1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Gelişmiş Kullanıcılar için AutoCAD Dersleri #3-AutoCAD Çizgi Tipleri ve Çizgi Kalınlıkları

Bu ders esnasında AutoCAD‘de çizim yaparken, kullanacağınız çizgilerin neredeyse tamamı sürekli “continuous” çizgi olacaktır. Bu, AutoCAD‘in temel çizgi tipidir. Birçok çizim sadece bu temel çizgi tipi ile çizilebilmektedir. Daha gelişmiş çizimler, merkez “center“ çizgileri, gizli “hidden” çizgiler, fantom “phantom” çizgiler gibi farklı çizgi tipleri gerektirecektir.

Bu ders esnasında AutoCAD‘i ilk başlattığınızda, ön tanımlı şablonun yalnızca bir çizgi tipi vardır. Bu çizgi tipi düz “continuous çizgi tipidir. AutoCAD‘de çok daha fazlası vardır; ancak çizim dosyası boyutunu küçük tutmak için sadece bir başta başlayacak şekilde yüklenir.

Şayet farklı bir çizgi tipine ihtiyaç duyarsanız, istediğiniz çizgi tipini aktif çiziminize yüklemeniz gerekir. Her zaman olduğu gibi AutoCAD‘de bunu yapmak için birkaç yol vardır:

İşte size bu makalemde öğreneceğiniz bazı komutlar:

Komut İsmi Komut / Kısa yol Şerit Konumu Sonuç
Çizgi Tipi LINETYPE / LT Ev “Home” >Özellikler “Properties”> Linetype Çizgi tipi “Linetype” iletişim kutusunu açar.
Çizgi tipi Ölçeği LTSCALE / LTS Yok Genel çizgi tipi ölçeğini “linetype scale” ayarlamaya olanak sağlar.
Çizgi Kalınlığı LINEWEIGHT/ LW Yok Genel çizgi kalınlığını “line weight” ayarlamaya olanak sağlar.

 

ÇİZGİ TİPİ “LINE TYPE”

LINETYPE komutunu çalıştırma aşağıdaki şekilde görünen Çizgi Tipi Yöneticisi “Linetype Manager” iletişim kutusunu açar.

Bu iletişim kutusunun Tabaka Yöneticisi “Layer Manager” iletişim kutusuna benzediğini göreceksiniz. Bu iletişim kutusunda Tabaka Yöneticisi “Layer Manager” iletişim kutusundan farklı olarak yeni bir tabaka “layer” yaratmak yerine yeni bir çizgi tipi yüklemelisiniz. AutoCAD yükleyebileceğiniz ve size kendi çizgi tipinizi oluşturma seçeneğini vererek pek çok farklı çizgi tipine sahiptir.

Bir çizgi tipi yüklemek için, iletişim kutusunun sağ üst köşesinde bulunan Yükle…” Load…” düğmesine basın. Bu yaptığınız zaman, yukarıdaki şekilde görünen Çizgi tipleri Yükle veya Tekrar yükle “Load or Reload Linetypes”  iletişim kutusunun açıldığını göreceksiniz.

AutoCAD’in size acad.lin dosyasında tanımlanmış olan farklı çizgi tiplerinden seçim yapma imkanı verdiğine dikkat edin. (Acad.lin dosyası AutoCAD ile yüklenen çizgi tipi tanımlarının varsayılan kümesidir. Şirketiniz bu özel çizgi tiplerinin için kullandığı farklı .lin dosyasına sahip olabilir.) Ulaşabileceğiniz seçeneklerin ne olduğunu görmek için listeyi aşağı doğru kaydırın. (Gizli “Hidden”, Merkez “Center”, gibi) yükleyebileceğiniz birçok çizgi tipi olduğunu göreceksiniz. Gizli “Hidden” çizgi tipini seçin ve OK düğmesine basın.

Çiziminize bir çizgi tipi eklemek çok kolaydır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Gizli “Hidden” çizgi tipinin HIDDEN, HIDDEN2, HIDDENX2 olmak üzere 3 farklı seçeneği olduğuna dikkat edin. Bunların hepsi geçerli çizgi tipleridir, ancak iletişim kutusunun sağ tarafında gösterilen örneklerden de görebileceğiniz gibi, bunlar biraz farklılık içerirler. Hangisini seçerseniz size kalmıştır. Şayet Gizli “Hidden” çizgi tipi olarak HIDDEN2’yi seçerseniz, merkez çizgileri için CENTER çizgi tipi yerine CENTER2 çizgi tipini seçmeniz gerekir. Bu, çizgi tipi ölçeğinizi tutarlı kılacaktır. Şayet belirli bir sebebiniz varsa, çizgi tipi ölçeğini yalnızca nesneler üzerinde ayrı olarak değiştirin.

