1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

Gelişmiş Kullanıcılar için AutoCAD Dersleri #13-AutoCAD’i Özelleştirme

Kavram:

AutoCAD ile ilgili en iyi şeylerden biri, her kullanıcıya uyacak şekilde kolayca özelleştirilebilmesidir. Şimdiye kadarki derslerimizde, örneğin nesne çıtçıtlarını “osnap” nasıl değiştirebileceğinizi gördünüz; ancak bundan daha fazlasını da değiştirebilirsiniz. Bu derste size yapabileceğiniz bazı özelleştirme seçeneklerini tanıtacağım.

Klavye Kısa Yolları

Bu güne kadar AutoCAD’in ön tanımlı kısa yollarını kullanıyordunuz. Bu bölüm, üretkenliğinizi arttırtmanızda size yardımcı olmak için kısa yolları kendinizin nasıl oluşturacağını gösterecektir. Tüm kısa yollar acad.pgp dosyasında saklanır. Bu dosya, programı her başlattığınızda AutoCAD‘e yüklenir. Yeni sürümlerle birlikte artık, ALIASEDIT komutu sayesinde klavye kısa yollarını düzenlemeniz çok kolaydır (Hızlı araçların “Express tools” yüklü olması gerekecektir). Şayet Hızlı araçlar “Express Tools” yüklü değilse, bu komut çalışmaz – ancak yine de bir metin düzenleyicisinde acad.pgp dosyasını düzenleyebilirsiniz.

Komut satırına ALIASEDIT yazıp Enter tuşuna basın; aşağıdaki şekilde görünen AutoCAD Klavye kısa yol Düzenleyicisinin “AutoCAD Alias Editor”  açıldığını göreceksiniz. Ekle “Add” düğmesine basın.

Bu örnekte, ben genelde MA kısa yolu kullanılan; (fakat ben 2 harfli bu kısa yolu çok yavaş buluyorum) MATCHPROP komutu için hiç bir komut için kullanılmayan N kısa yolunu yarattım. Tek harfli kısa yolun iki misli daha hızlı olduğunu düşünüyorum. Yukarıdaki şekilde gördüklerinizi yazın ve OK düğmesine basın.

Değişikliklerin yürürlüğe girmesi için Uygula “Apply” düğmesine basın. Aşağıdaki şekilde görünen yaptığınız bu iletişim kutusunda yaptığınız değişikliklerin acad.pgp dosyanızın üzerine yazacağınızı bildiren bir uyarı mesajı göreceksiniz. Doğru değişiklikleri yaptığınızdan eminseniz, yalnızca Evet “Yes” düğmesine basın.

Evet “Yes” düğmesine bastığınız zaman, aşağıdaki şekilde gördüğünüz yaptığınız değişikliklerin kaydedildiğini ve geçerli AutoCAD oturumunuzun güncellendiği uyarısını bildiren bir uyarı penceresi açılacaktır. Bu, yeni eklediğiniz kısa yolu kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Şayet seçtiğiniz kısa yol mevcut bir komut tarafından hali hazırda zaten kullanılıyorsa mevcut kısa yolun üzerine yazarak devam edebilirsiniz – ancak değiştirildiğinde eski komut hala çalışacaktır; ancak eski kısa yolun çalışmayacağını unutmayın.

Yukarıdaki örnekte, DIMLINEAR komutu için bir kısa yol olarak kullanılmak üzere DL girdim; ancak bu kısa yol DATALINK komutu için zaten kullanılıyormuş. DIMLINEAR komutunu DATALINK komutundan daha sık kullandığım için, bu örnekte, kısa yolu değiştirmek için, üzerine yazacağım. Fakat artık DATALINK komutunu kullanmam gerektiğinde DL kısa yolu çalışmayacağı (artık DIMLINEAR komutunun kısa yolu olarak atandı) DATALINK yazmam gerekecektir.

Sıklıkla kullandığınız; kısa yol olarak yazmanız uygun olmayan diğer komutları düşünün.

KULLANICI ARAYÜZÜNÜ ÖZELLEŞTİRME

Hızlı Erişim Araç Çubuğu “Quick Access Toolbar”

Hızlı erişim araç çubuğu ““Quick access toolbar”, AutoCAD ekranın üst kısmındaki simgeler satırıdır.

Burada Kaydet “Save”, Yazdır “Print” ve diğer ortak komutları bulabilirsiniz. Bulamayacağınız komutlardan biri Yazım Denetimi “Spell Check” komutudur. Bu komut benim çokça kullandığım bir komut olduğu için, ben bu komutu da ekledim. Bu kolaydır ve bunu yapabilirsiniz. Bu araç çubuğuna herhangi bir komut eklemek için bu yöntemi kullanın.

