1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Gelişmiş Kullanıcılar için AutoCAD Dersleri #7-AutoCAD’de Harici Referanslar

XRef başka bir AutoCAD çizim dosyasına yapılan harici referanstır. Bir dosya diğer birçok dosyayı referanslayıp sanki bir dosya gibi görüntüleyebilir. Bunlar aşağıdaki nedenlerden dolayı büyük ölçekli projelerde kullanılır:

 

  • Dosya boyutlarını düşürürler.
  • Aynı anda birçok kullanıcının, projenin bileşenleri üzerinde çalışmasına izin verirler.
  • XRef her yüklendiğinde, çizimin en son sürümü yüklenmiş olur.
  • XRef’ler ana çizimden herhangi bir zamanda güncellenebilir, eklenebilir ve kopartılamazlar.
  • XRef çizimleri, kendilerinin XRef çizimleri (gömülü XRef) olabilirler.

Bu ders için, aşağıdaki iki dosyayı kullanacaksınız. Birinci dosya bir otelin kat planını gösteren ana çizim dosyasıdır. İkinci dosya ise, tipik oda planı olup; ana dosyaya referanslanacaktır. Bu örnek gerçek hayatta XRef kullanımını göstermek için harika bir örnektir.

Download the two files below to use in this lesson:

XRef Öğreticisi Çizim Dosyaları
Ana çizim Motel kat planı.dwg
XRef dosyası Tipik oda planı.dwg

Tasarım ekibi moteli tasarlarken, bir kişi odanın üzerinde çalışabilir ve muhtemelen kapının ve duvarların yerlerini değiştirebilir. Başka bir kişi (muhtemelen oda dosyasında iç içe geçmiş bir XRef olarak) mobilya yerleşimi yapıyor olabilir ve bir kişi de bütün projeyi denetleyerek genel oda projesinin canlı bir görünümünü elde etmek için ‘oda planındaki güncellemeleri kullanabilir.

İnternet’in yaygınlaştığı bu günlerde, pek çok proje bu şekilde üretiliyor. Dünyanın herhangi bir yerindeki insanlar gerçek zamanlı olarak bir proje üzerinde işbirliği yapabiliyorlar.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, İşte ana çizim dosyasında lobi, koridor, resepsiyon alanı var ama hiçbir konuk odası bulunduğuna dikkat edin:

İlk iş olarak harici referans dosyasını ana çizime iliştirin. Bu, başka bir çizimi mevcut çizginize bağladığınız anlamına gelir. Bunu XFEF (XR) komutunu başlatarak yapın. Komutu çalıştırdığınız zaman, aşağıdaki şekilde görünen paletin açıldığını görürsünüz. Bir XRef eklemek için, paletin sol üst tarafındaki DWG İliştir “Attach DWG” simgesine tıklayın. (Ayrıca Resim dosyalarını ve DWF dosyalarını da XRef olarak kullanabilirsiniz)

Referans Dosyası Seç “Select Reference File” iletişim kutusu açılacaktır; istediğiniz referans dosyasını araştırarak bulun ve seçtikten sonra Aç “Open” düğmesine basın. Bunu yaptığınızda, başka bir iletişim kutusunun açıldığını görürsünüz.

Dosyayı bulduktan sonra dosyanın ek “attachment” mi yoksa bir serme “overlay” mi olmasını istediğinize karar verin. Serme “Overlay”, dosyanın içerdiği gömülü harici referans dosyalarından hiçbirini içermez. Bu kısmın altında yerleştirme parametreleri “insertion parameters” bulunmaktadır. Burada parametrelerinizi ekranda tanımlamak ya da iletişim kutusunda standart varsayılanları kullanma seçeneklerine sahipsiniz. Karar verdikten sonra OK düğmesine basın.

