1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Geometrik Merkez “Geometric Center“ Nesne Çıtçıtını “Object Snap“ Kullanma

Geometrik Merkez “Geometric Center” nesne çıtçıtı AutoCAD’in 2016 sürümüyle birlikte bizlere sunulmuştu. Bana öyle geliyor ki çok uzun süredir yeni bir nesne çıtçıtı sunulmamıştı. Haklı mıyım? Kullanıcıya yeni bir nesne çıtçıtının ne zaman sunulduğunu ve bunun hangi nesne çıtçıtı olduğunu hatırlıyor musunuz?

Artık tırı vırı muhabbeti bırakalım da konumuza gelelim. Bu nesne çıtçıtını kullanmak gerçekten çok kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey çiziminizde kapalı bir sürekli çizgi “ployline” çizmek.

  1. Çiziminizde kapalı bir sürekli çizgi “ployline” çizdikten sonra, LINE komutu gibi bir komut çalıştırın.
  2. Shift tuşu ile birlikte sağ tıklayarak veya durum çubuğundaki Nesne Çıtçıtları “Object Snaps” simgesine tıklayarak Nesne Çıtçıtlarının “Object Snaps” listesine ulaşın. Ayrıca bu nesne çıtçıtı için GCE klavye kısa yolunu da kullanabilirsiniz.
  3. Geometrik Merkez “Geometric Center” nesne çıtçıtını seçin ve çizginizin başlangıç noktası olarak kapalı nesnenizin geometrik merkezini tıklayın.
  4. Çizginizi istediğiniz nokta da bitirin.

Sekil-01

Geometrik Merkez “Geometric Center” nesne çıtçıtının güzel bir tarafı da kapalı sürekli çizginin “polyline” içinde olma zorunluluğunun olmayışıdır. Yukarıdaki şekilde gördüğünüz örnekte, X işaretli nokta sürekli çizginin “polyline” geometrik merkezidir “geometric center”.

Siz bu yeni nesne çıtçıtını “object snap” kullanıyor musunuz? Sizin için faydalı mı? Yorum yazarak bizlerle paylaşın!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Altlıklar “Underlay” Hakkında

Revit’te koordinasyon ve inşaat için farklı kotlardaki bileşenlerin ilişkisini anlamanız gerektiğinde Altlıklar “Underlays” yararlıdırlar. Video: …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.