Şeritin Yönetim “Manage” sekmesinde > Özelleştirme “Customization” panelinde > Kullanıcı Arayüzü “User Interface” komutunu çalıştırın. Aşağıdaki şekilde görünen Kullanıcı Arayüzü Özelleştirme “Customize User Interface” iletişim kutusu açılacaktır.

İletişim kutusunun üst kısmında, Hızlı Erişim araç çubuğu 1 ”Quick Access Toolbar 1” öğesini sol tarafındaki artı (+) simgesine tıklayarak genişletin. Daha sonra Komut Listesi “Command List” kutusuna spell yazın; hemen aşağıda Spell Check komutunun görüntülendiğini göreceksiniz. Görüntülenen komutu seçip tutun ve Hızlı Erişim araç çubuğu 1 ”Quick Access Toolbar 1” öğesinin altına istediğiniz yere sürükleyip bırakın. Uygıula “Apply” düğmesine tıklayın. Araç çubuğunuz aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi görünmelidir.

Şayet yayınladığım tüm dersleri okuduysanız, simgeleri kullanmayı önermediğimi biliyor olmalısınız. Yine de bazen simgeleri kullanmak isteyebilirsiniz. Belki de komutu çok fazla kullanmıyorsunuzdur; ama yine de kolayca erişmek istiyorsunuzdur. Belki de o komut için bir kısa yol oluşturamıyorsunuzdur Bunun birkaç nedeni olabilir; ancak burada istediğiniz simgelerle yeni bir araç çubuğu nasıl oluşturacağınızı anlatacağım.

Yeni Araç Çubuğu Ekleme

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Kullanıcı Ara yüzü Özelleştirme (KAÖ) “Customize User Interface (CUI)” iletişim kutusu açıkken, Araç çubukları “Toolbars” öğesine sağ tıklayın ve Yeni araç çubuğu “New Toolbar” seçeneğini seçin.

Listenize araç çubuğunuzu ekledikten sonra, yeni yarattığınız araç çubuğu üzerine bir komut sürükleyip bırakın. Herhangi bir araç çubuğunda olmayan fakat sıkça kullandığım komutlar için, bir araç çubuğu olmasını istedim. Araç çubuğunda bazı komutlar bulunduğunda, yeni araç çubuğunu görmek için UygulaApply” düğmesine basın.

Artık yeni araç çubuğunuza simgeler ekleyeceksiniz. Bir araç çubuğunu sağ tıklayın ve Tekrar Özelleştir “Customize” seçeneğini seçin. Tüm komutların listelendiğini göreceksiniz. Artık, bu listeden bir simgeyi özel araç çubuğunuza sürükleyip bırakabilirsiniz. Bu alıştırma için listeye bakın tanımadığınız komutları araç çubuğunuza ekleyin, böylece bunları deneyebilirsiniz.

Sağ Tıklamayı Özelleştirme

Farenizin nasıl çalışacağını da kontrol edebilirsiniz. Ön tanımlı olarak AutoCAD, herhangi bir komut aktif değilken sağ tıkladığınızda bir menü görüntüler. Bunu yapmak için, komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basın ve açılan Seçenekler “Options” iletişim kutusunda Kullanıcı Tercihleri “User Preferences” sekmesine gidin. Sağ Tıklamayı Özelleştir “Right-Click Customization” düğmesini seçin. Aşağıdaki şekilde görünen iletişim kutusunu göreceksiniz.

En üstteki öğeye bakın. İşi hızlandırabileceği için bunu açmanızı öneririm. Şayet menüleri sık olarak kullanmıyorsanız, zaman duyarlı sağ tıklama “time sensitive right-click” özelliğini açmalısınız. Unutmayın, şayet bu ayardan hoşlanmazsanız, istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Özet

Bunlar, AutoCAD‘i özelleştirmek için sadece birkaç yol. Özel tarama “hatch” desenleri ve çizgi türleri “line type” (hatta yazı tipleri “font”) oluşturabilirsiniz. Diğer seçenekler arasında AutoLISP, VisualLisp, VBA veya C ++ (ARX) ‘da sıkıcı görevleri otomatikleştiren programlama konusu yer alıyor. AutoCAD‘i daha iyi tanıdıkça, bu seçeneklere de bakın. AutoCAD‘in nasıl görüneceğini ve nasıl hareket edeceğini değiştirme konusunda neredeyse hiç bir sonunuz yok.

Şayet bir sonraki aşamaya göz atmak ve AutoCAD programlamaya bakmak, AutoLISP öğrenmek isterseniz, sitemizin ana ekranındaki AutoCAD LİSPLERİ bölümüne göz atın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.