Komut üzerindeki istemleri izleyerek yerleştirmeyi sonlandırın. Bunun bir blok eklemeye benzer olduğunu göreceksiniz. Odayı, kırmızı üçgenin üst kısmında aşağıda gösterilen noktaya yerleştirin:

Şayet XRef paleti hala açıksa, aşağıdaki şekilde görünen şekilde görünecektir. Şayet XRef paleti açık değilse, komut satırına XR yazıp Enter tuşuna basarak paleti tekrar açın.

Artık bir harici referans dosyanız var, XRef’in dosya adını sağ tıklattığınızda sizin için daha fazla seçenek olduğunu görürsünüz:

ATTACH – Başka bir harici referans dosyası iliştirir.

DETATCH – Seçilen harici referans dosyasının ilişkisini keser.

RELOAD – Seçilen harici referans dosyasını günceller – Şayet Seçilen harici referans dosyası değiştiyse, bunu kullanın.

UNLOAD –Harici referans dosyasını kaldırır, ancak gelecekteki olası kullanım için referansı korur.

BIND –Yüklü Harici referans dosyasını kalıcı olarak iliştirir, böylece o harici referans dosyası çizimin bir parçası olur.

Otelin kat planını tamamlamak için, MIRROR komutunu kullanarak eksik odaları tamamlayın. Önce kat planının üst tarafını tamamlayın ve sonrasında bu odaları alt kısma aynalayarak kat planı tamamlama işlemini bitirin.

Harici referans dosyaları ile çalışmak genellikle oldukça basittir; ancak akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır.

Ekleme noktası “Insertion point“ çok önemlidir. Bir projedeki herkes aynı koordinat setinde ve yerleştirme noktası ile çalışıyor olmalıdır.

Harici referans dosyası iliştirdiğinizde, o dosyanın tabakalarını “layer” ve bloklarını “block” da iliştirirsiniz. AutoCAD, Harici referans dosyasının dosya adı ve tabaka adını temel alarak yeni tabaka isimleri oluşturur. (AutoCAD R14‘te bu isimler için 31 karakterlik bir sınırınız vardır; şayet bu sınırı aşarsanız, XRef yüklenmeyecektir.)

Baskı aldığınız zaman, AutoCAD iliştirilmiş harici referans dosyalarını otomatik olarak tekrar yükleyecektir.

Şayet bir referans dosya AutoCAD‘in bulmayı umduğu konumdan taşınırsa, XRef‘’i yeniden iliştirmeden yeni klasör yolunu belirleyebilirsiniz.

Son sürümler, XRef‘lere daha fazla işlev kattı. (orijinal dosyayı açmak zorunda kalmadan) bunları geçerli çiziminizden düzenleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, çizimde XRef‘i seçin ve sağ tıklayın.

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi, XRef‘i açma”Open XRef”, XRef‘i kırpma” Clip XRef” veya XRef Yöneticisini “XRef Manager“ açmak için başka seçenekler vardır.

Geçmişteki bir problem, bir iş arkadaşının çiziminize eklenmiş olduğu bir XRef‘i değiştirip değiştirmediğini bilmemeniz ve yanlış bilgi üzerinde çalışmaya devam etmenizdi. Son AAutoCAD sürümlerinde, çiziminizdeki bir XRef başka biri tarafından değiştirildiğinde, AutoCAD sizi uyarır.

Bunu kontrol etmek için, oda çiziminde mobilya üzerinde bazı değişiklikler yapın ve dosyayı KAYDEDİN. Motel kat planı çizimini tekrar açın veya motel kat planı çizimine geçin; yukarıdaki şekilde görünen uyarı mesajı sağ alt köşede görünecektir.

Harici referansı yeniden yüklemek için mavi bağlantıyı tıklayın veya XRef paletini kullanın (dosya adına sağ tıklayın ve yeniden yükle “reload” seçeneğini seçin).

XReflerin kullanımı basit ancak çok ÖNEMLİ olduğunu ve birçok büyük projede kullanılabileceğini unutmayın. Daha önceki çizimlerinizden bazılarını ekleyerek onlarla çalışmayı deneyin.

Daha…

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.