1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Gelişmiş Kullanıcılar için AutoCAD Dersleri #4-AutoCAD Dosya Biçimleri “Format” ve Geri Kurtarma

Bir bilgisayardaki her dosya belirli bir tür veya biçim olarak yaratılır. Örneğin, baktığınız dosya, web’de kullanılan bir HTML dosyasıdır. Standart bir AutoCAD çizimi DWG dosyası olarak yaratılır. Fark, ilgili uygulama programının dosyayı tanımasındadır. Her dosya türünün ayrı bir yapısı vardır; böylece onu oluşturan program doğru olarak o dosyayı okuyabilir. İşletim sisteminiz, hangi dosya türlerinin hangi programlarla ilişkili olduğunu bilir.

DOS’un ortak işletim sistemi olduğu “eski” günlerde, tüm dosyaların adları en fazla 8 karaktere sahipti; daha sonraları da dosya uzantıları ortaya çıktı. Uzantı, dosyanın türünü belirten 3 harfli bir ‘kod’ idi.

Örnek: DRAWING1.DWG
DRAWING1 Dosyanın ismi
DWG Dosya uzantısı

Windows 95 kullanıma sunulduktan sonra, dosya isimleri (256’ya kadar) 8 karakterden fazla olabilmeye başladı; ancak 3 veya 4 harfli dosya uzantıları aynı kaldı.

AutoCADile çalışırken, birlikte çalışacağınız birkaç dosya türü olduğunu bilmek önemlidir. İşte karşılaşacağınız genel dosya türlerinden bazıları:

DWG – BAK – DWT – DWF -SV$ – DXF – WMF – 3DS – JPG

UZANTI KULLANIM
DWG Standart AutoCAD çizim dosyası uzantısıdır. Bu, onlarca yıldan beri sürekli olarak kullanılmaktadır; ancak uzantı, dosyanın yaratıldığı sürümü belirtmiyor.
BAK Çizim dosyanızı her kaydettiğinizde otomatik olarak yaratılabilen bir yedekleme dosyasıdır.
DWT AutoCAD şablon “template” dosyaları için kullanılan uzantıdır.
DWF Çizim Web biçimidir “format”; dosyaları çevrimiçi veya bir DWF görüntüleyici aracılığıyla paylaşmak için kullanılır.
SV$ Otomatik kayıt dosyaları için kullanılan uzantıdır; belirli aralıklarla otomatik olarak oluşturulur.
DXF Çizim aktarım biçimidir “format”; dosyaları diğer yazılım programlarında kullanmak üzere dışa aktarmak için kullanılır.
PDF Taşınabilir belge biçimidir “fotmat; Adobe Acrobat dosyalarında kullanılır ve kolayca görüntülenebilir.

Bunlar, AutoCAD‘in kullandığı dosya türlerinden sadece birkaçıdır. Destek dosyaları olarak kabul edilecek başka birçok dosya türü vardır. Yukarıda listelenenler, çeşitli çizim dosyaları biçimlerini ele alır. Çiziminizi kaydetmenin birçok yolu olmakla birlikte; bunlar yaygın olanlardır.

DWG – Bu standart AutoCAD çizim dosyası biçimidir “format”. Hatırlanması gereken şey, AutoCAD‘in eski sürümlerinin daha yeni sürümlerde oluşturulan dosyaları okuyamamasıdır. En yeni sürüm, eski sürümlerin herhangi birinde yaratılan dosyaları okuyabilir. Şayet başka şirketlerle dosya alış verişinde bulunuyorsanız, onların sizin kullandığınız sürümü kullandığını varsaymamalısınız. Bazı iş arkadaşlarınızın sizin bilgisayarınızdaki sürümünden daha eski veya daha yeni AAutoCAD sürümleri de olabilir.

Aşağıda, bir AutoCAD dosyasını kaydettiğinizde kullanılabilen pek çok seçeneği görebilirsiniz. Bazen daha sonra başvurmak için sürüm numarasını dosya adına yazacağım.

Bir AutoCAD çizimini kaydederken önceki sürümler için kaydedebilirsiniz. Örneğin, AutoCAD 2008‘de çalışan bir iş arkadaşlarınız olabilir; bu nedenle onlar için çiziminizi bir AutoCAD 2007 dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Bilgisayarınızda kurulu olan sürümden daha yeni bir sürüme kaydedemezsiniz.

Kullanılan sürümüne bağlı olarak hangi seçeneği seçeceğinizi gösteren kullanışlı bir tabloyu aşağıda bulabilirsiniz.