Aşağıdaki şekilde 3 farklı çizgi tipinin ekran görüntülerini görebilirsiniz:

ÇİZGİ TİPİ ÖLÇEĞİ “LINETYPE SCALE”

Çizgi tipi ölçeği çizgi tipinin asıl görüntüleneceğini ve bastırılacağını belirler. Ayarladığınız çizgi tipine veya orijinal alanınıza bağlı olarak, çizgi tipi ölçeğini değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu, neden çiziminizi en başından düzgün bir şekilde ayarlamanızın sebeplerinden birisidir. Şayet çizgi tipi ölçeğini değiştirmeniz gerekiyorsa, komut satırına LTSCALE (LTS) yazıp Enter tuşuna basın ve istediğiniz görünümü elde etmek için farklı değerler deneyin.

Çizgi tipi ölçeğiniz çizimdeki nesnelerin boyutuna bağlıdır. Yani daha büyük bir kat planı, küçük bir mekanik parça çiziminden daha büyük bir çizgi tipi ölçeği gerektirir.

Ayrıca, aşağıdaki şekilde görünen Çizgi tipi Yöneticisi “Linetype Manager” iletişim kutusundaki Genel Ölçek Faktörü “Global Scale Factor“ değerini değiştirerek de çizgi tipi ölçeğini değiştirebilirsiniz.

Not: Çizgi türü ölçeğini her nesne üzerinde ayrı ayrı değiştirebilirsiniz, ancak izlenmesi çok zor olabileceğinden ve tutarlılık kaybedildiğinden, bu önerilmemektedir

İşte 3 farklı çizgi tipi ölçeği uygulanmış gizli “hidden” çizgi tipi. 5 ölçek değeri uygulanmış olan çizginin beş adet kısa çizgi içerdiğine ve bunun hemen üzerindeki çizginin ise, .5 ölçek değeri ile ne kadar çok kısa çizgi içerdiğine dikkat edin. 5 ölçek değeri uygulanmış olan çizginin kısa çizgileri ve boşlukları beş kat daha büyüktür.

Mevcut bir nesnenin çizgi tipini değiştirmek için, o nesne üzerine sağ tıklayıp açılan menüden Hızlı Özellikler “Quick Properties” seçeneğini seçin.

Bazen yalnızca belirli çizgi türleri için bir tabaka “layer” oluşturmak istersiniz. Bu, çok sayıda farklı çizgi tiplerine sahip bir çizimi yönetmenize yardımcı olabilir ve hızlıca genel değişiklikler yapmanıza olanak tanır.

Aynen nesne renginde olduğu gibi, bu işlem size Tabakaya göre “ByLayer” seçeneğini kullanarak çizgi tipini ayarlama olanağı sağlar. Örneğin, çiziminizdeki gizli “hidden” çizgilerinizin tümünü bir tabakaya “layer” yerleştirebilir; böylece hepsini birden kapatabilir veya daha ince çizgi kalınlığına sahip çizgiler çizebilirsiniz.

ÇİZGİ KALINLIKLARI “LINEWEIGHT”

AutoCAD nesnelerinin diğer bir özelliği de çizgi kalınlıkları ya da ekranda ne kadar geniş görüneceği ve baskı alınacağı zaman, hangi kalınlıkta bastırılacaklarıdır. Çizgileri daha kalın göstermenin veya bastırmanın yaygın bir örneği, başlık bloğunun etrafındaki sınırdır. Bazen, tarama “hatch” için daha ince bir çizgi kullanabilirsiniz. Ancak hangi amaçla kullanırsanız kullanın; çizgi kalınlıkları güçlü görüntüleme seçenekleridir.

Aşağıdaki şekilde mevcut çizgi kalınlıkları aralığı bulunmaktadır.

Nesneler için çizgi kalınlıklarını değiştirme yöntemleri, (yukarıda anlatılan) çizgi tipleri değiştirme yöntemlerine benzer yöntemlerdir.

Ayrıca çizgi kalınlıklarını ekranında görüntülenmesini açma veya kapatma seçeneği de vardır. Bunun için, aşağıdaki şekilde görünen durum çubuğundaki LWT simgesine tıklamanız yeterlidir. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi LWT simgesine tıklanmış (açık) durumda ise, çiziminizde çizgi kalınlıkları görüntülenecektir. Aşağıdaki şekilde de görebileceğiniz gibi, bu duruma geçmek için klavye komutu LWDISPLAY (1 = açık / 0 = kapalı) şeklindedir.

Çizgi kalınlıkları Ayarları “Lineweight Settings” iletişim kutusuna ulaşmak için, komut satırına LW yazıp Enter tuşuna basın.

Seçenekler oldukça basittir; ayrıca çizgi kalınlıklarını görüntüleme veya görüntülememe “Display Lineweight“ ve varsayılan ekran çizgi kalınlığını değiştirme seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Farklı çizgi tipleri ve çizgi kalınlıkları ile çalışarak çiziminizi daha kolay anlaşılır hale getirebilirsiniz. Bazı insanlar, nesnelerinin daha iyi ortaya çıkmasını sağlamak için ölçülerin daha kalın çizgilerden oluşmasını sağlayacaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.