1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Gelişmiş Kullanıcılar için AutoCAD Dersleri #9- AutoCAD’de Veri Tabloları

Tablolar kullanıcı tarafından yaratılan ve özelleştirilebilen AutoCAD nesneleridir. Tablolar “Table”, parça listeleri, revizyon geçmişi ve verileri düzenlemeye her ihtiyacınız olduğunda kullanılabilir. Daha önce bir elektronik tablo kullandıysanız, tabloları “table” zaten biliyorsunuz demektir.

 

Komut

Klavye

Simgesi Şeritteki Konumu

Açıklama

Tablo “Table” TABLE Açıklama “Annotation” > Tablolar…“ Tables… “ Yeni bir tablo yaratır ve çizime yerleştirir.

Bu derse başlamadan önce, yeni bir çizim başlatın ve Yeni Başlayanlar için İkinci Seviye AutoCAD Dersleri #6 dersinde öğrendiğiniz gibi üç farklı yazı stili “text style” tanımlayın. Tablo başlığı “Title”, Başlık “Header“ ve Veri “Data“ için ayrı bir yazı stiline ihtiyacımız olacak (daha kolay ilişkilendirmek için yarattığınız yazı stillerinizi adlandırın).

TABLE komutunu çalıştırın. Aşağıdaki şekilde görünen Tablo Yerleştir “Insert Table” iletişim kutusunu göreceksiniz:

Etiketler oldukça basit görünüyor – satır, sütun, satır yüksekliği ve sütun genişliği sayısını tanımlayabilir ve OK düğmesine basabilirsiniz. Veya …… Tablo Stili “Table Style“ iletişim kutusunu açmak için yukarıdaki şekilde kırmızı renkli dikdörtgen içine alınmış simgeye basabilirsiniz.

Tablo Stili “Table Style“ iletişim kutusu size kendi tablo stilinizi yaratma olanağı sağlar. Yeni… “New…” düğmesine basın ve yeni stilinize bir isim verdikten sonra Devam “Continue” düğmesine tıklayın.

Burada, yeni özel tablo stiliniz için (renk, metin yüksekliği, kenarlıklar, vb) parametreleri tanımlayabilirsiniz. Kendi başınıza keşfedebileceğiniz bir şey olduğu için bunu derin bir şekilde incelemeyeceğiz. Kavramların birlikte takip edilmesi oldukça kolaydır.

İlk olarak yukarıdaki şekilde kırmızı renkli dikdörtgen içerisinde (1) ile gösterilen menüye bakınız. Bu menü tablonun Veri “Data”, Tablo başlığı “Title veya “ Başlık “Header” bölümlerinden birini seçmenize izin verir: Bu bölümlerden birini seçin ve o alanı biçimlendirmeye başlayın.

Yukarıdaki şekilde kırmızı renkli dikdörtgen içerisinde (2) ile gösterilen kısım Genel “General, Yazı “Text” ve Çerçeve “Border” sekmelerini içermektedir.

Bir tabloyu tam olarak biçimlendirmek için üç bölümün (Veri “Data”, Tablo başlığı “Title veya “ Başlık “Header”)  tümü için üç sekmeyi de değiştirmeniz gerekir. Aşağıdaki değişiklikleri yapın:

VERİ “DATA”

 DEĞER

AÇIKLAMA

Genel “General” > Hizalama “Alignment” Orta sol “Middle Left” Tüm veri metinlerini hücrenin soluna hizalar.
Yazı “Text > Yazı Stili “Text Style” En ince metninizi kullanın Bir sürü şey olabileceği için, metnin okunmasının kolay olduğuna emin olun.
Çerçeveler “Borders” > Çizgi Kalınlığı “Lineweight” 0.30 mm Daha görünebilir bir çerçeve kullanacağız.
BAŞLIK “HEADER”  DEĞER AÇIKLAMA
Genel “General” > Dolgu Rengi “Fill Color” Sarı “Yellow” Başlık metinlerinin arka planını belirlenen dolgu rengi ile doldurur.
Yazı “Text” > Yazı Stili “Text Style” Orta kalınlıktaki metninizi kullanın Bu veri metinlerinizde kullandığınız yazı stilinin kalın “bold” sürümü olabilir.
Çerçeveler “Borders” > Çizgi Kalınlığı “Lineweight” 0.40mm Veriler için kullandığımız çerçeveden biraz daha kalın bir çerçeve kullanacağız.
TABLO BAŞLIĞI “TITLE”  DEĞER AÇIKLAMA
Genel “General” > Dolgu Rengi “Fill Color” Sarı “Yellow” Tablo başlığı yazısının arka planını belirlenen dolgu rengi ile doldurur.
Yazı “Text” > Yazı Stili “Text Style” En kalın metninizi kullanın Bu yazı stili “text style “ en belirgin olmalıdır.
Çerçeveler “Borders” > Çizgi Kalınlığı “Lineweight” 0.40mm Veriler için kullandığımız çerçeveden biraz daha kalın bir çerçeve kullanacağız.

Yukarıda gördükleriniz tablonuzu nasıl biçimlendireceğinizi gösteren bir örnek olup; hoşunuza giden tablo stilini yaratıp bir şablon dosyasına kaydedebilirsiniz. Tüm çizimlerinizde tutarlı bir görünüme sahip olmak, insanların çiziminizi görüntülemesine yardımcı olur ve çiziminize daha profesyonel bir görünüm kazandırır.

Tablonuzu biçimlendirmeyi tamamladığınız zaman, iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine basın; Tablo Stili “Table Style“ iletişim kutusunu sol tarafındaki listeye yeni stilinizin eklendiğini göreceksiniz.

Tablonuzun nasıl göründüğünü görmek istiyorsanız, Tablo Ekle “Insert Tabl“ iletişim kutusunda OK düğmesine basabilirsiniz – Burada sadece Boş bir tablodan başla “Start from an empty table”  seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Artık tablo stilinizi tanımladınız, çizime bir tablo ekleyebilir ve Çok satırlı Yazı “Mtext” düzenleyicisini kullanarak hücreler arasında gezinip veri girebilirsiniz. Excel’de basit bir e-tablo kullanan herkes bunu kullanabilir. Önemli bir dezavantaj tabloda formül işlevinin bulunmamasıdır.

İstediğiniz zaman geri dönüp tablo stilinizi düzenleyebilirsiniz.

Çiziminize bir tablo yerleştirdiğinizde, tablonuzu düzenlemek için herhangi bir hücrenin üzerine çift tıklayabilir veya daha fazla seçenek için sağ tıklayıp aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

Bir zamanlar AutoCAD‘de sıkıcı bir iş olan tablolar konusu bu yeni araç ile çok kullanışlı hale geldi.

Ayrıca, çiziminize tutarlılık kazandırmak için stilleri bir tablodan diğerine kopyalayabilirsiniz. Bir iki tablo hazırlayarak bunu deneyin.

Şayet isterseniz, çiziminizin bloklarına dinamik olarak bağlı bir tablo oluşturmak için verilerinizi özniteliklerden “attibute” süzebilirsiniz. Hatırlayacağınız üzere bu konuyu Yeni Başlayanlar için İkinci Seviye AutoCAD Dersleri #4-Öznitelikler “Attribute” ile Çalışma dersinde işlemiştik.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.