Faklı Kaydet “Save As” Dosyayı Okuyabilen AutoCAD Sürümü
AutoCAD 2013 AutoCAD 2013 – AutoCAD 2016
AutoCAD 2010 AutoCAD 2010 – AutoCAD 2012
AutoCAD 2007 AutoCAD 2007 – AutoCAD 2009
AutoCAD 2004 AutoCAD 2004 – AutoCAD 2006
AutoCAD 2000 AutoCAD 2000 – AutoCAD 2002
AutoCAD R14 AutoCAD R14
AutoCAD R12 DXF AutoCAD R12

BAK – Bu AutoCAD yedekleme dosyası biçimidir “format”. Bir çizimi her kaydettiğinizde, AutoCAD otomatik olarak yinelenen bir yedekleme dosyası oluşturur. Bu dosya, orijinal dosya ile aynı bilgileri içerir; ancak farklı bir dosya uzantısına sahiptir. Şayet Orijinal dosyanız bozulursa veya herhangi bir nedenle kullanılamıyorsa, BAK dosyasının uzantısını DWG olarak değiştirebilir ve diğer çizim dosyalarını açtığınız gibi açabilirsiniz.

Dosyanızı yedekleme aralığını Seçenekler (OP)> Aç ve Kaydet “Open and Save” sekmesinden belirleyebilirsiniz.

Ayrıca burada çizimlerinizle bir .BAK dosyasını kaydetme seçeneğine de sahipsiniz. Yukarıdaki şekilde görülen Seçenekler “Options” iletişim kutusundan bunu kontrol edebilir veya ISAVEBAK sistem değişkenini kullanabilirsiniz (1 = yedekleme kaydedilir – 0 = yedekleme kaydedilmez).

DWT – Bu dosya uzantısı çizim şablon “template” dosyaları için kullanılır. Şablonlar “Template”, belirli çizimler türleri için tüm ayar parametrelerini içerdiği için prototip çizimleriyle aynıdırlar. Bunlar aslında bir DWG dosyasıyla aynıdır. .DWT uzantısını .DWG olarak değiştirip dosyaları normal bir çizim dosyası olarak açarsınız. Şablon “Template “ dosyaları hakkında daha fazla bilgi için, #1 numaralı derse bakın.

DWF – Bu dosyası çizim Web biçimidir “format”. Bu dosya türü, kullanıcıların bilgisayarlarında AutoCAD olmadan Web’deki çizimleri (Internet Explorer) gibi internet tarayıcılarda görmelerini sağlayan özellikler içerir. Ayrıca DWF dosyalarını ücretsiz olan Autodesk Design Review programı ile de görüntüleyebilirsiniz (indirmek için tıklayın).

Ayrıca DWF dosyalarını da görüntülemek için, Android ve iOS uygulamaları da mevcuttur.

Bastır “Plot” iletişim kutusunu DWF ayarına önceden ayarlanmış olarak açmak için, DWFOUT komutunu kullanın.

DWF dosyalarını kullanmak, bir başkasına düzenlenebilir bir CAD dosyası göndermek zorunda kalmadan çizimleri paylaşmanın iyi bir yoludur. Örneğin, dosyayı gözden geçirilmek üzere yöneticinize gönderebilirsiniz. Yöneticiniz dosyayı görüntüleyebilir, ölçüm yapabilir ve yorumlar ekleyebilir ve düzeltmeler için size geri gönderebilir. Bir çizim dosyasının Autodesk Design Review programında görünüş şekli aşağıda verilmiştir.

SV$ – Bu AutoCAD otomatik kayıt işlemi yapacağı zaman kullanılan dosya biçimidir “format”. AutoCAD dosyayı önceden belirlenmiş bir zaman aralığında otomatik olarak kaydeder. Bu Seçenekler “Options” iletişim kutusunun Dosyalar “Files” sekmesinde ayarlanır. Ayrıca otomatik kayıt “autosave” dosyalarınızı nereye kaydedeceğinizi AutoCAD‘e de söyleyebilirsiniz. Çoğu bilgisayar Windows/Temp klasörüne kaydetmek üzere ayarlanmıştır. Otomatik kaydetme dosyasından bir çizimi kurtarmanız gerekirse, sadece SV$ uzantısını DWG olarak yeniden adlandırın.

