Gerçek Kuzeyi Döndürme

Gerçek Kuzeyi “True North” yansıtması için modelinizi döndürebilirsiniz.

Videoyu izleyin (İngilizce)

Modeli Gerçek Kuzeye “True North” Döndürmek için:

 1. Saha plan görünüşünü açın.
 2. Sahada bilinen bir konum belirlemek için, saha araştırma “survey” noktasını kullanın.
 3. Görünüşün yönünü değiştirin: Özellikler “Properties” paletinde, Yönlendirme “Orientation“ için Gerçek Kuzeyi “True North“ seçin.
 4. (İsteğe bağlı) Görünüşe, Gerçek Kuzey “True North“ yönünü gösteren bir referans düzlemi veya açıklama ekleyin.

Bunu modeli Gerçek Kuzey “True North“ döndürürken kılavuz olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra bu kılavuzu modelinizden kaldırabilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki şekilde görünen saha planı gerçek dünyadaki kuzey yönünü belirtmek için bir Gerçek Kuzey ok açıklama nesnesini kullanmaktadır.

 1. Yönetim “Manage “ sekmesi içerisinde > Proje Konum “Project Location“ panelinde > Konum “Position” aşağı açılır listesinden Gerçek Kuzey’i Döndür “(Rotate True North”    ] komut simgesine tıklayın.
 2. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak Gerçek Kuzeyin “True North” yönünü belirleyin:
 • Şeritteki Seçenekler “Options“ çubuğunda, Projeden Gerçek Kuzeye Açı “Angle from Project to True North“ için dönüş açısını ayarlamak için, bir değer girin.

Örneğin, Proje Kuzeyi “Project North“ (görünüşün üst tarafı) ile Gerçek Kuzey “True North“ arasındaki fark 45 derece ise, 45 değerini girin. Modeliniz görünüşte belirtilen açıya dönecektir.

 • Modeli grafiksel olarak Gerçek Kuzeye “True North“ döndürün:

a) Modelin ortasında görüntülenen dönüş kontrolü “rotation control” [ ] sembolünü seçin ve kılavuza sürükleyin.

b) Gerçek Kuzey’in “True North“ yönünü belirtmek için, kılavuz boyunca tıklayın.

c) Uygulama penceresinin üst tarafına doğru tekrar tıklayın.

 • Modeliniz, Gerçek Kuzey “True North“ yönüne dönecektir.
 • Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Saha görünüşünde, Gerçek Kuzey “True North“ ile Proje Temel “Project Base“ noktasının aynı hizada olduğunu görmek için saha arraştırma “survey” noktasına tıklayabilirsiniz.

 • Diğer tüm görüşler gölgeleri, güneş ışığı etütlerini ve diğer analizleri yapmak için, Gerçek Kuzeyi “True North” yansıtacaktır. Ancak, tasarım sürecini basitleştirmek için, plan görünüşler, Proje Kuzeyine “Project North“ yöneltilebilir.
 1. İsteğe bağlı: Saha görünüşünün yönünü Proje Kuzeyi “Project North“ olarak sıfırlayın ve Gerçek Kuzey “True North“ yönünü gösteren açıklama nesnesini

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Filtreler Listesi

Revit’te çeşitli iletişim kutularında, kategorileri disipline göre filtrelemek için Filtre “Filter” listesini kullanabilirsiniz. Kategorilerini listelemek …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.