” haricindeki tüm tabakaları “layers” dondurun “freze”. Şimdi gizli “hidden” görüntüyü görüyorsunuz. Şayet tel kafes “wireframe” görüntü istiyorsanız, PH- tabakasını “layer” dondurmayın “freze”.
 9. Profili Windows Panosuna “Windows Clipboard” kopyalamak için, Ctrl+C tuşlarına basın ve (donmuş tabakaları “frozen layer” içermeyen) tüm nesneleri seçin.
 10. Yeni bir çizim başlatın.
 11. Profil içinde yapıştırma “paste” yapmak için, Ctrl+V tuşlarına basın ve bir yerleştirme noktası belirleyin. Profilin aynen eskisi göründüğünü görüyor olmalısınız. (Şayet açı yanlış görünüyorsa, önceki çizimde sahip olduğunuz Görüntü Bakışını “Viewpoint” tekrar oluşturun ve KKS’yi “UCS” Görüntüye “View” göre tekrar ayarlayın.)
 12. (Profil bir öbek “block” olarak geldiği için) EXPLODE komutu çalıştırın ve tüm nesneleri seçin. (Şayet profilin tek bir nesne olarak kalmasını istiyorsanız, bu adımı atlayın.)
 13. Yeni profil orijinal profille aynı ölçekte olmayabilir. Şayet böyleyse, orijinal çizimde herhangi bir nesnenin uzunluğunu ölçün.
 14. SCALE komutunu kullanın ve tüm nesneleri seçin. Daha sonra Referans “Reference” seçeneğini kullanın. Referans uzunluğu belirleyin: “Specify the reference length:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, ölçtüğünüz nesnenin yeni çizimdeki başlangıcını ve bitişini tıklayarak seçin.
 15. Yeni uzunluğu belirleyin: “Specify the new length:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, modeli bu yeni uzunluğa ölçeklemek için, ölçtüğünüz uzunluğu girin.

Aşağıdaki şekilde, yeni çizimde benim modelimi görüyorsunuz. Artık her bir çizgi (ve çubuk “spline”) ayrı bir nesnedir.

Sekil-1

3 boyutlu 3B “3D” çizimleri 2 boyutlu 2B “2D” çizimlere dönüştürmenin farklı bir yolu için önceki makalelerimden Üç Boyutlu bir Katıyı Model Ortamda 2 Boyutlu 3 Görünüme Dönüştürme isimli makalemi okuyunuz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.