Dosyalarınızın gerektiğinde bulunmasını kolaylaştırmak için, otomatik kaydetme klasörünüzün yerini, değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

DXF – Bu gerçekten bir AutoCAD dosya biçimi “format” olmamakla birlikte; bir endüstri standardıdır. DXF Çizim Değişim Biçimlendirmesi “Drawing eXchange Format” anlamına gelmektedir. Bu, çok sayıda farklı CAD ve grafik programı tarafından kullanılan çok standart bir dosya biçimidir “format”. Bu, dosya biçimi “format” kullanıcılarda aynı programı bulunmuyor olsa bile resim alışverişinde bulunmalarına olanak sağlar. DXF dosya biçimini “format” kullandığınızda, yeniden açıldığında bazı nesnelerin görünümleri değişebilir. DWG formatlarında olduğu gibi DXF formatları da farklı sürümlerde farklılık gösterir. Dosyaları DXF olarak kaydetme seçeneğine sahipsiniz ya da DXFOUT komutunu kullanarak DXF formatında dosyalar yaratabilirsiniz; ilaveten DXFIN komutunu kullanarak DXF dosyalarını içe aktarabilirsiniz.

Tıpkı Farklı Kaydet “Save As” komutunda olduğu gibi, DXF dosyalarını da AutoCAD‘in önceki sürümlerine de kaydedebilirsiniz.

PDFAutoCAD‘e özgü bir dosya biçimi olmasa da, başkalarının dosyayı Adobe Acrobat Reader programı ile okuyabilmesi için çiziminizi bir PDF (Taşınabilir Belge Formatı) olarak kaydedebilirsiniz. Farklı Kaydet… PDF  “Saveas… PDF” seçeneğini kullanın.

Bir dosyanın, yakınlaştırıldığında DWF görüntüleyicide (solda) ve Acrobat PDF görüntüleyicide (sağda) nasıl göründüğüne bir göz atın. DWF görüntüleyicide metnin keskinliğini ve daha ince çizgilerine dikkat edin.

WMF – Bu bir Windows Meta Dosyasıdır. Bu dosya, CAD programında olmayan çizimi kullanmanız gerekiyorsa kullanılabilir. Örneğin, bir Microsoft Word belgesine çiziminizin bir bölümünü eklemeniz gerekebilir. Bunu yapmak için bu biçimi kullanırsınız. Çiziminizin yalnızca bir bölümünü WMFOUT komutu ile dışa aktarabilirsiniz. O anki aktif (Geçerli) çiziminize WMF dosyası almak için WMFIN komutunu kullanın.

Word’de, Ekle “Insert“> Resim “Picture”  menü seçeneğini kullanarak WMF dosyasını belgenize getirin. AutoCAD‘den Word’e Kopyala “Copy “ & Yapıştır “Paste” da yapabilirsiniz.

3DS – Bu bir gelişmiş animasyon ve sıvama “rendering” programı olan 3D Studio uygulaması dosyası uzantısıdır. 3DSIN komutunu kullanarak bu dosyaları AutoCAD‘e içe aktarabilirsiniz. AutoCAD, eskiden 3DSOUT komutunu da içeriyordu; ancak yeni sürümlerde bu komut kaldırıldı. Şayet (2007 sürümünden sonraki sürümlerde) bu komutu kullanmak istiyorsanız, ilave bir eklenti kurmalısınız. Buraya tıklayarak bu eklentiyi indirebilirsiniz.

DİĞER CAD DOSYALARI – Çok sayıda CAD programı vardır ve her biri kendi dosyalarını farklı kaydetme yöntemine sahiptir. AutoCAD, bunların birçoğunu IMPORT komutunu kullanarak almanıza izin verir. Burada bu biçimlerin “format” tümünü anlatmayacağım; ancak birisi size açamadığınız bir CAD dosyası gönderirse, IMPORT komutunu kullanmayı deneyebilirsiniz.

3 Boyutlu sıvama “rendering malzemeleri: AutoCAD ile birlikte kullanılan birkaç yaygın görüntü dosyası vardır. Çoğu resim dosyasını AutoCAD‘e Kopyala ve Yapıştır “Copy & Paste” da yapabilirsiniz.

Görüntü dosyaları IMAGE komutunu kullanarak AutoCAD‘e getirilebilir (mantıklı değil mi?). IMAGE komutunu çalıştırın; aşağıdaki şekilde görünen Harici Referanslar “External References” paletinin açıldığını göreceksiniz.

“Resim Ekle … “Attach Image…” menü öğesini tıkladığınız zaman, resminizi seçebilecek ve sonra blok eklediğinizde gördüğünüz bazı seçenekler seçmenizi sağlayan başka bir iletişim kutusu göreceksiniz.

JPG – Çoğu kimse, JPG ‘dosyalarını internette görüntüler için ortak dosya biçimi “format” olarak bilir. Çiziminizi artık JPG’ye kolayca verebilirsiniz. JPGOUT komutunu çalıştırın ve ardından nesnelerinizi seçin. Şayet bir görüntü bakışı “viewport” seçerseniz, görüntü bakışında “viewport” gösterilen nesneler sonuçtaki JPG görüntüsünde gösterilmeyeceklerdir. En iyisi bu komutu model alanda kullanmaktır. Bu komutu kullanırken arka plan renginizi beyaza çevirmek isteyebilirsiniz.

GIF – Bir gif dosyası, 256 renkle sınırlı olduğu için genel olarak daha düşük çözünürlüklü resim dosyasıdır. Bu makalelerimde kullandığım diyalog kutuları gibi şeyler veya çizgi gibi yüksek karşıtlığa sahip görüntüleri göstermek için iyidir.GIF dosyaları da şeffaf bir arka plana sahip olabilirler.

PNG – PNG dosyası,, milyonlarca renge sahip olan JPEG ve şeffaf bir arka plana sahip olabilen bir GIF arasında bir dosya biçimlendirmesidir. AutoCAD‘de PNGOUT komutunu kullanmak bir PNG dosyası oluşturacaktır; ancak yaratılacak resim şeffaf bir arka plana sahip olmayacaktır. PNG dosyaları, garip şekle sahip olan özel malzemeler için iyi resimlerdir.

BMP – Bu, JPG resmine benzemekle birlikte; bir JPG dosyası yerine bir ızgara BMP dosyası dışa aktarır. Bunun için, BMPOUT komutunu kullanın. Genellikle, JPEG dosyaları daha küçük ebata sahip olduğu için e-posta ve web siteleri için daha iyidirler. Dosyalar bir JPG’ye göre çok daha büyük ve daha düşük çözünürlükte olduğundan pek fazla insan BMP kullanmamaktadır. Örneğin, kabin kat planının dışa aktarılması, 114 kB JPG, 53 kB PNG ve 2592 mB BMP dosyası ile sonuçlanır! Yalnızca eski BMP’lerle uğraşmanız gereken bazı eski programlar olabilir, ancak bu günlerde BMP dosyalarından gerçekten kaçınmalısınız.

Tüm bunlar AutoCAD’de kullanılan ortak dosya türleridir. Hatırlanması gereken en önemli şey, çizimlerinizi bilgisayarlarında AutoCAD yüklü olmayan insanlarla paylaşma seçeneğine sahip olmanızdır.

GERİ KAZANMA “RECOVERY”

Şayet AutoCAD‘i açtığınızda aşağıdaki şekildeki uyarıyı görürseniz – panik yapmayın!

Bazen elinize bozuk bir çizim dosyası geçebilir veya Otomatik kaydetme dosyasına hızlı bir şekilde erişmeniz gerekebilir. Bu, AutoCAD çöktüğünde veya bir çizim oturumunun ortasında güç kesildiğinde veya İşletim Sistemi kilitlenirse gerçekleşebilir. Allahtan bu durum nadirdir ve bugünlerde banim başıma pek sık gelmedi.

Ancak bu sorunlar ortaya çıktığında, AutoCAD‘de size yardımcı olacak bazı araçlara sahip olduğunuzu bilmek güzel olacaktır. Dosyayı geri yüklemenin en iyi yollarından biri Çizim Kurtarma Yöneticisini “Drawing Recovery Manager“ kullanmaktır. Çizim Kurtarma Yöneticisini “Drawing Recovery Manager“ açmak için, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere (ekranın sol üst köşesindeki A harfi şeklindeki simge) Uygulama simgesine tıklayın ve açılan menüden Çizim Yardımcıları “Drawing Utilities” öğesini tıkladıktan sonra Çizim Kurtarma Yöneticisini Aç “Open the Drawing Recovery Manager“ öğesini seçin.

Bu, çizim ekranınızda bir kenar çubuğu açar ve sorun yaşayabileceğiniz tüm son dosyaları gösterir. Klasörü açmak ve hangi seçeneklere sahip olduğunuzu görmek için istediğiniz çizim ismine tıklayın.

Şimdi ihtiyacınız olan dosyalarınız var, yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi ihtiyaç duyduğunuz bir .SV$ dosyasına çift tıklamanız yeterlidir; AutoCAD sizin için dosyayı açacaktır. Bunu yaptığınızda, kurtarılan bir dosyanın olduğunu bildiğinizden ve bulunduğunu düşündüğünüz kadar güncel olmayabileceğinden, dosyayı hemen yeni bir adla (KURTARILANDI gibi bir adla) KAYDEDİN. Çizim Kurtarma Yöneticisini “Drawing Recovery Manager“ DRAWINGRECOVERY komutunu kullanarak da açabilirsiniz.

Herhangi bir çizim  otomatik kaydetme dosyaları ile aksilikten kurtulabilirsiniz.

Daha…

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.